PDA

View Full Version : Sextant sau pulbere extra?

dark1one1
02.10.2011, 19:01
Buna, as avea o intrebare pentru jucatorii mai vechi.
Am deja active 3 extinderi la castele. A treia am activat-o acum la catarg si nu stiu ce upgrade ar fi mai profitabil. Oscilez intre pulbere extra si sextant (cel putin pana voi avea perle sa deschid a 4-a extindere)
Stie cineva daca e vreo diferenta intre damage-ul cu upgrade-ul la sextant si cel cu pulbere extra?

-AlinJack01-
02.10.2011, 20:09
Salut dark1one... mai bine e sa ai sextant decak pulbere extra... zic eu nush dar eu zic cai mai bine ..

Occam`s_Razor
03.10.2011, 04:51
Salut!
Nu este nici o diferenta intre sextant si pulbere extra. Amandoua extinderile dau cate 5% damage in plus.

thomyy002
03.10.2011, 06:50
Salut!
Nu este nici o diferenta intre sextant si pulbere extra. Amandoua extinderile dau cate 5% damage in plus.

diferenta e de nu ai pulbere mult gen cateva sute de mii sa iti faci prima data sextantul care e constat un damage ,pe langa pulbere ce o folosesti cand vrei tu . sper ca te am ajutat sa ai o zi buna

gabitianu
03.10.2011, 07:35
diferenta e de nu ai pulbere mult gen cateva sute de mii sa iti faci prima data sextantul care e constat un damage ,pe langa pulbere ce o folosesti cand vrei tu . sper ca te am ajutat sa ai o zi buna

Se pare ca "pulbere extra" functioneaza chiar daca nu ai pulberea activata, deci face acelasi lucru ca sextantul.

thomyy002
03.10.2011, 09:10
Se pare ca "pulbere extra" functioneaza chiar daca nu ai pulberea activata, deci face acelasi lucru ca sextantul.
te rog verifica. eu am verificat si am constata ca nu e cum zici .

Occam`s_Razor
03.10.2011, 09:47
thomyy002, verificarile tale sunt gresite. Extensia "Pulbere extra" asigura un damage de 5% in plus indiferent daca tragi cu pulbere sau nu.

dark1one1
03.10.2011, 10:46
Salut!

Sextant nivel 1
Măreşte probabilitatea de impact a tunurilor.
Pulbere extra nivel 1
Măreşte daunele cauzate de tunurile tale.

e totusi o diferenta intre ele. Unul imi mareste probabilitatea de impact, celalalt daunele. Nu stiu inca daca 1% in plus la probabilitatea de impact ar insemna mai mult decat 1% daune in plus.
Acum, cu punte mojo, fara abilitati pe daune (le-am resetat pentru recompense din luminite si viteza), trag cu 3500-3900 (variatia mare e probabil datorita daunelor de 1 pe care le am la majoritatea tancurilor)
Ar mai fi ceva de luat in calcul. Vreau sa rafinez tancurile la nivel 2 si asta creste probabilitatea de impact si valoarea criticelor. Ma gandesc la faptul ca e posibil sa se simta mai bine cresterea daunelor daca se adauga puncte la probabilitatea de impact. Sunt sigur insa ca nu imi va creste dauna maxima nici critica decat dupa ce investesc si in rafinare.
Sextantul cred ca va creste valoarea loviturii minime.
O sa fac un test si o sa activez ambele upgrade-uri la nivelul 1-2. O sa verific ce efect au si postez aici.
Deocamdata mi-au ajuns perlele pentru activarea slotului si 1 upgrade la sextant nivelul 1 si diferente le lovitura maxima nu am observat.
Multumesc oricum pentru sfaturi

allia
03.10.2011, 11:17
Hmmmm .....

De dezvoltat trebuie sa le dezvolti pe amandoua. Tu practic vrei sa stii care te ajuta mai mult pana poti face acest lucru.
Eu personal am activat si upgradat intai sextantul. Pentru ca m-am gandit ca damage-ul cu pulberea activata nu e propriu-zis damage mai mare ci inseamna mai multe ghiulele trase, deci consumi mai multe resurse.
Ce pot sa-ti spun e ca intr-un final o diferenta notabila fata de valoarea de inceput se observa abia cand ai reusit sa activezi ambele extinderi + cea de la pupa (pentru tunuri suplimentare).

Cocadey
03.10.2011, 14:49
Hmmmm .....

De dezvoltat trebuie sa le dezvolti pe amandoua. Tu practic vrei sa stii care te ajuta mai mult pana poti face acest lucru.
Eu personal am activat si upgradat intai sextantul. Pentru ca m-am gandit ca damage-ul cu pulberea activata nu e propriu-zis damage mai mare ci inseamna mai multe ghiulele trase, deci consumi mai multe resurse.
Ce pot sa-ti spun e ca intr-un final o diferenta notabila fata de valoarea de inceput se observa abia cand ai reusit sa activezi ambele extinderi + cea de la pupa (pentru tunuri suplimentare).

aici te corectez,INDIFERENT CA AI PULBERE SIMPLA DE 10% in plus fara abilitati sau castele,sau daca ai 30% in plus de la abilitati full(25%)+castele(5%) la munitie ti se retrage doar valoarea initiala de 10% ai 200 tunuri iti ia 220 ghiulele in loc de 200,si inainte sa imi raspunzi ca nu e adevarat pune doar 200 tunuri pe barca(asa se vede mai rotund) si verifica,ai sa vezi ca am dreptate,nu iti ia 30% chiar daca dai cu abilitati si castele full ci doar 10 %

sante40
03.10.2011, 17:26
aici te corectez,INDIFERENT CA AI PULBERE SIMPLA DE 10% in plus fara abilitati sau castele,sau daca ai 30% in plus de la abilitati full(25%)+castele(5%) la munitie ti se retrage doar valoarea initiala de 10% ai 200 tunuri iti ia 220 ghiulele in loc de 200,si inainte sa imi raspunzi ca nu e adevarat pune doar 200 tunuri pe barca(asa se vede mai rotund) si verifica,ai sa vezi ca am dreptate,nu iti ia 30% chiar daca dai cu abilitati si castele full ci doar 10 %

Este corecta afirmatia ta, se ia doar 10% in calcul. Ceea ce a zis Dark1one eu tot sunt de parerea ce a zis moderatorul nu e nici o diferenta intre cele doua, caci eu insumi am verificat damage-ul in serverul beta si este acelasi! Deci eu cred ca poti sa le extinzi in paralel faci un pic economie de perle!

Cocadey
03.10.2011, 20:35
Este corecta afirmatia ta, se ia doar 10% in calcul. Ceea ce a zis Dark1one eu tot sunt de parerea ce a zis moderatorul nu e nici o diferenta intre cele doua, caci eu insumi am verificat damage-ul in serverul beta si este acelasi! Deci eu cred ca poti sa le extinzi in paralel faci un pic economie de perle!

aici te contrazic si pe tn...ce economie de perle faci tu daca trebuie sa iei slotul ca sa le tii pe ambele activate trebe si sloturi diferite sa iei sloturi diferite cel mai ieftin e 75k cu toate ca nu cred eu ca e al doilea primu e moca si sigur baiatu si-a pus ca majoritatea rampa apoi al doilea si al treilea ar veni 75k perle plus 150k perle deci nu prea ar face economie e cam acelasi lucru,asta in cazul fericit in care e vb de al doilea si al treilea ca poate si-a facut deja si tunuri ptr tunuri sau altcv...deja,oricum concluzia e ca indiferent care,e acelasi lucru si cu pulbere si fara

tertiscu
04.10.2011, 07:36
thomyy002, verificarile tale sunt gresite. Extensia "Pulbere extra" asigura un damage de 5% in plus indiferent daca tragi cu pulbere sau nu.

faceti o confuzie! incercati pe propria barca si veti vedea ca sextantul este mult mai avantajos

-marku78-
04.10.2011, 08:08
Dupa mine, prima data du sextantul la 5 si apoi pulberea.
Spor la joc

un_guru2004
04.10.2011, 14:40
Lasati omu in pace , e aceeasi treaba iar dupa mine nu as face nici una si as lucra la viteza navei mai intai,dar e doar parerea mea
Spor pe mare !!

dark1one1
08.10.2011, 09:16
deja am viteza full atat pe abilitati cat si pe castele si se simte bine diferenta intre barca mea si altele fara viteza. Mi-ar prinde bine si distanta, dar a trebuit sa renunt la ea in favoarea altor abilitati care mi s-au parut mai importante pentru eventul in curs :p

=Decadent=
16.10.2011, 15:25
In speranta ca parerile celorlalti jucatori v-au ajutat ...

Topic inchis!