PDA

View Full Version : Invatati Sa Scrieti Corect!!! :(:(

ramona_80ro2001
26.12.2010, 17:54
Daca tot postati mesaje, macar scrieti corect romaneste!
Invatati sa scrieti cu doi "i" atunci cand este cazul!!
Cum puteti sa scrieti "obtiuni"????

allofme
26.12.2010, 18:15

Draga ramona_80ro2001,
te sustin si eu (chit ca topicul, cred ar fi trebuit deschis in sectiunea Speakers Corner;), deci, e posibil sa fie inchis in curand.
As vrea sa si completez (mi se pare important), ca redactarea corecta a termenilor, ii va ajuta si pe cei, care IN FINAL, vor descoperi la ce serveste acel buton pentru cautare. Explic: chiar daca un raspuns este absolut corect (complet si exact), daca a fost "terfelit" (prescurtat sau ortografiat gresit, nu va mai fi gasit de cel care are nevoie de informatii legate la subiectul respectiv.

Toate cele bune!

EDIT: catre nikolae28 (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=45896)
Cer iertare pentru remarca vis-a-vis de domeniul, unde se incadreaza subiectul discutiei. In cazul in care nu a fost mutat, dupa ce am postat primul mesaj :).
(http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=45896)

Artist88
26.12.2010, 18:34
intr-un fel ai dreptate dar sa fim seriosi nu suntem la ora de romana , jucam un joc distractiv ,nu cu fomalitati din astea, cine mai pune cratima,mai rar prescurtari sioricum acuma sa mai intampla greseli

Darkwarior
26.12.2010, 20:05
Buna,eu te sustin dar totusi nu te supara...dar nu vad ce rost are acest topic.In primul rand e in sectiunea gresita,trebuia la speaker corner si in al doilea rand va fi inchis curand...(nu te supara)

allofme
26.12.2010, 21:35
intr-un fel ai dreptate dar sa fim seriosi nu suntem la ora de romana , jucam un joc distractiv ,nu cu fomalitati din astea, cine mai pune cratima,mai rar prescurtari sioricum acuma sa mai intampla greseli

Nu stiu careia i-ai raspuns, dar imi permit sa te citez. E clar ca nu e vorba de testul de cunostinte ortografice/ortoepice si de punctuatie al limbii romane. Nu se dau note.
Si totusi, pana si tie ti-ar veni mai usor sa gasesti niste explicatii la o eventuala intrebare. Eu, cel putin, sustin ideea de verificare, de catre cel care urmeaza sa posteze, a termenilor legate direct de joc, inainte de a o face. In sensul, in care vorbesc, acest Regulament este construit in avantajul nostru mai mult, decat intr-alcelor care l-au creat, pentru a putea folosi cu usurinta functiile forumului.
Extras din regulament (stiu ca l-ai citit, dar, ca veni vorba) Poate mai da cineva pe aici, din greseala:p.
"Ortografia
Nu toţi suntem profesori de limba română pentru a stăpâni perfect ortografia. De aceea, aici poate posta oricine. Totuşi, se recomandă să se citească o dată textul înainte de a fi expediat, deoarece greşelile de ortografie pot conduce la neînţelegeri.
Va rugăm să nu uitaţi că mesajul publicat poate fi vizualizat pe plan internaţional. Din acest motiv trebuie să folosiţi pe cât posibil o scriere corectă.
Cine crede că poate evita folosirea majusculelor, considerându-le a fi doar o povară, fără să se bazeze pe regulile de comportament, face textul la fel de ilizibil ca şi CEL CARE SCRIE DOAR CU MAJUSCULE, PROVOCÂND DURERI DE OCHI DUPĂ CITIREA A DOAR CÂTEVA CUVINTE ŞI ÎNCETININD ASTFEL RAPIDITATEA LECTURII.
La fel şi lipsa punctuaţiei poate crea confuzie, dacă propoziţiile nu sunt despărţite logic.
De asemenea greşelile de scriere sau modificarae unie liteer nu ajută la o bună lizibilitate.
Din acest motiv, ar trebui să reciteşti pe îndelete textul înainte de expediere pentru a-l verifica.
Cine nu îşi dă deloc silinţa în formularea întrebărilor, nu poate avea pretenţia ca ceilalţi să se străduiască să îi raspundă."
La semnatura mea - varianta originala.

Toate cele bune.

nikolae28
26.12.2010, 21:37
Poate ca nu s-a observat, dar acest topic este intr-adevar la "Speakers corner".

De cand am fost ales sa fiu moderator al acestui forum am militat intr-una pentru o scriere corecta in limba romana. De ce ? Simplu ! Pentru ca suntem romani si e pacat sa pocim limba noastra materna cu prescurtari si limbaj de messenger. Nu am fost, nu sunt si nici nu voi fi absurd sa cer sa se scrie corect gramatical in totalitate pentru ca nu suntem la vreun examen de limba romana aici. Dar una este sa scrii in graba si sa "mananci" din litere, sau sa le incurci pe tastatura, alta este sa sa nu stii de-adevaratelea cum se scrie un anumit cuvant, uzual sau nu. Am intalnit multe cuvinte scrise anapoda, m-am mahnit, dar nu am ce sa fac mai mult decat sa sustin in continuare o scriere cat de cat corecta in limba romana. Am mai spus-o si o repet, fara intentia de a jigni pe nimeni, iar daca cineva se simte jignit, imi cer scuze anticipat, dar realitatea este ca nivelul invatamantului actual este mult inferior celui in care am invatat eu si generatia mea si asta nu din cauza profesorilor si/sau elevilor, ci din cauza politicienilor care au stricat sistemul de-a lungul anilor si i-a zapacit total pe profesori si pe elevi deopotriva.

Si ca sa nu ma lungesc cu vorba, cine este roman, sa scrie corect romaneste.

"Limba noastra-i o comoara
In adancuri infundata
Un sirag de piatra rara
Pe mosie revarsata"

irona.
26.12.2010, 21:52
Artist88,nu santem la ora de limba româna si nici la scoala.dar scrierea corecta este si trebuie sa fie o OBISNUINTA, nu o EXCEPTIE! Daca-ti intra in obisnuinta sa folosesti limbaj "messenger",asa ai sa te exprimi peste tot! Si n-o sa ne mai intelegem!...

-elly30-
27.12.2010, 11:56
si eu sustin scrierea corecta a cuvintelor!adica imi este mult mai usor sa citesc un text scris corect decat unul cu prescurtari sa cu ScRiS CaNd MaRe CaNd MiC *am facut intentionat asa sa se vada ca se ingreuneaza citirea*. de multe ori nici nu bag in seama asemenea scris , sau cu multe prescurtari.inteleg ca in ziua de azi avem tot mai putin timp la dispozitie si ca unele prescurtari ca ptr*sau pt* ,bn ,etc... sunt necesare,dar nici chiar sa folosim limbaj de messinger pe forum!!rog astfel sa se pastreze o oarecare ordine in scris si se sa scrie corect din punct de vedere gramatical !!
Multumesc!

Campean_Annisia
27.12.2010, 12:05
Si eu sunt de acord cu voi!!! Nikolae28 nu te supara pe mine, dar nici tu nu ai scris corect: "militez intr-una" - cuvantul cu rosu nu se scrie cu cratima, deoarece este sinonim cu "permanent"..se scrie cu cratima: "intr-una din zile" etc. ...
Pana la urma toti suntem oameni si toti gresim!!

.shylla.
27.12.2010, 21:25
Si eu sunt de acord cu voi!!! Nikolae28 nu te supara pe mine, dar nici tu nu ai scris corect: "militez intr-una" - cuvantul cu rosu nu se scrie cu cratima, deoarece este sinonim cu "permanent"..se scrie cu cratima: "intr-una din zile" etc. ...
Pana la urma toti suntem oameni si toti gresim!!
True,true....
Dar sunt reguli de baza pe care TREBUIE sa le stie oricine.Cu atat mai mult cu cat pe acest forum sunt foarteeee multi copii care,vazand o scriere gresita o pot considera corecta.
Nu zic nu,si eu mai gresesc,ca deh,cum spuneai si tu,suntem oameni si mai gresim,dar nu sa scrii "ami sau i-mi in loc de imi", "inpodobesti in loc de impodobesti","frumoas-o in loc de frumoaso"......si exemplele pot continua....
Cel mai rau ma irita ca atunci cand corectez pe cineva se simte ofuscat.
Cand aveam 12 ani,m`a corectat cineva pe un chat public....scrisesem in loc de cheama,cum e corect...chiama.Mi`a fost atat de jena incat n`am indraznit sa mai spun nimic,daramite sa`i sar in cap spunandu`i ca se considera mare destept.
De atunci,cand nu sunt singura de ceva,ceea ce trebuie sa recunosc ca mi se intampla destul de des,ma interesez,sa vad cum e cu adevarat corect.

Nu trebuie sa te simti ofensat cand esti corectat de cineva...considera ca in acea zi ai mai invatat ceva.
Mai aud pe unii`....domne,eu stau in State,nu mai stiu romana.Culmea,pretind ca stiu engleza perfect.Cum poti sti o limba straina cand nici limba materna n`o stapanesti?!

In fine,asta a fost umila mea parere referitor la acest subiect.

PS: daca am gresit undeva,te rog sa ma corectezi:)

maricik
27.12.2010, 21:36
chiar ma bucur ca s-a deschis un topic pe aceasta tema....dar sper sa il citeasca si cei ce nu prea cunosc "graiul romanesc"....sau mai bine zis cei ce nu stiu sa foloseasca aceasta "comoara" care este chiar limba noastra...

george.de.la.tara
27.12.2010, 23:13
să vă spun ceva:
Limba romana este una dintre cele mai grele de invatat, cel putin teoretic, mai grea chiar si decât japoneza. totodată este si complexa, deoarece cu ajutorul ei putem exprima cam orice dorim fără să apelăm samavolnic la termene ca „feedback” in loc de reacție..,etc .
Nu pot numara pe degete câte greșeli de ortografie (nu si de punctuație) comise nu din neatenție
(care nu e un lucru grav) ci din neștiință, am intâlnit pe forum. să nu mai vorbesc de anacoluturi si alte greseli de exprimare, de parcă stimabilul cuza a dărâmat, nu a construit școli.
e adevarat, nu suntem la ora de romana, dar haideti să respectăm măcar regulile fundamentale de ortografie si punctuație și să nu facem din acest forum almanahe de greseli lingvistice.

kitting
27.12.2010, 23:19
Bravo!!! Chiar m-am gandit sa fac eu un topic dar n-am avut timp. Te sustin!!
Am vazut membri ai forumului care scriu ba cu î din i cand trebuie sa scrie cu â din a, ba invers. Seara buna!!

Iubiliciul
27.12.2010, 23:44
nu sunteti la ora de romana? :)))
sunt very analfabeti .. nu va doare mana sa scrieti optiuni .. merii sau s-au :)
e greu romana asta :))

gigi_47_59
27.12.2010, 23:56
de aceeasi parere cu voi. desi...,daca mai insistam s-ar putea sa fim "marginalizati" de "copii",pt ca ,sigur ,cei care sunt de parere ca trebuie scris corect romaneste au o anumita varsta..;). eu,spre exemplu,am 51. si...nu am fost la scoala degeaba..:P cel putin,asa imi place sa cred...

relu41
28.12.2010, 03:52
Chiar rasfoind forumul te apuca durerea de ochi si de urechi....la --cuvinte cu rime--unde este rima ...alieni--croire..?? sau la jocul t.o.m.a.p.a.n sunt doar 2 pagini de postari si deja s-a gresit ordinea alfabetica.Exemplele ar putea continua,dar ma opresc aici pentru ca intentia mea nu este de a jigni pe cineva,ci de a le deschide ochii--in a vedea ce scriu-- si urechile--pentru a auzii daca suna bine-- atunci cand posteaza cate ceva.
Se stie ca este o diferenta de varsta intre fermierii-jucatori,dar chiar s-a absentat total de la orele de limba romana?

girinairina
28.12.2010, 05:08
Buna,eu te sustin dar totusi nu te supara...dar nu vad ce rost are acest topic.In primul rand e in sectiunea gresita,trebuia la speaker corner si in al doilea rand va fi inchis curand...(nu te supara)
Ori il sustii. ori nu-l sustii? Hotaraste-te! Citeste si tu ce-ai scris! Iti place cum suna ? dar.totusi ... dar,totusi ... dar, totusi ...
ORI SUNTEM ROMANI. ORI NU MAI SUNTEM?

viorazb
28.12.2010, 05:30
Cred ca exagerati cu lectiile de ortografie aici ! Sincer, deja se deschid teme de aiurea! Este un joc totusi! Am trecut de faza asta si daca tineti asemenea lectii credeti ca altii vor scrie corect!? Sa fim seriosi. Totusi este un joc,..Multumesc.

girinairina
28.12.2010, 05:52
Nu te obliga nimeni sa citesti temele care nu-ti sunt pe plac. Daca vor fi 2 - 3 care sa bage ceva la cap, tot a meritat sa fie deschis subiectul.

alina_elena_85
28.12.2010, 06:03
da ai dreptate! este un joc! dar daca ai fi citit la sondajul de varste majoritatea sunt cu varsta cuprinsa intre 10-20 deci, ceea ce denota ca multi sunt inca la scoala,dar nu au habar sa scrie corect!cum vor reusi sa treaca ei la un examen daca "mananca" cate o litera,pune un "i"in loc de 2!se va ajunge peste ani la o tara de analfabeti!si in plus acest forum se poate citi si in afara tarii! nu e destul ca suntem considerati ********************i de toti strainii?trebuie sa le intarim aceasta idee care o au despre noi,nestiind sa scrim romaneste?
poate sunt prea dura.... dar aceste lucruri sunt esentiale pt noi toti!
deci pro pt acest topic!

-elly30-
28.12.2010, 15:33
de aceeasi parere cu voi. desi...,daca mai insistam s-ar putea sa fim "marginalizati" de "copii",pt ca ,sigur ,cei care sunt de parere ca trebuie scris corect romaneste au o anumita varsta..;). eu,spre exemplu,am 51. si...nu am fost la scoala degeaba..:P cel putin,asa imi place sa cred...

nu neaparat....eu sunt in clasa a VII-a si sustin scrierea corecta ;). nici mie nu-mi place sa vad greseli de ortografie in scris,asa ca incerc pe cat posibil sa evit greselile. totusi imi mai scapa si mie cateva greseli din neatentie sau din graba, dar consider ca este o diferenta majora intre greselile din cauza nestiintei *sau faute intentionat * si greselile din facute din neatentie. cum e mai "bine"?*mai bine in sensul de mai putin suparator, ca ambele ar fi cam la fel de incorecte* a scie craciunu/vraciun/caciunul in loc de craciun sau a scrie sa dus/suparat in loc de s-a dus/s-a suparat ??!!

nikolae28
28.12.2010, 18:36
He, he, he ! Ma bucur ca mai sunt si altii pe langa mine care sustin scrierea corecta in limba romana.

Si iar: he, he, he ! Campean_Annisia, intentionat am scris cuvantul acela in acel fel ca sa vad daca cineva observa si ma corecteaza. Ai observat tu, felicitari ! Dar mai este o greseala si nu o voi spune.

Nu doresc altceva decat sa citesc in forum in limba romana !

Ra2wY
28.12.2010, 18:37
Este adevarat , o regula principala pe forum este scrierea corecta , deci va rog sa scrieti cu cratima unde este cazul !

mikidutza87
28.12.2010, 19:50
Ce ma enerveaza pe mine cel mai mult e folosirea cratimelor cand nu trebuie "a-ti fost" sau " ce face-ti". E pacat sa vezi cum se stalceste din ce in ce mai mult limba romana:(

cazacveronica
28.12.2010, 20:11
sustin si eu aceasta tema chiar daca mai gresesc si eu uneori..stiti ce ma supara???sunt persoane care se cred super destepti si rad de ideile altora,iar daca ar trebui ei sa deschida un topic....nimic-
dar asta este...
un vot va rog

Ru3MsS
28.12.2010, 20:26
pana la urma exista butonul "edit" - una din intrebuintarile lui este si de a corecta ceea ce poate am gresit din neatentie sau graba...problema este ca unii nici nu se mai obosesc sa citeasca inca o data ceea ce s-au "grabit" sa scrie...

.shylla.
28.12.2010, 20:37
O persona,doua persoane-gen feminin
Un destept,doi destepti-gen masculin

allofme
28.12.2010, 22:53
Cred ca exagerati cu lectiile de ortografie aici ! Sincer, deja se deschid teme de aiurea! Este un joc totusi! Am trecut de faza asta si daca tineti asemenea lectii credeti ca altii vor scrie corect!? Sa fim seriosi. Totusi este un joc,..Multumesc.

Imi pare rau, dar trebuie sa va contrazic. Daca ar fi fost chiar o tema inutila, nu ar fi participat atata norod cu raspunsurile (si, sa observam, ca nu se ofera premii), deci, undeva "ajunge la os" fenomenul cu "cioparteala ortogrfica".
Pe de alta parte, eu cred, daca, fie si din greseala, cateva perechi de ochi se vor opri si pe aici, si, daca macar cativa isi vor pune un semn de intrebare, poate inseamna ca aceste mesaje isi indeplinesc menirea. Omul nu invata doar in mod constient, se stie.

O noapte buna va doresc.

EDIT (29.12.10):
Cu mare drag dau un paste la acestea:
Scuze daca scriu gresit sau cu â din i. Sunt din Republica Moldova, acolo se scrie diferit.
In suportul celor spuse mai sus, iata dovada directa ca functioneaza :)(poate influenta nu e chiar din acest topic, dar ma bucur enorm, orisicum!) Nu vi se pare de bun simt, cel putin? Nu dau numele posesorului acestei semnaturi, o veti vedea prin forum.
Cele bune!

alexandru_2001
29.12.2010, 15:05
Imi pare rau, dar trebuie sa va contrazic. Daca ar fi fost chiar o tema inutila, nu ar fi participat atata norod cu raspunsurile (si, sa observam, ca nu se ofera premii), deci, undeva "ajunge la os" fenomenul cu "cioparteala ortogrfica".
Pe de alta parte, eu cred, daca, fie si din greseala, cateva perechi de ochi se vor opri si pe aici, si, daca macar cativa isi vor pune un semn de intrebare, poate inseamna ca aceste mesaje isi indeplinesc menirea. Omul nu invata doar in mod constient, se stie.

O noapte buna va doresc.

EDIT (29.12.10):
Cu mare drag dau un paste la acestea:
Scuze daca scriu gresit sau cu â din i. Sunt din Republica Moldova, acolo se scrie diferit.
In suportul celor spuse mai sus, iata dovada directa ca functioneaza :)(poate influenta nu e chiar din acest topic, dar ma bucur enorm, orisicum!) Nu vi se pare de bun simt, cel putin? Nu dau numele posesorului aceste semnaturi, o veti vedea prin forum.
Cele bune!

Eu sunt posesorul si nu acest topic a facut asta. :D Multumesc de multumiri.:)

narcisa13
30.12.2010, 11:59
Am observat ca unii sunt PRO altii CONTRA scrierii corecte a limbii romane in forum,dar e posibil ca nici ALFABETUL sa nu se stie ??? S-a inceput jocul T.O.M.A.P.A.N si in numai 3 pagini nu s-a ajuns la sfarsit deoarece la fermieri le este foame sau sunt prea obositi ...:rolleyes: numai ei stiu cum sunt!!??!!

george.de.la.tara
30.12.2010, 12:05
eu cănd am corectat pe cineva asupra mdului de adresare a unei intrebări aproape să fiu ridiculizat. nu am cuvinte! mă abțin să folosesc o replică din „lăpusneanu”

andraichitulescu
31.01.2011, 11:19
:mad:Sunt de acord ca multi fac greseli de exprimare.

Andy2458
31.01.2011, 11:26
facem toti greseli intradevar , dar scriem la tastatura nu de mana poti sa apesi din greseala pe a in loc de s , sau multe altele. Totusi nu invatam la scoala cum sa scriem foarte corect pe tastatura invata sa scriem de mana corect. Si in plus gresesti uneori si la scrisul de mana dapai la cel pe tastatura.:(

~~mady~~
31.01.2011, 13:00
nu conteaza ca scri pe tastatura sau scri repede, verifici de 2-3 ori dupa ce ai scris si astfel eviti greselile, dar exista si greseli de exprimare cum a zis si initiatoarea topicului, obtiuni cum poti sa ajungi pe tastatura de la p la b?

Valqudrey
31.01.2011, 13:32
eu nu inteleg nimic si daca vrei sa sti unora nu le pasa de ce zici va rog nu te supara eu sunt de acord dar ti am zis ca sa stii

Oana_1803
31.01.2011, 21:11
Personal, mi se pare de BUN SIMT sa scrii corect. In primii patru ani de scoala ar trebui sa fii constient de faptul ca trebuie sa scrii corect, sa citesti.. de adunat, scazut etc nici nu mai zic...
Am observat greseli ingrozitoare, atat de ingrozitoare incat am dat back si ramas doar cu anunturile oficiale.
Imaginati-va cum ar fi fost daca ati fi vrut sa aflati ceva de pe forumul nemtesc( e doar un exemplu) iar google transl. nu ar fi in stare sa traduca greselile altora!!!

alex_laur
31.01.2011, 22:56
Personal, mi se pare de BUN SIMT sa scrii corect. In primii patru ani de scoala ar trebui sa fii constient de faptul ca trebuie sa scrii corect, sa citesti.. de adunat, scazut etc nici nu mai zic...
Am observat greseli ingrozitoare, atat de ingrozitoare incat am dat back si ramas doar cu anunturile oficiale.
Imaginati-va cum ar fi fost daca ati fi vrut sa aflati ceva de pe forumul nemtesc( e doar un exemplu) iar google transl. nu ar fi in stare sa traduca greselile altora!!!
facem ore de ortografie

christian.marcu
01.02.2011, 08:31
daca suntem grabiti desigur ca gresim...:)

Motanel223
01.02.2011, 08:36
Sunt de acord,de cand sunt inregistrat pe forum vad "aproape" la toti greseli de exprimare si de ortografie!

.stefffy.
01.02.2011, 08:37

Eu consider ca nu este vorba doar de graba,ci de lipsa de interes pentru ortografie,si de fapt pentru Limba Romana.In liceu la noi exista un program numit Limba Romana,prietena ta si sunt implicata in acel program,pentru a educa,sanctiona si urmari progresele anumitor persoane.Si pentru a explica cat de important este sa se scrie si sa se vorbeasca corect limba noastra draga.
Si in incheiere,eu nu vreau sa jignesc pe nimeni,dar pe mine mama de mica m-a invatat ca scrisul este amprenta ta.Deci cine scrie,gresit,ce impresie lasa?

Lyzuca2001....
01.02.2011, 08:42
este un topic curat
vad ca toti ati postat coresc

badea_janet
01.02.2011, 12:32
Se cunosc greselile facute din viteza . Din pacate cei mai multi de pe-aici habar n-au sa scrie . E adevarat ca sunt si foarte mici - ce pretentii sa ai la 10-11 ani ? Abia acum invata saracii :D .

Mda , mai citasem pe cineva dar vad ca nu merge citatul dublu . Dragii mei corect este " scrii " ( cu doi de i ) nu scri cum a tastat de doua ori o domnisoara care era si tare necajita ca altii fac greseli :cool: .

Si am gasit destule greseli in paginile pe care le-am citit ( doar ultimele doua ) dar prefer sa nu le mai insir aici . Ca sa nu va mai spun ca pe un forum se scriu cuvintele ca in dictionar nu ca pe chat :rolleyes: .

mazilu92
01.02.2011, 12:40
poate unu..de exemplu cum sunt eu scriu foarte rpd si nu ma uit in spate asta nu inseamna k suntem analfabeti ;) normal k fiekre incearka sa scriem kt mai corekt :P

andreea9714
01.02.2011, 12:55
poate unu..de exemplu cum sunt eu scriu foarte rpd si nu ma uit in spate asta nu inseamna k suntem analfabeti ;) normal k fiekre incearka sa scriem kt mai corekt :P
Nu se spune "fiekre incearka sa scriem":eek::eek:.....se spune "fiecare incearca sa scrie":):) si asta nu este datorita faptului ca te-ai grabit!!!! Litera "m" este destul de departe de litera "e" cu care trebuia sa se termine cuvantul, deci nu prea cred ca ai tastat-o din greseala. Te da de gol si inlocuirea literei c cu litera k in majoritatea cuvintelor:p
In poza aceea pari destul de mare......asa ca rusine! Te corecteaza un copil de 13 ani:)

badea_janet
01.02.2011, 13:28
Draga Mazilu cum zicea si Andreea esti baiat mare ; dupa nume ai cam 19 ani si la varsta asta ar trebui sa stii sa scrii . Sa nu mai zic ca ai o exprimare de sare in sus de bucurie Vanghelie ca a gasit pe unul mai rau ca el :eek: .
Daca tot te bagi la discutii despre scrierea/exprimarea corecta macar aici fa un efort . Sau nu scrie intr-un astfel de topic ; ori esti in goana dupa voturi si-ti afisezi semnatura pe unde apuci ? :D

Andy2458
01.02.2011, 18:57
Doamne !! Cand a inceput topicul era vorba de greseli de ortografie dar , se pare ca mai umpic si vedem tunuri , tancuri si io stiu ce mai . Haideti va rog nu va mai certati aduceti pusca si sa o rezolvam mai repede!:rolleyes: Glumesc dar totusi parca deja nu mai ii "pasnica" situatia. Mai usor ca nu moare nimeni daca se mai greseste o litera doua.:)

merylu59
01.02.2011, 20:01
a scrie corect inseamna sa-ti respecti limba pe care o vorbesti, tara de unde esti si asa mai departe;
se impune cu atat mai mult sa scriem corect cu cat postam pe un forum, fie el si de joc si aratam nivelul de scoala si de cultura ;
macar noi sa ne respectam; nu ne grabeste nimeni, si prin joc sa perseveram sa fim cat mai buni sau chiar sa invatam (daca nu am invatat la timp ;
de asemenea pe langa a scrie corect, lasa de dorit si modul de exprimare al ideilor care duce la neintelegerea de catre ceilalti a mesajului respectiv;
haideti fara sa mai incercam a argumenta cei care nu scriem corect sa incepem de acum sa ne corectam si sa scriem cat mai romaneste si mai corect posibil !!;
o seara placuta si mult NOROC!!:p

Oana_1803
03.02.2011, 10:45
Draga Mazilu cum zicea si Andreea esti baiat mare ; dupa nume ai cam 19 ani si la varsta asta ar trebui sa stii sa scrii . Sa nu mai zic ca ai o exprimare de sare in sus de bucurie Vanghelie ca a gasit pe unul mai rau ca el :eek: .
Daca tot te bagi la discutii despre scrierea/exprimarea corecta macar aici fa un efort . Sau nu scrie intr-un astfel de topic ; ori esti in goana dupa voturi si-ti afisezi semnatura pe unde apuci ? :D

Ma critici pe mine dar tu ce faci???

ioanamaria84
03.02.2011, 10:59
sunt de acord cu campean_annisia,toti gresim nu mai judecati asa dur.....va roog,multumesc

badea_janet
12.02.2011, 13:07
sa stii sa scrii - este corect , nu vad care-i supararea aici . Recunosc ca am gresit la ca el . Corect ar fi fost decat el . Mea culpa pentru greseala .

PS : am vrut sa fie ceva constructiv . Prea des se greseste cand e vorba de i si ii .

edit : de fapt n-am gresit cu nimic . Este corecta exprimarea mea in ambele cazuri . Daca ai argumente nu ezita sa le folosesti . Poate s-a schimbat gramatica in ultimul timp si nu sunt eu la curent .

__Cq.Killer__
19.02.2011, 15:43
Halal topic...ce a vrut sa fie iar acum ce este. Care mai decare mai buni pe aici, cand sa scrie dupa tastatura si inspirati de pe GOOGLE.
P.S: Daca ar fi dupa mine, a-si inchide acest topic, care dupa cate observ este deja OFF TOPIC.

denisa.cimpu1
20.02.2011, 12:35
Este adevarat,multi scriem gresit.Dar nu suntem la scoala,suntem la Farmerama!

byanka.love
20.02.2011, 12:41
Este adevarat,multi scriem gresit.Dar nu suntem la scoala,suntem la Farmerama!

corect!!!!
nu suntem ka scoala si normal ca nu putem sa stam toata ziua pe forum si ca sa raspundem la intrebari mai ne incurcam si noi in tastatura!!
nu ii vad rostul la acest topic

__Cq.Killer__
20.02.2011, 12:45
Ce sa este oare?. Am formulat corect aceasta intrebare?.:D

misuka1981
20.02.2011, 13:16
Si acum faza cea mai dura ar fi sa vina cineva si sa spuna ca este corecta varianta "obtiunii" cu doi de i :)

Musicx**
21.02.2011, 09:21
Desi imi place idea ta, mi se pare o tampenie sa deschizi un topic pentru a invata sa vorbesti. De asta te duci la scoala.(e doar parerea mea);)

[Stil]
21.02.2011, 09:52
Mda...eu nu ma omor dupa scrisul corect:)

Kitty_Luv
21.02.2011, 10:04
Desi imi place idea ta, mi se pare o tampenie sa deschizi un forum pentru a invata sa vorbesti. De asta te duci la scoala.(e doar parerea mea);)
Off-topic: Nu se spune FORUM, ca nu deschizi un intreg forum. Se spune TOPIC, adica deschizi un subiect pe o anumita tema.

On-topic: Nu mi se pare asa exagerat sa deschizi o tema ca sa iti spui parerea. In plus de cate ori nu mi s-a intamplat sa citesc o problema si sa nu o inteleg din cauza scrisului, deci nu am putut raspunde. De unde "rasare" concluzia ca daca scri frumos o sa ti se raspunda mai repede la intrebare si nu o sa mai fie nevoie de post-uri cum ar fi: "Ce ai scris acolo ca nu inteleg"... Deci ar trebui sa fie o pedeapsa (ca sa ii zic asa) pentru cei care scriu intradevar neinteligibil.

foryou_blondutza
21.02.2011, 10:20
Ha ha ha , si voi ce credeti,cu acest topic o sa inceapa lumea sa scrie corect? Sau sa ia meditatii la limba romana? .....

SxSeZ
28.02.2011, 16:22
intr-un fel ai dreptate dar sa fim seriosi nu suntem la ora de romana , jucam un joc distractiv ,nu cu fomalitati din astea, cine mai pune cratima,mai rar prescurtari sioricum acuma sa mai intampla greseliai vazut greseala? vezi cum gresesti are dreptate baiatu cu topicu:P;)

.shylla.
10.03.2011, 02:06
Mi se pare mie sau ați început să vă ciondăniți?

Nu acesta este scopul topicului.

Este adevărat, mai greșim, dar dacă suntem conștienți de greșeală, de ce să o repetăm la nesfârșit? Că suntem pe forum și nu la scoală? Dar ce te faci dacă ajungi să scrii la scoală ca și pe forum?

Haideți să nu mai arătăm cu degetul, ci sa-i lăsam și pe alții sa-și exprime părerea.;)

-Cosmin97-
10.03.2011, 06:19
Acuma ai si tu dreptate dar poate unii i-l scriu din graba si uite ca mai gresesc...asta e partea a2-a:P
Oricum te sustin!

❤Bitsuu`❤
15.03.2011, 14:48
Poate ca nu s-a observat, dar acest topic este intr-adevar la "Speakers corner".

De cand am fost ales sa fiu moderator al acestui forum am militat intr-una pentru o scriere corecta in limba romana. De ce ? Simplu ! Pentru ca suntem romani si e pacat sa pocim limba noastra materna cu prescurtari si limbaj de messenger. Nu am fost, nu sunt si nici nu voi fi absurd sa cer sa se scrie corect gramatical in totalitate pentru ca nu suntem la vreun examen de limba romana aici. Dar una este sa scrii in graba si sa "mananci" din litere, sau sa le incurci pe tastatura, alta este sa sa nu stii de-adevaratelea cum se scrie un anumit cuvant, uzual sau nu. Am intalnit multe cuvinte scrise anapoda, m-am mahnit, dar nu am ce sa fac mai mult decat sa sustin in continuare o scriere cat de cat corecta in limba romana. Am mai spus-o si o repet, fara intentia de a jigni pe nimeni, iar daca cineva se simte jignit, imi cer scuze anticipat, dar realitatea este ca nivelul invatamantului actual este mult inferior celui in care am invatat eu si generatia mea si asta nu din cauza profesorilor si/sau elevilor, ci din cauza politicienilor care au stricat sistemul de-a lungul anilor si i-a zapacit total pe profesori si pe elevi deopotriva.

Si ca sa nu ma lungesc cu vorba, cine este roman, sa scrie corect romaneste.

"Limba noastra-i o comoara
In adancuri infundata
Un sirag de piatra rara
Pe mosie revarsata"

Are dreptate.Trebuie sa scriem corect pentru ca asa trebuie.Si oriunde nu conteaza ca este un joc sau forum..Trebuie sa scriem corect!:rolleyes:

-Inimioara05-
19.03.2011, 10:28
Spunea nikolae28 ca a facut doua greseli si ar vrea ca noi sa le sesizam. Una a fost deja -reperata-, iar eu am gasit-o pe cealalta!:p

ci din cauza politicienilor care au stricat sistemul de-a lungul anilor si i-a zapacit total pe profesori si pe elevi deopotriva.

ideea vine cam asa: profesori + elevi = plural... asadar verbul se conjuga la plural (si subiectul este la plural = politicienii).
Ai spus: politicienii care AU stricat sistemul si I-A.. --- I-AU zapacit total pe profesori si pe elevi (PLURAL).

Corect?

Bafta!
Inimioara05...

SudEst
19.03.2011, 11:36
Din diferite motive mai facem greseli.
Nu trebuie sa ne certam acum.
Trecem peste micile erori din viata,ca asa e cel mai bine.
Succes!

~Sweetrose~
19.03.2011, 11:46
Spunea nikolae28 ca a facut doua greseli si ar vrea ca noi sa le sesizam. Una a fost deja -reperata-, iar eu am gasit-o pe cealalta!:p

ci din cauza politicienilor care au stricat sistemul de-a lungul anilor si i-a zapacit total pe profesori si pe elevi deopotriva.

ideea vine cam asa: profesori + elevi = plural... asadar verbul se conjuga la plural (si subiectul este la plural = politicienii).
Ai spus: politicienii care AU stricat sistemul si I-A.. --- I-AU zapacit total pe profesori si pe elevi (PLURAL).

Corect?

Bafta!
Inimioara05...
sistemul i-a zapacit....;)

AndyPandy84
19.03.2011, 12:00
sistemul i-a zapacit....;)

Nu chiar :)
"Politicienii" reprezinta subiectul frazei, asa ca verbul se conjuga la plural;)

mary.yoanaaa
19.03.2011, 13:35
parca am fi la ora de romana...cineva de clasa a5-a pe aici care stie cum vine cu subiectu si predicatu?cum se conjuga verbul corect? ca sincer... copilasii de clasa a5-a a 6-a chiar stiu chestiile astea...o sa ajungem la 40 ani si nu o sa mai stim conjuga un verb corect:)

badea_janet
20.03.2011, 12:29
Uite ca eu mai am nitel pana la 40 si inca stiu sa vorbesc si sa scriu corect romaneste :D . Si nu-s profesoara ;) .

Musicx**
21.03.2011, 20:05
Uite ca eu mai am nitel pana la 40 si inca stiu sa vorbesc si sa scriu corect romaneste :D . Si nu-s profesoara ;) .
Te sustin:D:D

deeadeyutza90
21.03.2011, 20:31

Doar o vorba sa........!!!

PRUTEANU...........;)

simonica73
21.03.2011, 20:38
Nu chiar :)
"Politicienii" reprezinta subiectul frazei, asa ca verbul se conjuga la plural;)

Raspund dupa cateva zile,la acest schimb de idei,desi am inteles ca acest topic nu a fost deschis pentru a corecta greseli de gramatica... era un text in care colegii mei au gasit o greseala gramaticala... si anume cum trebuie sa se conjuge un verb...la singular sau la plural!Ei bine, la singular,pt ca cuvantul"politicienilor"nu e nicidecum subiect, e exprimat in cazul dativ,nu nominativ,iar subiectul unei propozitii este exclusiv in cazul nominativ!

gagamu
25.03.2011, 23:48

Nu e chiar asa :) Am 25 imediat 26 si ma doare "sufletul si inima" cand vad cat de greu este pt unii sa isi respecte limba.
Nu cred ca tine de varsta, tine de mentalitate si de educatie..Vad si eu cum e acum pe la scoli/licee cand vorbesc cu vara'mea..Toata scoala se muta la bar sau in spate,la tigara.:(
Numai ca nu inteleg de ce nu apreciaza lumea limba romana,in adevaratul sens al ei. Avem o limba foarte bogata,aproape orice ai spune are dublu sens si poate avea conotatii diferite in functie de ceea ce vrei sa subliniezi. Ai o multime de expresii, ai tot ce vrei de la limba asta. Inclusiv exceptii si "batalii" intre academiile din domeniu..
De-ar fi numai varsta responsabila de interesul/dezinteresul pentru limba,ar fi bine,am mai avea o sansa :(

"Este adevarat,multi scriem gresit.Dar nu suntem la scoala,suntem la Farmerama!"
Mai sa fie! Suntem la Farmerama, si? Asta inseamna ca de cand cu oieritul trebuie sa ajungem si noi niste oi cu acte-n regula? Pe sistemul Becali e noul idol? Sau "evanghelie", care nu stia ce inseamna a conjuga un verb???
Vii aici,joci..toate bune, te relaxezi, mai intri pe forum, mai inveti chestii noi despre joc, mai prinzi una-alta si poate mai inveti ceva pe langa. Poate ai lipsit de la lectia de gramatica vreo 2 saptamani-sau de tot- si acu' inveti si tu, dupa o vreme, ca exista cratima si ca nu e o rusine sa o folosesti. Chiar si un joc poate avea parti educative.Si chiar e bine sa existe si sa se inmulteasca partile acestea.
Cred ca daca ar exista mai multe sanctiuni, atat pe forum cat si in viata de zi cu zi, cel putin in ceea ce priveste educatia, lucrurile ar sta altfel, iar unii si altii s-ar vedea obligati efectiv sa invete, sa se mai lumineze...Dar asa, cand parintii -cei cu functii si cu "grade",dar nu numai-, din pacate chiar ei, merg cu plasuta pe la scoli... ce sa mai astepti??Ce pretentii sa mai ai?
Numai ca indiferent cine e mamica sau taticul,pot exista locuri in care asta sa nu mai conteze. Pot exista locuri in care sa ai acces sau lucruri la care sa ai acces numai daca chiar meriti si chiar ai ceva in chestia aia pe care o porti deasupra gatului ( nu chiar cu mandrie)!
En fin...noapte buna!

❤Bitsuu`❤
26.03.2011, 18:20
De fiecare data ma doare inima cand vad ca cineva nu isi respecta limba si scrie incorect!Dar sa nu fim asa rautaciosi..Poate ca unii au scris din greseala sau au scris repede.

Va urez succes la scris corect!:eek:

fccosminvs8282
05.04.2011, 13:24
Mie mi se pare o prostie deoarece cred ca in materie de 90% chiar mai multi din jucatorii care stau si pe FORUM scriu corect,adica acest topic a fost facut degeaba.Eu cred ca tu ai deschis acest topic ca sa te aflii in treaba.:eek::eek:

badea_janet
05.04.2011, 15:52
Mie mi se pare o prostie deoarece cred ca in materie de 90% chiar mai multi din jucatorii care stau si pe FORUM scriu corect
Eu cred ca nu prea ai citit pe forum :D .
E adevarat ca nu suntem la scoala dar a vorbi si a scrie corect in limba ta e o datorie oriunde te-ai afla , indiferent de varsta .
Greselile facute din graba se cunosc de la o posta ; la fel si cele facute din nestiinta ( ma feresc sa zic prostie desi in multe cazuri ar fi mai potrivit cuvantul asta ) .
Eu imi invat copilul sa foloseasca acordurile corect si desi are 4 ani si jumatate intelege si se corecteaza cand greseste . Daca el poate sunt sigura ca puteti si voi ;) .

.boss99.
05.04.2011, 16:45
ramona_80ro2001 (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=141646) , buna sesizare,Suntem romani si ar trebui sa scriem ca atare !

Noti-pădurarul
06.04.2011, 18:41
Chiar dacă am 10 ani, scriu corect pe forum, si îmi respect limba, așa cum ar trebui să facă toți!
Nu suntem la școală, suntem pe Farmerama, dar ar trebui ca noi să vorbim corect, pentru ca noi sa ne obișnuim cu limba noastră.
Acesta este un forum, nu un chat, și trebuie evitate prescurtările!
P.S. Laptop-ul meu este german, și a fost al tatălui meu. Dar fiindcă firma lui a dat faliment, mi l-a dăruit mie. Am instalat alt windows, iar literele germane s-au transformat în litere cu diacritice românești. Uneori nu am timp sa postez cu diacritice, dar vreau să mă obișnuiesc.;)

Hack-er
06.04.2011, 18:46
Dragi adolescenti, ce-ar fi sa mai treceti si voi pe la scoala ca sa invatati sa scrieti corect romaneste, ca ma dor ochii sa va tot citesc.

Lady~Ana
07.04.2011, 14:03
Eu ma joc si alte jocuri BigPoint,dar forumurile parca sunt aceleasi.Cel mai mult ma enerveaza si supara urmatorul tip de scris:
>daaa........acest upadt ii szuper imi place foarte moolt....:))
Corect era:
>Daa....Acest update este super,imi place foarte mult!:)
Si,mai fratilor, postarile sunt propozitii, deci incepetile cu litere mari!!:mad:Sau la scoala cum faceti??
Bleah!:mad:

sabi200170
07.04.2011, 14:43
sunt very analfabeti .. nu va doare mana sa scrieti optiuni .. merii sau s-au :)
Daca ai invata ai sti si nu e deloc greu,uite,eu sunt in clasa a 3,am 10 ani si stiu aceste reguli de ortografie din cauza ca invat,deci de aceea se spune:"Cine are carte are parte".:(

da si sunt very analfabeti nu e corect sunt e singular,analfabeti plural si very.......................nici nu mai zic.

~Alex_I~
07.04.2011, 14:48
Cred că acest topic are scop informativ şi este necesar tuturor jucătorilor indiferent de vârstă. Mă bucur că ai creeat acest topic! :D Vă rog dacă tot învăţaţi limba română nu neglijaţi latina; până la urmă limba română este o limbă latină. Succes!

ILoveCookies
07.04.2011, 15:17
Buna, sunt de acord cu acest topic. Eu cred ca este un lucru normal ca sa scriem corect si sa nu neglijam limba romana. Dar nu inteleg un lucru: ce legatura are latina cu romana?!?! Chiar daca sunt limbi latine.
Latina este o limba moarta si nu se mai foloseste nicaieri, iar eu cred ca este o pierdere de vreme ca sa stai sa mai inveti si latina, mai degraba inveti ceva la engleza sau franceza sau orice alta limba care se vorbeste in ziua de azi. Fara suparare dar asta e parerea mea.

~Alex_I~
07.04.2011, 15:27
Buna, sunt de acord cu acest topic. Eu cred ca este un lucru normal ca sa scriem corect si sa nu neglijam limba romana. Dar nu inteleg un lucru: ce legatura are latina cu romana?!?! Chiar daca sunt limbi latine.
Latina este o limba moarta si nu se mai foloseste nicaieri, iar eu cred ca este o pierdere de vreme ca sa stai sa mai inveti si latina, mai degraba inveti ceva la engleza sau franceza sau orice alta limba care se vorbeste in ziua de azi. Fara suparare dar asta e parerea mea.

Ai observat că majoritatea cuvintelor din lb. română sunt cuvinte din lb. latină. Crede-mă că latina te ajută foarte mult la învăţarea limbilor străine precum franceza şi (mai puţin) engleza. Latina, "Limba moartă" învie doar pentru cei ce o preţuiesc.

ILoveCookies
07.04.2011, 15:57
Ai observat că majoritatea cuvintelor din lb. română sunt cuvinte din lb. latină. Crede-mă că latina te ajută foarte mult la învăţarea limbilor străine precum franceza şi (mai puţin) engleza. Latina, "Limba moartă" învie doar pentru cei ce o preţuiesc.
Da, am observat acest lucru, dar si asa limba latina nu m-a ajutat sa invat romana sau franceza. Latina, faci in clasa aVIII-a, o ora pe saptamana, adica.... cam 32 de ore in tot anul scolar... Romana o inveti inca de cand esti mic, iar franceza din clasa a V-a daca nu chiar mai devreme si faci 2 ore pe saptamana daca nu ma insel. Si in afara de regulile de pronuntie, aici ma refer la franceza, care le inveti inca din primele ore, nu vad la ce te-ar putea ajuta o limba moarta. Aceasta este parerea mea.

dragon20005
10.04.2011, 11:49
da multi nu scriu corect

andreicodrut14
11.04.2011, 13:36
cu tastatura nu scri ca pe caiet mai greseste omul. aici suntem la un joc distractiv si nu suntem la ora de lb romana e doar un ,,JOC"

Alexandru20119
11.04.2011, 13:51

Ai draptate,daca cineva ne scrie ceva si noi nu intelegem?daca i cere ajutorul si noi nu stim ce scrie,ca de exemplu,am nedvoie dhje ajhsutor!ati inteles ceva?deasta trebuie sa invatam sa scriem corect!eu te sustin:)!

lilimagda74
19.04.2011, 13:06
Desi e adevarat,unii fac asta pentru ca vor,nu pentru ca nu stiu.

~Tina221994~
10.05.2011, 10:11
Se pare ca acest topic nu mai prezinta interes, multumim ramona_80ro2001 pentru initiativa, de-asemenea utilizatorilor pentru participare. :)

Topic inchis!