PDA

View Full Version : Prietenii cartilor

Pages : 1 [2] 3

inna_sweet12
18.03.2011, 19:22
:)Mie imi place sa citesc in fiecare zi citesc 4,6 pagini:)prima oara am citit Degetica dupa aceea Rapunzel,Cenusareasa,Vizita si La cirese imi plac mai ales povestile lui Mihai Eminescu

rody77
18.03.2011, 20:34
Mi-e imi plac mult cartile despre calatorii.Momentan citesc carti de Jules Verne.

styles18
19.03.2011, 19:24
Ultima carte citita de mine a fost O Calatorie Spre Centrul Pamantului de Jules Verne.....

bianca_4_ever
20.03.2011, 13:11
Eu nu imi amintesc sa fi plans la vreo carte,insa romanele mele preferate sunt cele ale lui Jules Verne,dintre care cel mai mult mi-au placut Doi ani de vacanta si O calatorie spre centrul Pamantului.Mai imi place si O tabara de cosmar (Camp creepy time) de Gina si Dann Gershon.
Eu acum am inceput sa scriu o carte Sf,despre extraterestrii si vreau sa fac una cu tablouri(rasarit,apus,marea,padurea):D

alexa_13
21.03.2011, 13:46
Ultima carte citita a fost Fram,Ursul polar..A fost foarte frumoasa cartea si am plans :(

simona3333
21.03.2011, 18:13
Salutare prieteni fermieri !

http://img443.imageshack.us/img443/8445/bibliotecat.jpg

Dupa cum spunea Cicero, "Daca ai o gradina si o biblioteca, ai tot ceea ce iti trebuie", va propun in tema urmatoare sa ne aducem aminte de cartile pe care le-am citit cu cea mai mare placere si pe care le-am citi din nou cu cea mai mare placere.

De exemplu, ce carte v-a marcat viata intr-un fel, care a fost cartea la care ati plans pentru prima data, ce personaj de carte l-ati avut sau il aveti ca model si alte intamplari personale legate de cartile pe care le-ati citit.

Si, nu in utimul rand, in zilele acestea de viteza maxima, mai citeste cineva o carte ? Mai are cineva timp de cultura ? Care a fost ultima carte pe care ati citit-o si cand ?

Va rog sa postati numai la tema.

Aviz "rautaciosilor": sa nu spuneti ca prima carte la care ati plans a fost un full de asi cu dame in coada ! :)

Inchei cu o epigrama a marelui Pastorel, care mi-a placut mult, pe langa altele:

La Pelişor, transformat de comunişti în casă de creaţie:

Voi, creatori ai artei pure,
Ce staţi acuma la pădure,
Să fiţi atenţi când vă plimbaţi
Să nu călcaţi în ... ce creaţi !

cea mai frumoasa carte pe care am citit-o a fost"CIRESARII" iar la prima carte care am plans a fost "COLT ALB"

Adutzzza
21.03.2011, 20:44
cea mai frumoasa carte pe care am citit-o a fost"CIRESARII" iar la prima carte care am plans a fost "COLT ALB"

Vaiii si eu am plans cand am citit Colt Alb...mi-a placut atat de muult :) Cred ca o sa o recitesc cat de curand

CM_Pop-Ady
21.03.2011, 20:52
Ultima carte citita de mine a fost una politista, sii anume Crima din Orient Express de Agatha Christie.

Monstru
23.03.2011, 12:03
Ultima carte citita este the testament(testamentul) scrisa de john grisham.

O carte foarte buna, pe care in mod sigur o voi mai reciti.

mu_dragutul
24.03.2011, 16:07
Am multe carti care mi-au placut dar o sa va spun doar cateva:
Jules verne : 800 de leghe pe Amazon,O calatorie spre Centrul Pamantului,Goana dupa meteor,Ocolul Pamantului in 80 de zile,etc.
J.K.Roaling:Harry potter si Piatra Filozofala,Harry Potter si Camera Secretelor,Harry Potter si prizonierul din Azkaban,Harry Potter si Pocalul de Foc,Harry Potter si Ordinul Phoenix,Harry Potter si Printul Semipur,Harry Potter si Talismanele Mortii.
Ionel Teodoreanu:Hotarul Nestatornic,La Medeleni integral(1si 2).
Cezar Petrescu:Fram,ursul polar.
Jack London:Colt alb.

Cam atat.Acumm vreau sa incep Ciresarii si altele de Jules Verne.
Spor la treaba!:):):)

Capsunica98
24.03.2011, 16:30
Eu am citi din colecti MITURILE SI LEGENDELE LUMII.Va recomand sa cititi aceste carti.Mi-au placut toate.

❤Bitsuu`❤
30.03.2011, 15:12
Am citit Romeo si julieta de curand..Si cartile copilariei cateva:)

*dark**angela*
03.04.2011, 09:52
un roman frumos de dragoste si aventura care mi,a placut forte mult este : Ingerul de catifea de Jude Deveraux

ralu_together
03.04.2011, 14:28
Prima mea carte citita a fost Pinocchio de Carlo Collodi .Dar imediat ce am trecut la lucruri serioase preferata mea a fost The happy prince.Acum am inceput sa scriu o carte cu titlul My Life.:):D;)

madamanu0000
04.04.2011, 17:51
Acum citesc Laleua Neagra,Am citit Cuore,Colt Alb,Amintiri din copilarie,Doi ani de vacanta etc..

XxXBlack70XxX
10.04.2011, 17:08
Mare pacat ca in ziua de astazi putini mai stiu ce inseamna sa citesti o carte,sa te bucuri si sa plangi alaturi de eroii acesteia.Prima carte la care am plans a fost Love Story pe la varsta de 14 ani,cu toate ca daca ma gandesc mai bine cred ca am fost foarte trista la Ratusca cea urata,cand eram si mai mica.Dar de atunci a trecut ceva timp,insa as avea o lista destul de lunga cu toate volumele citite care de asemenea mi-au placut si cred ca am mai plans din cand in cand.Regret foarte tare ca nu imi pot cumpara de cate ori as vrea carti:(dar am o biblioteca destul de mare si daca nu am nimic nou,ma apuc si recitesc.

__Cq.Killer__
10.04.2011, 17:14
Cartile ne sunt prieteni statornici...Ne sunt sfetnici si nu ne contrazic.
Cartile care ne plac sunt si urne pline de amintiri.

florinhuidiu
14.04.2011, 18:04
Prima carte a fost Cei trei Muschetari.
Cel mai mult mi-a placut seria Cavalerii Pardaillan. 10 volume 5000 pagini....recomand cu caldura.

RADU2004
14.04.2011, 20:03
Prima mea carte este o carte in care comedia actiunea si amintirea sunt combinate intre file si iese cartea numite:DAMINTIRI DIN COPILARIE:D.

alexionut
15.04.2011, 12:56
Cea mai interesanta carte citata de mine este : ,, Colt-Alb ''
Imi place mult aceasta carte!

gzyena
19.04.2011, 08:34
Nu am plans niciodata cand am citit o carte. Prima carte citita si cea mai interesanta a fost ,,Frankestein'' scris de Mary Shelley. Pacat ca inainte de a face un film de groaza cu Frankestein regizorii nu citesc cartea. O recomand si celor de 5 ani pentru ca nu e de groaza ci mai mult de drama. Frankestein, dupa cum multi stiu din filme, e un personaj negativ. Dar nu este. As povesti toata cartea pt ca m-a impresionat. Alte carti interesante ar fi Cronicile SpiderWick (toata colectia), Harry Potter (toata colectia), Capitan la 15 ani, etc. Urasc cartile scrise de autori romani (nu va suparati, dar asta e parerea mea), ex. amintiri din copilarie, harap-alb,etc.

~Alex_I~
21.04.2011, 09:50
Salutare,
Ultima carte citită de mine a fost Gazda de Stephanie Meyer, este o carte excelentă şi v-o recomand tuturor. Mai îmi plac: Harry Potter(toată colecţia), Elevul Dima dintr-a şaptea de Mihail Drumeş, Colecţia Twilight (Stephanie Meyer), Romeo şi Julieta de William Shakespeare, Micul Prinţ (aceasta este o carte pentru adulţi, nu pentru copii), Hamlet tot de Shakespeare şi multe altele, dar cele menţionate sunt preferatele mele :x:rolleyes:

razvan_omega2001
23.04.2011, 16:45
Prima mea carte citita a fost croitorasul cel viteaz acum imi plac cartile HORROR cum ar fi Familia Puhoi e si HORROR si comica.

mihaela92
23.04.2011, 17:46
Sunt impresionata ca exista si un astfel de topic pentru jucatorii de farmerama. Nu cred ca sunt multe jocuri care au posibilitatea sa raspunda atator subiecte, sa multumeasca toti jucatorii. Tin sa precizez ca sunt nascuta dupa 1989 deci, am avut posibilitatea sa privesc si la televizor, sa ma bucur si de calculator , dar nu am avut o inclinatie deosebita catre literatura fie ea poezie sau proza. In copilarie ma delectam cu "Fram, ursul polar", "Colt Alb", povestirile lui Emil Garleanu sau Ion Agarbiceanu. De asemenea, am avut si am o mama iubitoare care mi-a semanat in suflet poezia lui Mihai Eminescu , memorand versurile din "Luceafarul" inca de atunci.Pe masura ce am crescut am descoperit ca poti sa te relaxezi si sa te detasezi de lumea inconjuratoare citind o carte, afundandu-ma in fotoliu sau canapea...Printre romanele mele preferate se numara "Anna Karenina", "Razboi si Pace", "********************ul", "Doamna Bovary" , "Manastirea din Parma", "Rosu si Negru" , "Eugenie Grandet" , precum si "Morometii", "Ion", "Descult" sau poeziile lui Nichita Stanescu, Ion Minulescu sau Marin Sorescu. Cartile au in general o influenta foarte mare asupra noastra , insa este important sa nu ne afundam cu totul in lumea lor si sa pastram legaturi si cu realitatea, cu societatea, sa stim sa relationam cu cei din jur . Le multumesc celor care au avut aceasta idee si au dat posibilitatea tuturor jucatorilor sa rememoreze copilaria si sa isi "etaleze" dosarul cu carti citite.:p

ideal82
03.05.2011, 02:03
cartile in general sunt foarte frumoase
nu pot spune ca am o carte preferata, pot doar spune ca prefer sa citesc o carte pe hartie scrisa, decat in formar electronic
nimic nu se compara cu "aroma" unei carti vechi, cu miros de vreme trecuta. deci, prefer cartile vechi, bineinteles pastrate corespunzator, pentru ca altfel ne putem "bucura" de multe microorganisme citindule
oricum, avem multe de invatat din ele, si niciodata nu vom putea spune ca am invatat destul
spor la citit dragilor, si la jucat Farmerama

xencath
03.05.2011, 16:10
hmm ... interesant subiect, dar inepuizabil.:)
ma conformez si va spun ca prima carte la care am plans a fost "Cuore, inima de copil", de Edmondo de Amici. Au urmat, fireste, "Singur pe lume", "Scrisoare de dragoste", "Invitatie la vals", "Dama cu camelii" si multe, multe altele!
Am visat la regi si regine citindu-l, integra,l pe Dumas si de la el - am depins pasiunea pentru istorie. La acest capitol nu pot sa nu amintesc macar cateva din cartile remarcabile pe care le-am citit: "Eu, Claudius imparat" si "Claudius Zeul" - ambele scrise de Robert Graves, "Roma in timpul lui Nero" - de Eugen Cizeck, "Tineretea lui Henric al IV-lea" si "Inceputul si sfarsitul lui Henric al IV-lea - de Heinrich Mann, "Papii - istorie si secrete" - Claudio Rendina si ultima pe care am citit-o si a fost o adevarata lectie de istorie a Romaniei pentru mine - "Ultima romantica. Regina Maria a Romaniei" - Hannah Pakula.
M-a cucerit si Gabriel Garcia Marquez cu "Un veac de singuratate", "Dragoste in vremea holerei", "Cronica unei morti anuntate" si "Despre dragoste si alti demoni".
La literatura rusa, fiindca despre Doistoievski s-a vorbit, eu ii voi aminti pe Puskin: "Fata capitanului" si "Dama de pica" si pe Tolstoi cu "Razboi si pace".
Nu sunt amatoare de literatura SF si romane politiste, dar citesc cu placere biografii sau autobiografii ale personalitatilor: "Doamna secretar de stat" - Madeleine Albright, Memoriile lui Henry Kissinger, "Memorii" - Farah Pahlavi si, din nou "Memoriile Reginei Maria a Romaniei.
La capitolul "senzatii tari", conduce detasat volumul "Viata particulara a presedintelui Mao. Memoriile medicului sau personal" - Dr. Li Zhisui si "The Devil's Double" - Latif Yahia, din pacate, deocamdata, netradusa in limba romana, dar ... daca cineva o comanda din Marea Britanie - merita citita! Contine memoriile sosiei (dublurii) fiului cel mare al lui Saddam Hussein. Si tot despre dictatorul irakian, daca doriti o poveste ceva mai "usoara" - cititi "Viata mea cu Saddam Hussein", scrisa de Parisoula Lampsos si Lena Katarina Swanberg.
Cartea care mi-a marcat viata a fost insa scrisa de Simone de Beauvoir - "Toti oamenii sunt muritori". Mi-a dat-o tata, pe cand aveam 17 ani si ma confruntam pentru prima data cu durerea de a pierde o persoana draga.
Acum, citesc "Mossad", de Thomas Gordon, asteptand sa se matureze galbiorii :)
Sper ca am oferit o lista de lectura. Toate cartile sunt senzationale si merita citite.

Mioritch1
03.05.2011, 19:55
Va recomand Papillon de Henri Chariere...cartea sufletului meu....Mi-aduc aminte cum o citeam in generala, langa o cana de ceai de menta....M-au impresionat toate aventurile puscariasului si neobositele lui evadari. Am vazut filmul insa m-a dezamagit....deci nu-l recomand.

Dintre alti autori cititi pe nerasuflate, ce-mi amintesc acum: opera lui Michel Zevaco, Dumas si Dumas-fiul....

muranuemil
08.05.2011, 21:56
Papilon, o carte buna, continuarea ei insa a lasat de dorit.

Pentru cititorii de romane SF, recomand Frank Herbert si Asimov. Ciclurile Dune, respectiv Fundatia sunt si vor fi nemuritoare.

Pentru ceilalti, si nu numai, recomand Changi, de Clavel. E o carte extraordinara.

mioara909090
09.05.2011, 13:01
>Cartile..!!...ce tema frumoasa....si cit de necesare sunt in viata noastra de zi cu zi...fara ele copilaria noastra,adolescenta,maturitatea,si chiar la batrinete,ar fi goale si seci...Intrade-var sunt atit de importante incit nu ar trebui sa lipseasca nimanui o carte de pe noptiera,din serviete,si chiar si cind suntem intr-o vacanta.....ptr ca sunt minunate si te fac sa traiesti alaturi de alte personaje.,fie emoti,lacrimi,dar in acelasi timp si clipe de fericire atunci cind au un sfirsit cu HAPPY END...As putea sa enumar citeva din cartile care mi-au placut mie mai mult...dar prefer sa las la atitudinea fiecaruia sa isi aleaga....ptr ca sunt multe si preferintele difera.....important este sa ne mai dorim sa citim......SPOR LA CITIT.... LA CIT MAI MULTE CARTI.....si veti fi mult mai bogati sufleteste.....;)

sylver14
09.05.2011, 22:41
Bulgakov - Maestrul si Margareta
Dickens - Marile Sperante
Dostoievski - ********************ul, Crima si Pedeapsa
Dumas - Contele de Monte Cristo ...

OrlandoFarmec
10.05.2011, 06:26
Immanuel Kant - Critica ratiunii pure
Friedrich Nietzsche - Dincolo de bine si de rau
Sun Tzu - Arta razboiului
Stendhal - Rosu si negru

sv_david_6
10.05.2011, 15:09
Am 9 ani si prima carte pe care am citit-o a fost ,,Punguta cu doi bani'' si ultima ,,Amintiri din copilarie``(amandoua scrise de Ion Creanga:D:D:D:D:D

muranuemil
10.05.2011, 18:52
Immanuel Kant - Critica ratiunii pure
Friedrich Nietzsche - Dincolo de bine si de rau
Sun Tzu - Arta razboiului
Stendhal - Rosu si negru

Carti clasice si extrem de mult prezente in biblioteci si alte surse. Si chiar foarte bune. Incearca si autori mai putini cunoscuti. O sa ai surprize. Pentru a fi in tema cu primele doua titluri, incearca Eu, Tu si Noi.

OrlandoFarmec
10.05.2011, 19:02
Carti clasice si extrem de mult prezente in biblioteci si alte surse. Si chiar foarte bune. Incearca si autori mai putini cunoscuti. O sa ai surprize. Pentru a fi in tema cu primele doua titluri, incearca Eu, Tu si Noi.

Multumesc mult de recomandare.
Nu imi suna cunoscut titlul, sigur nu am citit-o.
Totusi nu o gasesc pe net.. se poate un autor sau un link printr-un mesaj privat?
Mersi frumos.

nadia0986
12.05.2011, 00:35
Foarte interesant subiectul, foarte bun acest schimb de informatii. eu am citit recent Maitreyi si replica la aceasta carte, scrisa dupa 40 de ani de catre Maitreyi insesi, "Dragostea nu moare".
Alchimie asiatica, tot de Mircea Eliade a fost foarte interesanta.In prezent citesc Dante Alighieri - Vita Nuova si ma pregatesc incet, incet de Divina Comedie care este destul de greu de citit.

ZuuZuu
12.05.2011, 08:35
Sa fiu sincera, n'am crezut ca mai exista o multitudine de oameni pasionati de citit, ce'i drept, acum sunt alte lucruri mai moderne, care nu neg, imi plac si mie, dar cititul il ador, mi'amintesc, prima carte la care am plans, a fost Invitatia la vals de Mihail Drumes, a fost prima carte la care m'au coplesit emotiile.:D
Agonie si extaz este cea pe care o citesc acum.

ibitzuk
12.05.2011, 16:14
ce bine ca mai sunt persoane care citesc CARTI si nu rezumate de pe net.......carti care mi.au placut: demonii (dostoievski); crima si pedeapsa(dostoievski); ********************ul(dostoievski); iona(marin sorescu); seria de carti dosarele numa(clive cussler); cantareata cheala(eugen ionescu) si lista ar putea continua.......

Heracles2010
13.05.2011, 13:06
M-am apucat acum de citit "Robinson Crusoe" E foarte taree !

Sharis99
15.05.2011, 13:23
Acum cateva saptamani am citit volumul cinci din seria Septimus Heap-Sirena.Dupa aceea am citit si Tanarul samurai-Calea razboinicului,iar acum citesc Codul Haosului de Justin Richards.
Mie mi se par carti bune pentru varsta mea.Eu le recomand!;)

danib2507
22.05.2011, 09:29
Cartea mea preferata a fost FASCINATIE din colectia de care apartin 4 volume FASCINATIE,OBSESIE,ETERNITATE,CREPUSCUL scrise de Melisa Marr.

alexperry
22.05.2011, 10:25
Cartea pe care am citit'o si am inceput sa plang a fost ''Singur pe lume'' de Hector Malot si acuma citesc ''Doi ani de vacanta''.Am doar 13 ani si citesc carti de aventura dar cand voi creste voi citi cateva din cartile care le'ati zis voi:)

nini_cool_2009
22.05.2011, 10:35
Acum citesc COLIBA UNCHIULUI TOM e o carte foarte interesanta. Este in mare parte drama,dar merita citita.

sheherezada11
28.05.2011, 13:24
Minunata carte Recreatia mare de M.Santimbreanu face furori!Toti cei care nu au citit-o le-o recomand!O carte care te unge cu adevarat pe suflet!:)

catalinaro
28.05.2011, 15:44
eu nu am plans la nici o carte pe care am citit o.
nu mai stiu sigur dar cred ca prima carte pe care am citit o a fost "buratino(cheita de aur)"-alexei tolstoi

kingsalf99
29.05.2011, 08:11
Mie imi plac foarte mult cartile!Mai ales Bunica,de Barbu Stefanescu Delavrancea:D.Mai in jos un fragment:

"Pana nu ghiceam nu scotea mana din san.
Si totdauna sanul ei era plin.
Ii sarutam mana.
Ea-mi da parul in sus si ma saruta pe frunte.
Ne duceam la umbra dudului din fundul gradinii.
Ea isi infigea furca cu caierul de in in brau si incepea sa traga si sa rasuceasca un fir lung si subtire. Eu ma culcam pe spate si lasam alene capul in poala ei.
Fusul imi sfaraia pe la urechi. Ma uitam la cer printre frunzele dudului. De sus mi se parea ca se scutura o ploaie albastra.
- Ei ce mai vrei? imi zicea bunica.
Surasul ei ma gadila in crestetul capului.
- Sa spui...
Si niciodata nu ispravea basmul."

dianaelena75
29.05.2011, 19:18
sincer...nu stiu care a fost prima carte citita...dar stiu ca una m.a impresionat enorm...se numeste O viata de rezerva de Jodi Picoult

sheherezada11
01.06.2011, 10:19
;)Iubesc cele 3 volume(adica toate)din romanul `Jurnalul unui pusti`!;)

[Alex25]
04.06.2011, 10:13
Ultima carte care am reusit sa o termin si sa doresc mai mult a fost "Ingeri si demoni" de Dan Brown.

Nu mi-aduc aminte sa mai fi citit carte mai interesanta ca asta si care sa te tina asa pe jar. Personajul principal este bine descris iar actiunea intregii carti de vreo 500 de pagini se petrece in cam 24h.
Exista si momente triste dar nici cele funny nu se fac asteptate!
Recomand celor ce le plac cartile de mister si terorism! Chiar merita cititita.

PS: Acuma de curand m-am apucat de "Codul lui DaVinci"scrisa de acelasi autor. Inceputul pare promitator!

Floricica01
08.06.2011, 14:55
Nu am plans la nici o carte . DAR AM CATEVA CARTI CARE MI-AU PLACUT MULT ! Jurnalul unui pusti 1,2,3, Heidi fetita muntilor si Momente si schite !

Alexoniuss1
09.06.2011, 06:57
Mie în general îmi plac cărţile de aventură. Am citit 16 cărţi din colecţia lui Jules Verne şi acum sunt la a 17-a ,,Burse de călătorie". Sunt impresionat degândirea acestui autor.Ceea ce ne povesteşte despre submarine, baloane cu aer cald, avioane, iată că toate sunt în posesia omului în ziua de azi.

mihaela92
09.06.2011, 08:15
ALex 25 ,cartile lui Dan Brown sunt o splendoare...le-am citit pe toate aparute pana acum...inclusiv "Simbolul pierdut" eu nu pot lasa o carte de-a lui din mana decat dupa ce am citit-o toata..."Conspiratia" de exemplu am citit-o intr-o zi si o noapte;))

octavian*
13.06.2011, 12:41
Ador simbolul pierdut :X de DAN BROWN :X am citio app toate cartile lui...:X:D

AncaAncce
13.06.2011, 23:17
Mie cel mai mult şi cel mai mult mi-a plăcut ' Cireşarii ' , ' La Medeleeni ' , ' La răscruce de vânturi ' , ' O scrisoare pierdută ' , ' Scrisoare de dragoste ' , ' Singur pe lume ' .
Şi cele din seria Twilight .

xencath
14.06.2011, 17:50
Of-topic: Greu scrie cineva pe topicul acesta!!! :(
Nikolae28 - sa fie din cauza povestii pe care ai cerut-o initial? Sau fiindca, in zilele noastre, foarte putini mai citesc? Sincer, pe mine m-a incantat ideea ta initiala si am postat, dar am vazut ca foarte putini dintre "forumisti" se conformeaza si, din pacate, si mai putini - posteaza aici! :( Poate, ar trebui sa renunti la "poveste"? E o sugestie (care ma intristeaza!), dar poate ca asa mai multi "farmeristi" vor oferi titluri de carti care chiar merita citite si din care te si alegi cu ceva! Nu se poate sa citim doar Pablo Coehlo si Dan Brown! Ar trebui sa si ramanem cu ceva, dupa lectura! Chiar cu o lectie de viata! Iertati-ma, daca sunt prea vehementa!
Ca sa nu fiu cu totul pe dinafara topicului, va propun doua titluri noi: "Cvartetul din Alexandria", cu cele patru volume ale sale ("Balthazar", "Mountolive", "Justine" si "Clea"), de Lawrence Durrell, si, poate va surprinde, "Arhanghelii", de Mihail Agargiceanu!

adecherry00
15.06.2011, 10:25
prima carte la care am plans?nu am plans la nicio carte dar prima mea carte am citito la 5 ani si a fost Harry Potter si Piatra Filozofala

Andao1
21.06.2011, 18:38
Si mie imi place sa citesc.Cel mai mult mi-a placut Aventurile lui Sherlock Holmes Cu Memoriile lui Sherlock Holmes,dar si seria Karazan e buna.

fascz
24.06.2011, 10:22
Prima carte pe care am citit-o a fost Heidi la varsta de 7 ani.In aceasta carte era descrisa copilaria unei mici fetite si cum traia ea.Singur pe lume a fost o carte mare dar mi-a flacut la nebunie,in fiecare zi citeam cate 4-5 capitole.Despre un copil care aflase ca era singur pe lume cum spune si titlul.El fusese adoptat de femeia pe care o iubea atat de mult si caruia ii spunea Tusa Barberin.O alta carte a fost Black Beauty.Un cal care face primii pasi la o ferma inconjurata de o pajiste verde,intinsa.Mama lui,pe care o chema ducesa era cea mai inteleapta si frumoasa iapa din regiune.Acest cal trecuse prin multe peripetii.Cartea dupa care am plans nu am mentionat-o,se numeste Cei trei muschetari vol.1 si2.IMI place sa citesc cand incep parca intru intr-o lume magica si fac parte din personaje.

Heracles2010
24.06.2011, 10:35
Am citit " Tom Sawyer in strainatate" mi-a placut foarte mult ! ;)

Florin_Nadal
24.06.2011, 12:44
am citit mai multe carti dar acum am inceput sa citesc Biblia si o recomand fiecaruia dintre voi...

baciu10
24.06.2011, 13:23
Cartile mele preferate sunt: Morometii de Marin Preda, Colt-Alb de Jules Verne.

tigrul2011
27.06.2011, 15:52
Cartile sunt foarte utile sa vad daca mai tin minte cateva lecturi preferate:) Aventurile lui Tom Sawyer,Robinson Crusoe , Jack si vrejul de vasole ,Amintiri din copilarie , Prasle si merele de aur,Greuceanu,Sarea in bucate si cam atat mai tin minte :(

Nu uitati cititi pentru a va imbogatii vocabularul

agricultorul00
02.07.2011, 07:49
prima mea carte citita cand eram mic a fost "aventurile lui winne"

o mica corectare:Colt-Alb a fost scris de Jack London , nu de Jules Verne.

aniy99
02.07.2011, 09:50
eu citesc s.f si imi place mult. si mi-au placut volumele ciresarii la nebunie.

poioloco
05.07.2011, 10:58
Prima carte citita a fost "Caravana de sclavi" scrisa de Carl May. Pentru mine a fost o lectura extrem de fascinanta si mai ales o mare victorie reusind sa o termin tinand cont de faptul ca aveam doar 9 anisori. Prima carte la care am plans? Hmmm....asta este greu de spus pentru ca ulterior am devenit o devoratoare de filozofie si psihologie. Foarte putin dramatism in aceste ramuri:D Daca totusi as vrea sa fac referinta la o opera care m-a sensibilizat profund aceea a fost "Divina Comedie" a lui Dante.
Astazi studiez cultura si influenta mitologiei sumeriene. Va recomand cu mare caldura daca doriti sa aflati de unde s-au inspirat majoritatea religiilor de astazi si o multitudine de lucruri extraordinare.
Eh.....dragi mei, vorba lunga saracia omului :p eu ma retrag sa mai fac un pic pe "Poio Loco"
Cu respect:cool:

sara_hs
05.07.2011, 17:26
UN VEAC DE SINGURATATE, de Gabriel Marcia Marquez. As reciti-o la nesfarsit.
Si VERONICA SE HOTARASTE SA MOARA ( prima carte de Paulo Coelho pe care am citit-o).
La fel de mult imi place ION, de Liviu Rebreanu.

-DivaLumii-
06.07.2011, 17:33
Am citit multe carti.Printre primele au fost ''Vrajitorul din oz'',''Vietile Secrete Ale Presedintilor Americani'' (mortala!!:)).
Ultima (nu am terminat~o inca) este ''Interviu Cu Un Vampir''.

-ivonik-
09.07.2011, 07:01
am citit multe carti,dar majoritatea sunt sf. supranaturale,dar am citit carti de actiune.
ultima carte citita a fost micutele mincinoase vol.1-2 v-o recomand daca va plac cartile genul jurnalele vampirilor.
imi propun sa citesc si ritualul

zgaby01
09.07.2011, 10:06
Cartile mele preferate sunt: "Mila 18" de Leon Uris (care ma impresionat mult de tot si pe care o recomand) si "Papillon" de Henri Charriere. Ultima carte citita este " Mic de jun la Tiffany care se foarte frumoasa.

adinutza_mada
10.07.2011, 19:46

scz dar Colt alb e scrisa de Jack London

mariposaela
10.07.2011, 19:55
Mircea Eliade - "jurnalul adolescentului miop" , James Clavell - " Tai - Pan", "Shogun" , "Nobila casa", "Changi" .. toate sunt printre preferatele mele

[cosminel]
10.07.2011, 20:55
Cartea copilariei mele a fost Winnetou. Pentru sufletul meu Emily Bronte a scris La rascruce de vanturi.

LeonardoTMNT
11.07.2011, 21:33
va recomand tuturor sa cititi colt alb si Kazan..doau carti celebre desprea lupi care mi s-au parut f interesante si care m-au impresionat foarte mult..de asemenea La Medeleni, Ciresarii Si Amintiri din Copilarie..cartile copilariei..

am uitat sa va spun..Robinson Crusoe..Citi-ti-o!!

-andrei_2-
14.07.2011, 02:02
Cartile preferate : "Regii blestemati", "Calaul din Paris", "Agonie si extaz", "Nobila casa", "Shogun", "Misterele Parisului", "Misterele Londrei", "Papillon", "Dune" (toata colectia), "Decameronul", "Anna Karenina" si in special cele inspirate din istoria Frantei (autori - Alexandre Dumas, Paul Feval, etc.), dar si politiste cum sunt cele ale Agathei Cristie, etc.
Ultimele carti citite: "Vampirul Lestat" si "Trei intr-o barca/Trei pe doua biciclete" (Jerome K. Jerome) - ultima, desi amuzanta intr-un fel, m-a cam plictisit. :D

tinasuperr
16.07.2011, 19:55
Buna! Eu am citit multe carti, defat sunt pasionate de ele .Eu nu aleg cartiile favorite, mie toate mi se par foarte frumoase! Dar totusi cartiile care mi-au placut (pana acuma, eu nu am numai 12 ani deci mai am multe cartii de citit:D):

Harry Potter (toata colectia, am citi-o de mai multe ori caci imi face mare placere:))
Jurnalul unui pusti (Toata colectia)
Ucenicul Dragonului
Marile Sperante
Mandrie si prejudecata.... si multe altele;)

Heracles2010
17.07.2011, 20:38
Am citit mai multe carti, dar ultima a fost Aventurile Lui Tom Sawyer ! Este foarte frumoasa, v-o recomand !!! :D

eco010
19.07.2011, 03:46
Adam Si Eva-liviu Rebreanu

dobre.bianca2000
20.07.2011, 07:20
eu ador sa citesc prima carte pe care am citito a fost cand eram destul de mica ea a fost ciresarii apoi colt alb aventurile lui tom sayer print si cersetor calatoriile lui guliver si enigme otiliei dupa acea am citit carti de dragoste iar apoi cate ceva trailer dar astea sunt doar o parte din cartile pe care leam citi

-.Mydream.-
25.07.2011, 10:11
Cartea care mi-a marcat viata a fost "Singur pe lume" ,apoi am mai citit si Laleaua Neagra,Winnetou,1000 si una de nopti etc...Am 11 ani si aceste carti mi-au placut foarte mult.

-FarmeramaHelp-
25.07.2011, 10:21
Cand eu am citit prima data o carte mia fost preferata Cartea sa numeste -fARA FAMILIE- mi sa parut cam trista dar e frumoasa.

Alvy_GDN
30.07.2011, 07:10
buna tema asta intr-adevar.

sincer, ma asteptam sa se discute si ceva mai mult pe marginea cartilor nu doar sa insiruim un lant interminabil de titluri, care dupa cate am citit eu se mai si repeta.

Dupa parerea mea, cartile copilariei nu au de ce sa mai impresioneze dupa un timp. Prima mea carte a fost COLT ALB de Jack London. La varsta de 8 ani a fost frumoasa, impresionanta chiar, acum este ceva care s-a intamplat demult, o prima etapa pe o scara evolutiva.

Am citit foarte mult Karl May, i-am citit toate cartile in vreun an de zile. Avem vreo 14 ani si dupa ce am citit WINNETOU m-am indragostit de genul western. Insa si etapa asta a trecut. Acum cand ma uit peste o carte pe care atunci o citeam cu placere, ma plictisesc ingrozitor.

In liceu a fost perioada cartilor psihologice (am inceput cu Stendhal si ale lui ARMANCE, ROSU SI NEGRU), apoi a urmat descoperirea literaturii adevarate prin citirea lui Borges, Ernesto Sabato si Gabriel Garcia Marquez. DRAGOSTEA IN VREMEA HOLEREI si UN VEAC DE SINGURATATE aceste sunt carti de care sa ramai impresionat o viata, e cand GENERALUL IN LABIRINTUL SAU te poate face sa iti pierzi gandurile. Multa grija daca va apucati sa cititi DESPRE EROI SI MORMINTE, o carte fenomen pe care iti trebuie un an sa o citesti si mai multi ani sa o intelegi cu adevarat.

In facultate am explorat alte tarmuri ale literaturii. Pe langa cartile de specializare in jurnalism am descoperit literatura japoneza prin citirea cartii FEMEIA NISIPURILOR de Kobo Abe. Mi-a placut de asemenea si JURNALUL UNUI BATRAN NEBUN de Junichiro Tanizaki. Carti de o incontestabila valoare.

La momentul acesta din pacate nu mai am timp de romane ci doar de carti de istorie ( in acest moment citesc O ISTORIE A JAPONIEI ), carti despre economia mondiala, dezvoltare personala si cam atat. Cand obosesc mai citesc si cate o carte comerciala, insa astea le citesc de obicei in 2 zile si le uit dupa o saptamana (doua care mi-au ramas in minte sunt EVANGHELIA DUPA SATANA si ARGINTII LUI IUDA).

De asemenea citesc revistele manga japoneze asta cand am bani sa le cumpar si sa le comand de afara fiindca in Romania nu se gasesc.

Cam asta e tot. sper ca am fost de folos

Heracles2010
04.08.2011, 10:23
Am citit foarte multe, dar ce-a mai recenta a fost " Cei trei muschetari " de Alexandre Dumas .

gabriel2300
04.08.2011, 20:08
ultimele carti pe care le-am citit si chiar m-au pasionat au fost seriile de romane si povestiri politiste ale lui sir Arthur Conan Doyle .
" istetul " Sherlock Holmes si prietenul lui Watson sunt niste personaje chiar interesante si nu stii niciodata cand te surprind . :)
de nota 10

stefi-26
04.08.2011, 22:09
Multe carti citite cu placere. Aventurile lui Habarnam de Nikolai Nosov, as putea zice ca a fost cartea copilariei mele. Ce captivata eram de povestea amuzanta a prichindeilor... Anul trecut am recitit-o cu mare drag copiilor mei.Apoi au urmat povestiri,romanele obligatorii la scoala, unele m-au impresionat altele mai putin. Carti dragi mie au mai fost Maitreyi, Floris dragostea mea de Jacqueline Monsigny, o poveste de dragoste dintre tarul Petru I si o nobila frantuzoaica, Fum de Turgheniev.Mai tarziu au urmat Shogun (citita de 2 ori), Vartejul.
In urma cu o luna , am citit Parinti straluciti Profesori fascinanti de Augusto Cury, un specialist in psihologie. Cartea nu este doar pt parinti si profesori, ci si pt tineri si toti acei care vor sa cunoasca cateva secrete ale personalitatii.
Acum imi retraiesc copilaria, citind cu baiatul meu lecturile copilariei clasa I iar seara basme cu printi si printese pt cea mica.

eco010
07.08.2011, 04:50
Elevul Dima dintr-a saptea-Mihail Drumes-o carte pe care o recomand cu placere cititorilor de orice varsta.

" Asfel se stinse in al noualea lustru de viata cel mai mare poet pe care la ivit si-l va ivi vreodata poate pamantul romanesc.Ape vor seca in albie si peste locul ingroparii sale va rasari padure sau cetate si cate-o stea va vesteji pe cer in departari pana cand acest pamant sa-si stranga toate sevele si sa le ridice din taria parfumurilor sale."
Viata si opera lui Mihai Eminescu-George Calinescu

lumy04
09.08.2011, 20:23
Am recitit cu placere un roman de capa si spada. El se numeste Robin Hood si este scris de Alexandre Dumas. Nu confundati cu Robin Hood de Gilbert care este transpus si pe marile ecrane. Este varianta cea mai apropiata de adevar a lui Robin Hood, varianta de altfel in care acesta moare.
Recomand cu incredere.

serycel_evy_margy
12.08.2011, 16:52
pentru mine, cartile sunt un subiect delicat...daca nu ma impresioneaza de la prima pagina, nu o citesc. daca imi place, raman treaza toata noaptea ca sa citesc, chiar si pe intuneric, doar cu lumina de la telefon:D. asa a fost la mine cu harry potter, am adorat cartile astea, si le-am si recitit. daca va intereseaza mai mult cele romanesti, sa stiti ca aveti de unde alege. cismigiu and company de grigore bajenaru o recomand cu drag. ne-a recomandat-o profesoara de romana si pe mine m-a atras cu descrierea amuzanta pe care a folosit-o : "invatati cum sa chiuliti, cum sa copiati la teste... , la care toti au spus ca o vor citi, dar sunt sigura ca nici jumatate nu au facut-o. de asemenea, ciresarii de constantin chirita e superba. ma rog, toate cele 5 volume sunt superbe...:Dsau, daca nu va intereseaza cele romanesti si va plac mai mult cele "magice" va recomand twilight de stephenie meyer sau jurnalele vampirilor de lisa jane smith (nu prea sunt de copii, dar merg pe la 14-15 ani...). am mai citit multe carti interesante. moartea lebedei e superba, este prima carte la care am plans si sa nu credeti ca e chiar vorba despre o lebada;) . pentru copii mai micuti, recomand alice in tara minunilor/oglinzilor sau fram, ursul polar, prima mea carte! as mai putea scrie o lista intreaga cu carti interesante, dar s-ar repeta cu celelate scrise de voi. citit, dragii mei, sa nu ajungeti ca unii din colegi de la clasa mea ce ar trebu sa treaca a 7-a dar abia baiguie cand vine vorba de citit, si nu numai! asadar, distrativa intrand in lumea minunata a cartilor...

-Artemis...
14.08.2011, 15:38
Buna...

Hmm, foarte, foarte frumoasa tema aceasta!

Sunt o "devoratoare de carti", iubesc sa citesc si mereu, dupa ce lecturez o carte buna, spun ca este preferata mea. Astfel, mereu ajung sa am o noua favorita, varsta este si ea un element determinant...
Imi aduc aminte ca pe la varsta de 13 ani (parca) am citit Invitatie la vals. A fost superba! Am citit-o cu o inflacarare..., ce m-a impins sa o termin a doua zi.
Stiu ca tot pe la acea varsta am citit Panza de paianjen de Cella Serghi, iarasi o carte excelenta. O ador! De altfel, am iubit toate scririle sale.
Tot atunci, romanele muschetarilor m-au fermecat. Am citit toate cele 8 sau 9 volume (nu mai imi amintesc)!!
In sfarsit, am citit si ciclul de volume (pe care tatal meu mi l-a recomandat), Torente (de Marie-Anne Desmarest). Exista intr-adevar fooooarte multe carti bune!

Ador sa citesc...:rolleyes:

crinabrunette
14.08.2011, 16:00
2 carti fffffffffffffffffffffffffffffffff. frumoase:draga john de nicholas sparks si jurnalul iubirii de danille steel.....2 carti extraordinare

mioara909090
15.08.2011, 08:53
....Stiu ca tot pe la acea varsta am citit Panza de paianjen de Cella Serghi, iarasi o carte excelenta. O ador! De altfel, am iubit toate scririle sale.....Artemis.....

>Intrade-var,e o carte excelenta,am citit-o si recitit-o,.......e o carte ,care o data citita,iti ramine in minte multa vreme,iar dupa un timp ,daca o regasesti ,o citesti din nou la fel ,cu atita placere ,ca prima data.......O recomand,celor care nu au citit-o ,sa o faca,si sigur vor mai dori sa citeasca si alte scrieri de Cella Serghi....cum ar fi Cartea Mironei ......

Aş vrea să-ţi fi dat ceva, aşa cum tu mi-ai dat mie. Ceva ce nu are nume, desigur, ceva asemănător unei confesiuni, dar mai tare şi mai adâncă in sine; certitudinea că suntem în stare să iubim şi să fim iubiţi, aşa dintr-o dată, că există între tine şi alte fiinţe omeneşti o măsură comună, un punct de întâlnire, un punct slab unde te poţi atinge - foarte slab şi totuşi dădător de mari forţe.

Cella Serghi în romanul Cartea Mironei

Ce împletire de drumuri nebănuite! Cine ne-a purtat paşii? Cine s-a jucat cu noi, cum te joci cu pionii la şah? O coincidenţă, privită din afară, nu e decât "curioasă"; trăită, e năucitoare, te îngheaţă. Ce păianjen nevăzut a ţesut pânza asta, de care mă simt prinsă, de care nu mă pot dezlipi, orice aş face?

Cella Serghi în Pânza de păianjen

Greşeala pe care o face fiecare dintre noi este că se gândeşte prea mult la micile lui înfrângeri, la dorinţele lui personale şi prea puţin la acest miracol care e viaţa, la obligaţia pe care o avem faţă de ea, obligaţia de a o face mai frumoasă, mai bună...

Cella Serghi în romanul Cartea Mironei

Nu mă interesează un bărbat decât în măsura în care cred că-l stăpânesc ca femeie, în care cred că sunt pentru el, într-un moment din viaţă, o fiinţă unică, de neînlocuit. Ştiu că sunt femei mai frumoase decât mine, dar asta nu are nicio însemnătate, fiindcă oricât de frumoasă ar fi o femeie, se poate totdeauna ivi alta, care să fie şi mai frumoasă; dar cred că poate exista o adâncime sufletească, o sensibilitate, o inteligenţă care pot însufleţi în aşa fel un anumit fizic, care pot crea o feminitate infungibilă, amalgam unic de însuşiri de neînlocuit, cel puţin într-o clipă dată, pentru un om într-un anume climat sufletesc.

Cella Serghi în Pânza de păianjen

marincas1
19.08.2011, 17:38
imi plac foartemult basmele de petre ispirescu si de frati grimm si imi place pacala ,radeam cu lacrimi cand eram mic si imi citea bunica cate o poveste in fiecare seara, tot timpul de se culca o sculam si faceam orice numai sa imi citeasca cate o poveste de-alui

_afrodyta_
20.08.2011, 20:06
Am citit multe carti in decursul anilor ,nu mai stiu care a fost prima carete ,dar cartea care mia ramas in suflet a fost Ciuleandra de Liviu Rebreanu
Imi plac foarte mult cartile de dragoste asa ca Sandra Brown si Susan Johnson nu s-au lasat mult asteptate pina sa le citesc cartile .
In ultimul timp m-am axat pe cartile psihologice asa am ajuns sa citesc Cele mai importante lectii de viata-de Hal Urban , Carta gesturilor si Cum sa ne purtam cu personalitatile dificile .
De fiecare data cand sunt "satula" de problemele vietii ma asez frumos in pat si ma relaxez cu o carte in mana (pe care o citesc ,desigur) ,recomand tuturor acest gen de relaxare pe linga Farmerama :)

donnah86
21.08.2011, 16:55
prima carte la care am plans (pe la 10 ani) e " copilul cu inima de aur".. mai bine zis era o povestioara; pe urma am inceput sa citesc cam tot ce prindeam in mana. imi aduc aminte ca in liceu, (eu si colega de banca) mergeam cu romanele dupa noi si citeam in pauze, cateodata chiar si in timpul orelor... una dintre cele care m-au impresionat MAI MULT a fost "VRACIUL"
adoram momentele ploioase, ba chiar ma rugam sa tina ploaia cate 2-3 zile sa pot sta in casa sa citesc cat mai mult...
ultima carte citita "ABOUT A BOY"

-pinkstar14-
21.08.2011, 18:15
Nu imi amintesc sa fi plans la o carte....Nu sunt o fire foarte sentimentala.:p
Insa,o carte pe care o recomand cu incredere este "Colt alb" de Jack London.Alta carte care imi place mult este "Print si cersetor" de Mark Twain,precum si "Mizerabilii" de Victor Hugo.
Unul din autorii mei preferati este Jules Verne.Una din cartile lui,care imi place la maxim este "Doi ani de vacanta"!

Orice ati citi,important este ca cititi!Este una dintre activitatile cele mai relaxante si placute care exista pe lumea asta.In plus,pe langa relaxare,ne face mai destepti!
:)

-Rynou-
23.08.2011, 22:19
Vara asta am citit 6 carti..
Ultimele 2 au fost :Singur pe lume si Aventurile lui Tom Sawyer.
.Vi le recomand
.Foarte bune cartile

darkfishdani
23.08.2011, 23:39
cateva din cartile pe care le recomand:
musashi de Eiji Yoshikawa care te conduce in lumea fascinanta a japoniei si a legendarilor samurai
Anne Rice - Vampirul Armand din seria cronicilor vampirilor
antropologul-şaman Carlos Castaneda care ne face cunoştinţă cu Don Juan, vrăjitorul Yaqui care îl va purta pe el şi pe noi într-o călătorie fantastică într-o lume a misterelor şi a forţelor vechi de când lumea
Osho cu scrierile sale pentru suflet, Paolo Coelho care a dat putina dependenta :)
si da, Ion Creanga cu ale sale aventuri

amorediana
24.08.2011, 00:32
mi-a placut intotdeauna sa citesc.in ultimul timp,ce-i drept,mai putin...nu am avut niciodata un stil anume,mi-a placut cate ceva din toate si sunt multe,multe cartile care mi-au placut in mod deosebit,sau cele care m-au emotionat profund!mi_aduc aminte cu placere de Marry Poppins..scrierile lui Mark Twain,cele 1001 de nopti,povesti nemuritoare,fratii Grimm si multe,multe altele,care ma fac sa retraiesc clipele minunate ale copilariei!mi_au placut foarte mult si cartile scrise de Agatha Christie,am citit toata colectia,cu sufletul la gura!mi-a placut foarte mult si Harry Potter,chiar daca atunci cand l_am citit nu mai eram deja la varsta copilariei....!ar mai fi atatea alte carti bune de enumerat aici,cred ca nici maine dupa amiaza nu as termina de enumerat...dar cum e un pic cam tarziu,mai bine o lasam pe altadata.si_am incalecat pe-o sa,si v-am spus povestea mea.....;)

lumy04
24.08.2011, 21:41
Pentru iubitori genului capa si spada, recomand un roman in care este transpusa si viata medievala si intrigile de la acea vreme. Se numeste Robin Hood dar nu este scrisa de Gillbert, acel Robin Hood pe care il cunoastem toti ci adevarata istorisire a acestuia scrisa de Alexandre Dumas - tatal (pentru cunoscatori si fiul a scris carti). Va pot spune ca este total diferita istoria lui Robin fata de ceea ce stiti si, de altfel, la sfarsit acesta moare intepat de un pumnal....restul aflati char voi!

Rus_Zack
24.08.2011, 23:36
Salut:)

Cartea mea preferata din toate timpurile este Harry Potter si talismanele mortii...(Defapt, toata seria Harry Potter:D) Dumbledore, Harry si profesorul Severus Plesneala sunt personajele mele favorite:)

Ps:Acum citesc(din nou:D) Harry Potter si Pocalul de foc;)

adeluzzzzza
25.08.2011, 06:37
ultima carte pe care am citit+o este "Crima si pedeapsa"....si acum mai am cam 200pag din "Amintiri din casa mortilor"
O carte al carui final m-a impresionat este "Morometii" vol 2....unde acolo se descrie putin moartea lui Moromete:(
...Iar o carte ce m-a amuzat f.tare este "Un Yancheu la curtea regelui Arthur"

Mr.DeL
02.09.2011, 10:51
Ultima carte citita de mine a fost Codul lui Da Vinci . O carte superba v-o recomand la toti ! Are o actiune foarte buna dar se termina cam nasol .. Asta e ce sa ii faci ..

dopplesieg1
02.09.2011, 12:31
Ultimele carti din literatura universala citite de mine au fost: 20.000 de leghe sub mari, Capitan la 15 ani, Colt Alb.

SudEst
02.09.2011, 12:55
Am citit "Crima din Orient Express",o carte foarte palpitanta.
De asemenea am mai citit cartile lui Paulo Coelho si de minunata serie Harry Potter.
Nu pot sa neg ca totodata,Mihail Drumes are niste carti exceptionale,cum ar fii "Scrisoare de dragoste","Inviatie la vals","Elevul Dima dintr-a saptea."

Heracles2010
02.09.2011, 15:33
Am citit "Rosu si Negru", o cartea care mi-a placut foarte mult !!! :8 :x

ChiriacAdi
02.09.2011, 18:06
Eu am citit ,, Katitzi ,, este o carte foarte frumoasa , si o lectie pentru toti . Sa nu discriminam pe nici un om , copil de orice etnie , si sa aiba aceleasi drepturi . :D

serycel_evy_margy
04.09.2011, 13:46
Buna dragi forumisti!
Am revenit cu inca cateva carti ce le recomnd cu mare caldura...
Nu am vazut decat foarte putini forumisti sa spuna ca le place ceva de Mihail Sadoveanu. Intradevar, sunt destul de multe carti de ale lui cam plictisitoare, dar asta nu inseamna ca nu sunt si carti frumoase. Neamul soimarestilor, grozava. Si niste povestiri mai scurte, super interesante, le-am descoperit acuma, Hanu Anutei. Mie imi place in special Balaurul. De I.L.Caragiale va recomand unele carti, daca va place sa va mai amuzati uneori. Doua loturi; Canuta, om sucit(asta e super amuzanta); In vreme de razboi si multe altele...
Acum o luna am terminat a treia carte din Ciresarii si va spun, eu il consider un fel de roman politist.Am sentimentul ca cel mai mult imi va placea Pe aripi de zapada, mi-a spus o prietena cateva chestii despre aceasta si vreau sa o incep cat de curand. Pacat cu scoala asta, ca nu o sa mai am chiar asa mult timp de citit, dar cum am stat sa cites noapte de noapte Harry Potter, o sa ma descur si cu altele... Va mai recomand si Cartea minciunilor si Oul sarpelui. Prima e grozava, v-as da detalii, dar nu vreau sa stric surpriza. A doua am inteles ca e interesanta, nu m-am apucat de ea inca, mai am din lista de vacanta:D Mircea Eliade - Romanul adolescentului miop. Pe asta a citit-o sora mea si i-a placut mult. Ion Minulescu - Corijent la limba romana. George Sovu - Declaratie de dragoste si Extemporal la dirigentie.
Recunosc, fara rusine, multe din cartile astea nu le-am citit, dar mi-au fost recomandate de alti apropiati ai mei cu atata incredere ca m-am hotarat sa le impart cu voi si sa ma apuc si eu de toate. Am liste intregi in camera mea de carti superbe pe care sa le incep, sau sa le reincep.
Atat am avut de spus, o zi buna si spor la citit:D

bgabriela10
05.09.2011, 17:50
Ser, sunt deacord cu tine. Primele carti (lecturi) pe care le-ai spus le-am citit si eu si mi-au placut la nebunie !! Mai ales "Ciresarii" ( toate cartile). Si iti recomand (din nou :p) "Aripi de zapada" ( volumul IV) unde ciresarii demonstreaza ca se descurca pe partie, la fel de bine ca in "Pestera Neagra", cautand "Castelul celor doua cruci" si "tanagralele" la Roata norocului :D, apoi pe malul marii in volumul V "Drum bun, Ciresarii"

Apoi tu mi-a zis de seria Harry Potter si intr-o luna am terminat toate 7 carti si toata vara le-am mai recitit :D

Apoi mie mi-au mai placut "Declaratie de dragoste " de George Sovu cu Ioana "cea mai ... si cea mai..." si Alexandru poreclit "sfinxul" :D dar si "Extemporal la dirigentie" cu replica " cred ca am picat extemporalul la dirigentie" si " poza pentru vesnicie" spusa de Andrei "fotograful". Tot Andrei a spus in "Declaratie de dragoste" "un om si un pom" sau "un om si un om" :D :D. Singura diferenta intre cele doua carti ( faptul ca "Declaratie de dragoste" este prima) este ca la "Extemporal la dirigentie este replica: " Anca, transmite-i lui Socrate, de la veteranii liceului, o declaratie de dragoste" spusa de Ioana :). Sunt carti frumoasa cu multe porecle pentru profesori : "Socrate", "Isoscel" s.a.m.d :D

.george_g2002.
07.09.2011, 13:30
eu am citit ultima oară poveşti de altă dată

ByankaC
16.09.2011, 07:39
In vremea copilariei m'a fermecat George Cosbuc.
Datorita faptului cu aveam o surioara mai mare cu 3 ani ,mi'am "bagat nasucu" in Abecedarul ei si am invatat sa scriu si sa citesc de la varsta de 5 anisori.
Imi aduc aminte de prima mea zi de scoala.Paseam cu pasi timizi inspre doamna profesoara.Eram foarte emotionata,am vrut sa spun traditionalul "Buna dimineata!".Dar din gurita fara sa imi dau seama a iesit :
"Copiii nu-nţeleg ce vor:
A plânge-i cuminţia lor.
Dar lucrul cel mai laş în lume
E un bărbat tânguitor.
Nimic nu-i mai de râs ca plânsul
În ochii unui luptător.
"
Aceasta intamplare a facut sa intru in teatrul scolii pentru urmatorii 8 ani .Primele mele scene au fost in clasa a 1'a din poeziile lui George Cosbuc "Spinul" si "Duşmancele ".
In clasa a 3'a am cantat pe versurile poeziei "Mama".
Asadar prima mea carte la varsta de 5 ani a fost Abecedarul.Urmand din ceea ce imi aduc aminte :
George Cosbuc:Balade şi idile,Fire de tort ,Cantece de vitejie ,Antume.
Ionel Teodoreanu:La medeleni,Arca lui Noe,La portile noptii,Bal mascat.
Ioan Slavici:Moara cu Noroc,Popa Tanda,O viata pierduta,Gura satului,Mara,Doi batrani,Lumea prin care am trecut.
Ion Creanga:Amintiri din copilarie,Popa Duhul,intreaga categorie de povesti.
Ion Luca Caragiale:O scrisoare pierduta,D'ale Carnavalului,O noapte furtunoasa,
Vasile Alecsandri:Chirita in balcon,Calatorie in Africa,Prietenii Romanilor,
Tudor Arghezi:Cuvinte potrivite,Flori de mucegai,Ochii Maicii Dimnului
Lucian Blaga:Tulburarea apelor,Anton Pann,Cruciada Copiilor,
George Calinescu:Lauda lucrurilor,Cartea nuntii,Enigma Otiliei,
Emil Cioran:Pe culmile disperarii,Tara mea.
"Crima si Pedeapsa" Fyodor Dostoyevsky.
Hanul Ancutei de Mihail Sadoveanu.
Jules Verne:Capitan la 15 ani,In jurul lunii,Calatorie spre centrul Pamantului, 20.000 de leghe sub mari.
Primele 4 volume din seria Harry Potter.
Pe aripile vantului-Jane
Crima si Pedeapsa - Dostoievski
Numele Trandafirului - Umberto Eco
Ciresarii.
Scrisoare de dragoste - M. Drumes
Ultima carte citita a fost in clasa a 10'a (acum 3 ani)- Anna Karenina - Lev Tolstoi.
Acum cu toata tehnologia de care dispunem,putin sunt cei care se mai aventureaza in literatura.

cristacheandrei
23.09.2011, 15:30
Ador cartile!Citesc cat pot de mult,am luat premiul ,,Cel mai bun cititor``din Giurgiu acum doi ani la Biblioteca Judeteana.Prima carte pe care am citit-o nu o mai stiu dar chiar ieri am terminat cartea ,,Hanul Ancutei`` ca pana acum am citit numai autori straini si acum ma apuc sa citesc si autori romani.Spor la joc si nu uitati ca e bine pentru relazare sa te joci dar e bine sa mai citesti macar o carte pe luna daca nu poti mai mult!

trojanbech
26.09.2011, 11:59
De citit am citit, cred ca nu foarte mult dar acum am reluat lectura, vorba lui Iantu cartea nu urzica. Am citit prima data in copilarie Povesti numuritoare, povesti de Fratii Grimm, Amintiri din copilarie de Creanga, Cuore Inima de copil de Edmondo de Amicis, Singur pe lume nu mai imi aduc aminte autorul, Robinson Crusoe, Moara cu noroc de Slavici, Dama cu camelii, Viata la tara , Enigma Otiliei, Ion, Padurea Spanzuratilor, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Morometii partea intai, Mara, acum am inceput Cocosatul de Paul Feval

cris22270
26.09.2011, 14:59
se pare ca topicul acesta exista de acum un an! nu imi vine sa cred ca pana acum nu l-am vazut!
prima carte pe care am citit-o a fost ''in lumea celor care nu cuvanta'' de emil garleanu. ne-a dat-o doamna invatatoare s-o citim in clasa I.ce dor imi e de ea! a avut cancer , s-a retras de la scoala , dar acum preda din nou si are clasa aIV-a si vrea sa-i faca olimpici!
scuze!:)
apoi a doua a fost ''filele naturii'' -tot ea ne-a dat-o s-o citim
a treia a fost '' angelina balerina''
a patra ''cuore , inima de copil''
a cincea ''robinson crusoe''
iar acum citesc ''la rascruce de vanturi''
aproape 6 carti in 4 ani de scoala(am 11 ani sunt a V-a)

AlexUtza_Ice_Cream21
28.09.2011, 17:33
hei , cris!
emotionanta povestea doamnei tale invatatoare!
si eu citesc ''la rascruce de vanturi ''. n-am ajuns decat pe la pag . 80-90. am citit toate paginile astea in 2 ore! nici mie nu mi-a venit sa cred!
succes la citit!

apropo , frumos topic , nikolae!

CrazyTown1
28.09.2011, 21:16
Am "devorat" cartile precum un flamand... am citit enorm,dar si selectiv ! Lectura,cred ca imi poate reprezenta astfel copilaria :
Cu Tarzan,am invatat sa fiu curajos...
Cu Tom si Huck,am "colindat" imaginar pe Mississippi...
Jules Verne mi-a deschis apetitul pentru mister si aventura...
Cu Micul Print,am descoperit frumusetea prieteniei si ...as putea continua astfel,multe ore,dar nu vreau sa va plictisesc !
Concluzie :
Cartea-singura iubita care nu m-a dezamagit sau inselat vreodata ! :rolleyes:

aisaila
29.09.2011, 20:21
Pima poveste am citit-o pe la aproape 6 ani si se numea "Uriasul Periferigerilerimini". Tin foarte bine minte numele pentru ca l-am silabisit de atatea ori incat inca il mai stiu.
Apoi am descoperit Winetou si citeam sub plapuma la lumina lanternei.
Acum la aproape 44 de ani nu pot zice care autor sau care carte mi-a placut mai mult. Toate au avut rol in formarea mea ca om.
Recitesc cu placere Hanul Ancutei sau Forsyte Saga...
Citesc cu drag poezille lui Minulescu, ori Ana Blandiana.
Dar ceea ce va pot spune cu siguranta este ca o carte citita la 12 ani, recitita la 25 si recitita la 35 are alt mesaj si noi valente...
Felicitari tuturor celor care nu se lasa coplesiti de calculator si le place sa citeasca. Voi sunteti cei care castigati.

maplictisescgroaznic
29.09.2011, 20:55
eu nu sunt fan citit, insa cand am vrut sa citesc o carte am cerut sfatul specialistilor"(tata si fratele meu), si va recomand puntea suspinelor de michel zevaco, este in genul contele de monte cristo, am citit-o pe nerasuflate... :)

raisa2005
02.10.2011, 22:51
Poate ca sunt prea mica pentru acest subiect. Prietenii mei spun ca sunt diferita, dar eu nu ma supar. Imi place sa citesc, este o posibilitate buna de a vedea locuri si lugruri fara a fi nevoit sa te deplasezi nicaieri. Le poti inchipui si vedea asa cum scriitorul le-a vazut. Minunat nu? Acum citesc POVESTI, POVESTIRI, AMINTIRI – Ion Creanga. Am citit URSUL PACALIT DE VULPE – Ion Creanga, CAPRA CU TREI IEZI – Ion Creanga, GISCA DE AUR – Fratii Grimm, TOM DEGETEL – P.J. Stahl, PINOCCHIO – Carlo Collodi, CATELUSUL SCHIOP – Elena Farago. Vreau sa-mi spuneti si alte nume de carti daca nu va suparati.
Multumesc, raisa2005!

cris22270
21.10.2011, 15:42
hei , cris!
emotionanta povestea doamnei tale invatatoare!
si eu citesc ''la rascruce de vanturi ''. n-am ajuns decat pe la pag . 80-90. am citit toate paginile astea in 2 ore! nici mie nu mi-a venit sa cred!
succes la citit!

apropo , frumos topic , nikolae!

multumesc! cat de putine postari s-au mai adaugat decand am postat eu!:confused:
nu prea viziteaza multi acest topic!
raisa,uite ceva idei ca de la fata la fata:
angelina balerina
cartea prieteniei(ca sa iti faci prieteni adevarati)
cuore,inima de copil
cum sa devii o printesa
astea le-am citit eu cand eram mai mica , sper sa iti placa!

AlexUtza_Ice_Cream21
22.10.2011, 07:50
cu placere,crissy!
ce spuneti de un link catre acest topic la semnatura?
nu am mai continuat la rascruce de vanturi,ce-i drept.mi-a fost lene,dar poate continui in vacanta de iarna,sa am si eu timp!
ma gandesc sa citesc si '' ce vraji pot face fetele'' . din cate am vazut in cuprins,pare mishto!

Heracles2010
22.10.2011, 20:14
Am terminat de citit acum 2 zile "Coliba unchiului Tom" .

Marcσ
22.10.2011, 20:15
Am terminat de citit acum aproximativ o saptamana romanul Mara si acum am inceput sa citesc Viata ca o prada

Robertyz
23.10.2011, 12:56
Interesant topic. Pentru mine cea mai buna carte o reprezinta cu siguranta Crima si Pedeapsa.Am mai citit si toata septologia Harry Potter ( destul de amuzant ) si imi mai plac si poeziile de Eminescu, Bacovia :D

princess*sandra
26.10.2011, 19:12
si mie imi plac mult cartile dar acum nu mai prea am timp sa citesc.imi lipsesc serile cand stateam pana la 12 noapte si citeam.
careta care miea placut cel mai mult au fost:Amintirile rechinului de steven hall,krucifix,cosmar de inchiriat,haita,febra toate de serrge brusolo si singura carte la care am plans a fost vraja marelui nord

tigrul2011
04.11.2011, 19:42
Eu am terminat de citit Aventuril lu' Tom Sawyer:p

octav02
05.11.2011, 08:37
Eu am terminat de citit romanul Singur pe lume de Hector Malot.E foarte frumoasa.

aniy99
06.11.2011, 17:45
cred ca am cititpeste 60 de carti si pe toate le iubesc: harry potter; ciresarii etc

bulucus
10.11.2011, 09:35
o carte a copilariei pe care o recitesc de fiecare data cu o placere deosebita:"de veghe in lanul de secara" de J.D.Salinger

*mariuta*
10.11.2011, 15:40
Abia am terminat de citit Robinson Crusoe...
e asa frumoasa cartea!!!
sa o cititi si voi!!!
succes!

cp58
17.11.2011, 06:26
O carte care-mi va aminti de frumosii ani de liceu: Cismigiu&comp.

alexbosu99
22.11.2011, 16:59
ultuma carte citita si foarte bina o fost romanul Peripetiile liu Gulifer

ducesa36
22.11.2011, 17:57
Am trecut de mult de anii tineretii, dar, cititul a ramas, chiar daca este un net, un calculator prin preajma. Tot ce pot spune este ca citesc cartile din colectia Romantic ce apar in fiecare zi de Luni. :)

v_i_o_5
24.11.2011, 19:56
A trecut o luna de cand am terminat de citit un roman de inspiratie istorica Albastu pur-Tracy Chevalier,o poveste fascinanta a doua femei nascute la distanta de cateva secole.

bogsonny7
25.11.2011, 16:05
eu citesc cam intr-o saptamana 2 carti. ce ce m-au impresionat cel mai mult sunt cele scrise de jules verne. prin alte cuvinte iubesc cartile!am o biblioteca intreaga. in ea sunt cam 50 de carti + ce am in pod sar face aproximativ 120 ( nu am unde sa le tin:(). am o carte cu pacala pe care am citit-o cam de vre-o 10 ori si acum o stiu pe derost!!!!!!;)

Marioo2
25.11.2011, 16:15
Pfuuu,ma uimesc,fermieri nostri ,ce mult le place sa citeasca,si ma bucur ca in afara de plantat si crescut animalute ,eventuri ,.....mai au timp si de citit....bravoooo,Felicitari...,eu ,trebuie sa recunosc ca in ultimul timp nu am mai citit, si nici nu-mi place ...decit ziarul de la ferma,si acela pe fuga,ca de, e multa treaba la ferma...si mai ales acum cu Bilciul asta.....cind sa mai citesti ?......:mad::mad:

Heracles2010
26.11.2011, 16:01
Am citit Legendele Olimpului . Foarte frumoasa cartea, v-o recomand cu drag !!!

octav02
01.12.2011, 13:10
Am citit Print si Cersetor scrisa de Mark Twain.V-o recomand si voua!;)

frumusica_roxana
02.12.2011, 19:40
Si eu ador sa citesc romane, doar ca in perioada asta trebuie sa fac o pauza si sa las loc incantatoarelor carti despre economie. Cred ca una dintre cartile care m-a foarte mult a fost "Crima si pedeapsa" a lui Dostoievski. Dupa sesiune imi propun sa citesc "Twilight". Imi plac foarte mult perspectivele subiective. Nu stiu, a mai citit cineva aceasta carte, ca sa-mi spuna o parere?

.anca.
10.12.2011, 07:44
cartile lui john saul , suuuuper ! :p

butterfly84
10.12.2011, 11:33
Autorul meu preferat este Gabriel Garcia Marquez. Il recomand cu placere!

bulucus
10.12.2011, 11:54
Acasa,pe campia armaghedonului de Marta Petreu.

TudorCostea
10.12.2011, 14:14
Ultima carte citita a fost aventurile lui huckleberry finn de mark twain si acum citesc colt alb de jack london.

-luyzyka-
23.12.2011, 21:38
hmm.....ultimele carti citite de mine au fost cartile din seria Amurg si cele din seria Jurnalele vampirilor imi plac foarte mult cartile cu vampiri

alexutsaswetty
23.12.2011, 21:45
Harry Potter,seria Amurg,ciresarii,Sobieski si romanii,
20.000 de leghe sub mari,singur pe lume,Iliada,Odiseea,Frankenstein,Capitan la 15 ani,Legendele Olimpului,Dincolo de nisipuri,David Coperfield,Doi ani de vacanta,Gargantua si Pantagruel etc etc

gheorghe6969
23.12.2011, 21:49
Jurnalele vamirilor si Amurg.Carti si filme foarte bune:D:D:D

alexa1304
23.12.2011, 21:56
Nu am citit foarte mult dar au fost cateva carti care m-au captivat foarte tare. Prima carte pe care am citit-o a fost Pinocchio , prima carte la care am plans a fost Singur pe lume care m-a emotionat f tare . Cartile din seria Amurg( The Twilight Saga ) pe care mi le-a recomandat verisoara mea sunt fabuloase , o data ce le incepi , nu te mai poti opri si cu ocazia asta vreau sa vi le recomand si voua !!;):)
Spor la citit si bineinteles la farmerit!!;)

raisa2005
23.12.2011, 23:33
Ultima carte citita este Legendele olimpului de Alexandru Mitru. As vrea sa fiu o zeita!

D1abL099
27.12.2011, 17:48
Coliba unchiului Tom :D foarte buna cartea

pansyyy94
29.12.2011, 20:31
Ultima carte citita a fost " Nu plange sub clar de luna" Heather Davis
Si desigur Harry Potter , sunt o fana pot spune :))

styles18
04.01.2012, 09:06
Ce am citit eu ultima data?Dupa cate imi amintesc ultima carte citita a fost Baltagul...de Mihail Sadoveanu...Spor la carti!:D

cristi_gedert99
09.01.2012, 14:18
Utlima carte citita a fosy Colt alb.aproape ca am plans

oanadancea2001
10.01.2012, 13:11
Abia acum am descoperit acest topic si mi se pare super fain.Eu lucrez cu cartile lucrez la o editura.Ultima carte pe care am citit-o pentru a petrece un timp liber minunat a fost Stapinul Inelelor toate cele 3 volume.Mi s-au parut foarte interesante, pline de un continut mitologic dens si de drama.Am mai citit Vieti Trecute de Regi si Regine alta serie de carti foarte interesante.De asemenea ador cartile cu subiecte din al doilea razboi mondial.Va pup si ma bucur ca v-am descoperit.

-al3xia-
10.01.2012, 13:36
Pot spune ca am citit enorm si nu exagerez cu nimic, am citit mii de carti. Cand eram copil citeam 2-3 carti pe saptamana, ca adult au fost perioade in care "devoram" o carte zilnic. Am trecut prin toate genurile: aventura, suspans, politiste, SF, romance, de razboi...etc. Scriitorul care ma fascineaza in prezent este Stephen King si cea mai buna ecranizare dupa un roman de-al lui, in opinia mea, este "green mile".

SudEst
10.01.2012, 13:38
Carlos Luiz Zafon-"Printul din negura" Si "Palaul de la miazanoapte".
David Nicholls-"O zi"

-luyzyka-
10.01.2012, 14:46
Va recomnd "Print si cersetor"-Mark Twain si "Singur pe lume"-Hector Malot

-Cryna.-
10.01.2012, 16:00
Tocmai am terminat de citit ,,Ingeri si demoni"..de Dan Brown,...este o carte captivanta,la fel ca si,, Codul lui Da Vinci",.....mie mi s-a parut chiar mai buna ,v-o recomand ,cand mai aveti timp si de citit ,si ca sa va faceti o idee,............... spor la citit .......

,,Pe scurt, vestitul profesor este trezit in mijlocul noptii, cand ii este prezentata o fotografie cu un cadravu (la intamplarile din acest roman se face referire in "Codul lui Da Vinci") care are insemnat pe piept o ambigrama ce reprezinta numele unei societati secrete despre care se credea ca nu mai exista, Illuminati. Este lansata astfel tema romanului, si anume conflictul dintre religie si stiinta.

Pe parcursul romanului aflam ca asasinul platit de Illuminati a ascuns in cladirea Vaticanului o bomba cu ceas confectionata din antimaterie, chiar in ziua conclavului, cand urmeaza a fi ales noul Papa. Pe deasupra acesta i-a rapit pe cei patru cardinali din care cel mai probabil urma sa fie ales noul Papa, cardinali pe care ii sacrifica pe ceea ce Illuminati numeau "altarele stiintei", legate intr-un fel de fiecare din cele patru elemente primordiale. Aceste altare sunt obiective turistice in Roma acum, aflate pe linia ce reprezinta "calea iluminarii", pe care oricine dorea sa devina Illuminati trebuia sa o gaseasca si sa o parcurga pentru a ajunge la locul de intalnire al vechii societati stiintifice.

raisa2005
10.01.2012, 16:12
Am citit Povesti nemuritoare de Petre Ispirescu.

-chani-
10.01.2012, 17:57
Abia acum am descoperit acest topic si mi se pare super fain.Eu lucrez cu cartile lucrez la o editura.Ultima carte pe care am citit-o pentru a petrece un timp liber minunat a fost Stapinul Inelelor toate cele 3 volume.Mi s-au parut foarte interesante, pline de un continut mitologic dens si de drama.Am mai citit Vieti Trecute de Regi si Regine alta serie de carti foarte interesante.De asemenea ador cartile cu subiecte din al doilea razboi mondial.Va pup si ma bucur ca v-am descoperit.
eu tocmai am inceput un ciclu de romane de Robert Jordan :Roata Timpului , sunt la vol 3...daca ti-au placut atmosfera si personajele din lumea lui Tolkien desigur vei savura si acest ciclu de romane ..in paralel savurez un alt ciclu de romane din seria Fire & Ice de George Martin : Urzeala Tronurilor tot din lumea Fantasy :)

oanadancea2001
10.01.2012, 20:40
Ideea este buna si am sa o pun in practica am sa caut sa citesc .Pup si spor la treaba la ferma.

-chani-
10.01.2012, 22:36
Ideea este buna si am sa o pun in practica am sa caut sa citesc .Pup si spor la treaba la ferma.
Uite ca mi-am adus aminte tot uitandu-ma prin biblioteca si iti mai recomand Silmarilion de Tolkien care iti va completa lectura celor 3 romane Lord of the ring si inca una adiacenta Copiii lui Hurin tot de Tolkien ...noapte buna :)

draqulamu
14.01.2012, 13:51
orice de Isaac Asimov
Richard Dawkins- the god delusion
George Carlin- brain droppings

f0xxye
15.01.2012, 16:43
Cititorul din pestera de Rui Zink

RODIS2011
17.01.2012, 16:21
Ultima carte pe care am citit-o era "Mihai Eminescu-pagini alese".Este o carte ce cuprinde operele lui Eminescu si proze.La scoala ni s-a dat insarcinarea sa invatam o poezie de Mihai Eminescu pentru concursul anual in memoria lui Mihai Eminescu.Am invatat o poezie despre care nici nu auzisem vreo data "Craiasa din poveste" este o poezie foarte frumoasa.Nu degeaba i se spune "Luceafarul poezii romane".Va propun aceasta carte,este una interesanta si frumoasa!!!;)

~*Maryus*~
17.01.2012, 16:49
Va recomand cu muuulta caldura Dama cu camelii de A Dumas....sau agonie si extaz,rosu si negru,cartea nuntii ,o carte superba este ION, morometii(1,2) am foarte multe carti de suflet...pe care...cu siguranta nu o sa le uit niciodata..

alexbosu99
18.01.2012, 16:21
Cartile mele preferate au fost:colt alb,print si cersetor titanicul...

alexa1304
21.01.2012, 13:53
eu tocmai am inceput un ciclu de romane de Robert Jordan :Roata Timpului , sunt la vol 3...daca ti-au placut atmosfera si personajele din lumea lui Tolkien desigur vei savura si acest ciclu de romane ..in paralel savurez un alt ciclu de romane din seria Fire & Ice de George Martin : Urzeala Tronurilor tot din lumea Fantasy :)
Si eu m-am apucat de citit recent Urzeala tronurilor.....Nu am terminat decat primul capitol:D dar sincer mi se pare foarte interesanta si vreau sa o continui.:);):)

danielacociobea81
22.01.2012, 13:06
Nu mai tin minte exact care a fost prima carte pe care am citit-o,dar stiu ca Legendele Olimpului am primit-o ca premiu si mi-a placut f. mult.La fel imi placeau tot felul de basme,parca traiam si eu intr-o lume fantastica,unde oamenii erau ori rai,ori buni.Crescand,mi-am dat seama ca nu e asa in lumea reala.Oricum,recunosc ca in ultimul timp nu am mai citit,decat ce imi trebuia pt. titularizare.Foarte mult mi-a placut Mizerabilii si in general Hugo,dar si Stendhal,Balzac si scriitori romani ca Rebreanu,Camil Petrescu,Sadoveanu si multi altii.

-.Mydream.-
23.01.2012, 13:21
Am inceput sa citesc "Invitatie la vals" de Mihail Drumes...

-florentina-98
27.01.2012, 19:10
Mircea Eliade - Romanul Adolescentului Miop
Jules Verne - Căpitan la 15 ani
De veghe în lanul de secara -J.D Salinger
Romeo și Julieta -William Shakespeare

Și așa mai departe...
Toate cărțile sunt interesante dar acestea mau atras, trebuie citite!
Spor la lucru! :)

dragoseprost
28.01.2012, 20:59
prima carte a fost pinocchio . am citit foarte multe carti fiindca trebuia sa le citesc pentru scoala . de cand nu mai primim de citit am inceput sa citesc carti usoare . o carte amuzanta :
JURNALUL UNUI PUSTI oricare volum

stelute88
19.02.2012, 11:13
Adam Si Eva-liviu Rebreanu
adam si eva este intradevar deosebita. alte carti care abordeaza aceasta tema a planurilor existeniale paralele sau a reincarnarii sunt: Andrew Davidson- Gargui, Paulo Coelho- Aleph, Marc Levy- In alta viata. Daca mai sunt amatori ai genului va rog sa-mi mai recomandati cateva cati.

alexbosu99
20.02.2012, 07:44
Singur pe lume

Heracles2010
24.02.2012, 18:27
Am citit recent Legendele Olimpului " Zeii " ;)

aisaila
24.02.2012, 18:29
Tocmai recitesc Rodica Ojog Brasoveanu, "Telefonul din bikini".
Savuroasa poveste politista, transpusa intr-un limbaj cu aer de dantela veche.

andreea3315
24.02.2012, 18:35
momentan citesc cimitirul animalelor de stephen king..imi place foarte mult cum scrie...si cum am prins o parte din cartile lui la oferta le-am luat.... tot de el am mai citit povestea lui lisey , mobilul, colorado kid, dintr-un buick 8 si salem's lot :)

sebastian229
28.02.2012, 16:56
Am, ca probabil fiecare dintre noi, o carte de suflet, o carte care m`a impresionat si m`a marcat si indrumat inca din copilarie atunci cand am citit`o, fara a o mai reciti vreodata din teama de a nu risipi vreun pic din farmecul si placerea cu care m`a invatat si m`a incurajat sa reusesc in orice mi`as propune indiferent de piedicile si obstacolele peste care trebuie sa trec sau sa le infrunt si sa ies intotdeauna invingator fara a fi multumit doar cu o simpla victorie, dorindu`mi mai mult si creandu`mi noi si noi orizonturi si noi si noi provocari fara de care nu putem atinge telul suprem, si anume, fericirea.

Singur pe lume...e pur şi simplu o carte la care nu îţi poate da o lacrimă!În prima parte, am plâns de 3 ori...iar pentru cei care iubesc aventura şi suspansul (ca mine ;)) partea a doua li se potriveşte.Chiar nu poţi rezista!

După Mefi, cineva a spus ceva de cireşarii.Da, e o carte total incredibilă!Oricum, sincer, mie îmi place mai mult literatura universală decât cea română.Şi acum mă duc că mi-a crescut varza... :cool:

iepurash_sufletist
07.03.2012, 00:22
Am gasit intamplator aceasta parte din forum si imi pare interesanta.

Daca tot se vorbeste de carti , ultima carte pe care eu am citit-o a fost De ce se uita barbatii la meci si femeile in oglina?
Foarte interesanta si am descoperit anumite chestii care le stiam in subconstientul meu . V-o recomand.
Acum am inceput sa citesc Puterea prezentului , introducerea suna bine..

Carti care mi-au placut enorm au fost : Cel mai iubit dintre pamanteni
Fratia pantalonilor calatori ( s-a facut si film )
Biblia diavolului
C de la cadavru
sunt foarte multe care le-am citit , imi aduc aminte despre ce sunt dar nu retin numele , unele erau beletristice .

Ma bucur ca se mai citesc inca si carti , tineti-o tot asa :):)

Bombony1
12.03.2012, 20:07
Eu sunt adepta Enciclopediilor.....si romanelor... de ex: "Prima noapte de dragoste, inta-ia nopate de razboi"

farmerana
12.03.2012, 20:28
Am gasit intamplator aceasta parte din forum si imi pare interesanta.

Daca tot se vorbeste de carti , ultima carte pe care eu am citit-o a fost De ce se uita barbatii la meci si femeile in oglina?
Foarte interesanta si am descoperit anumite chestii care le stiam in subconstientul meu . V-o recomand.
Acum am inceput sa citesc Puterea prezentului , introducerea suna bine..

Absolut incredibil, dar aceea e ultima carte pe care am citit-o eu. Acum tot Puterea prezentului o citesc(doar că o citesc în franceză).

sylver14
13.03.2012, 09:45
Recomand seria ``The sword of truth`` de Terry Goodkind pentru iubitorii de aventura, fantasy... ;)

alnajaranais
13.03.2012, 09:58
eu am citit 200 de cartii dar cel mai mult mi-a placut Heidi,fetita muntilor

oanaiasmina_03
15.03.2012, 07:51
N-am contorizat niciodata numarul cartilor citite; n-as putea nici dac-as vrea, deoarece n-am rezistat niciodata ispitei de a citi o carte, indiferent de genul ei. E un mod foarte placut de a te relaxa. Acum m-am apucat sa recitesc Doamna Bovary, Gustave Flaubert, sper s-o termin in week-end-ul acesta. Spor la citit tuturor iubitorilor de carte!

raisa2005
21.03.2012, 19:56
Pentru cei cre nu au citit, le recomand sa citeasca Legendele Olimpului. Este o lectura usoara care ne infatiseaza fapte ale zeilor si eroilor antici asa cum erau ei vazuti la vremea respectiva. Va pot spune ca si Homer in Iliada a scos in evidenta aceiasi zei si eroi, zei in care oamenii acelor timpuri credeau si eroi care le ghidau viata si le serveau drept exemplu de virtute, intelepciune dar si vitejie sau curaj. Lectura placuta!

Legendele Olimpului este o lucrare în două părți (intitulate respective "Zeii" și "Eroii") aparținând lui Alexandru Mitru (http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexandru_Mitru), în care sunt narate faptele legendare ale unor personaje mitologice.

Volumul I tratează geneza și condiția zeilor, pe când volumul II se ocupă de eroi. Vorbim despre vechea Grecie, po****************ția acesteia, luptele și toate celelalte. S-ar spune că odată, de mult, în Grecia (http://ro.wikipedia.org/wiki/Grecia) se afla un imens munte, numit Olimp (http://ro.wikipedia.org/wiki/Olimp). După un timp, Rheea l-a născut pe Zeus. Pentru luptele pe care le-a purtat, curajul său de luptător și conducător el a devenit un mare Zeu. El era cel mai puternic Zeu cunoscut vreodată. El avea puterea supremă. Soția sa iubită era Hera. Se spune că acesta avea foarte mulți fii și fiice, majoritatea cu alte femei decât Hera, acest lucru stârnindu-i furia zeiței. Din aventurile lui Zeus cu muritoare de rând se nășteau eroii, semizeii (Hercule). Cel mai de încredere fiu era zeul Hermes (http://ro.wikipedia.org/wiki/Hermes). El îl ajuta foarte mult pe Zeus și îl respecta. Asculta și îndeplinea toate ordinele date de Zeus. Zeus (http://ro.wikipedia.org/wiki/Zeus) era cel mai puternic Zeu, dar mai existau și alții, precum: Haosul, Gheea, Uranus (http://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Uranu&action=edit&redlink=1), Cronos (http://ro.wikipedia.org/wiki/Cronos), Poseidon (http://ro.wikipedia.org/wiki/Poseidon), Prometeu (http://ro.wikipedia.org/wiki/Prometeu). Erau și mulți luptători puternici, precum: Heracle, Perseu etc.

-.Mydream.-
22.03.2012, 12:43
Eu am inceput Moara cu noroc...Am citit destul de multe carti..nu le tin numarul..:oDe exemplu:Cuore,inima de copil,Singur pe lume,Legendele olimpului...citind postarile voatre,mai mi-am adus aminte de:Invitatie la vals,Laleauna Neagra;Fram,ursul polar;La Medeleni,Ciresarii,Toate panzele sus,Pinochio,Winnetou..Mai aveam o carte care mi`a placut extrem de mult,am citit`o de 2 ori..Gavroche si Cosette..
Am terminat toata cartea"Antologia nuvelei romanesti"..
Si pana in clasa a opta mai am ceva..dar ma bate gandul sa citesc dupa ce termin Moara cu noroc,sa citesc Miorita sau Baltagul...(poate in vacanta de vara,o termin)
Nu stiu daca voi reciti Singur pe lume,cred ca as avea acelasi suspans si a`si plange iar..
Pentru spusele lui Nicolae:"Si, nu in utimul rand, in zilele acestea de viteza maxima, mai citeste cineva o carte ? Mai are cineva timp de cultura ?"
Pot spune DA..Eu la varsta mea,de aproape 12 ani,oricate ar fi..(calculator,televizor etc.)CITESC ...Nu pot adormi fara sa citesc cel putin 30-50 de pagini..in timpul liber sau in wekeend termin si o carte..(cu 150-200 de pagini)

Edit:Nu am vrut sa captez atentia..Eu am spus ceea ce e adevarat sincer si spontan,ca nu e o compunere,iar cu siguranta mai exista si alti copii..multumesc pentru sfaturi..in seara asta voi termina Moara cu noroc si ma gandesc sa citesc elevul Dima dintr-a saptea..am citit comentarii si rezumate..se pare ca e foarte frumoasa..am sa o caut si am sa o citesc..Desigur!Ma poti contacta pe privat la -.Mydream.-

octav02
22.03.2012, 13:47
Mie iomi plac cartile si fac lista aceasta cu ce vreau sa va recomand:
-Jurnalul unui pusti vol.1;2;3 si4
-Insemnarile unei pustioaice
-Aventuri cu troli vol.1;2;3 si 4
-Legendele Olimpului
-Singur pe lume
Acestea sunt cartile care imi plac foarte mult si care vreau sa vi le recomand.

fifa_bloody
23.03.2012, 13:26
Sincer nu prea citesc , dar totusi va recomand o carte citita in clasa a 4-a
COLT ALB !

cp58
23.03.2012, 17:50
Eu am inceput Moara cu noroc...Am citit destul de multe carti..nu le tin numarul..:oDe exemplu:Cuore,inima de copil,Singur pe lume,Legendele olimpului...citind postarile voatre,mai mi-am adus aminte de:Invitatie la vals,Laleauna Neagra;Fram,ursul polar;La Medeleni,Ciresarii,Toate panzele sus,Pinochio,Winnetou..Mai aveam o carte care mi`a placut extrem de mult,am citit`o de 2 ori..Gavroche si Cosette..
Si pana in clasa a opta mai am ceva..dar ma bate gandul sa citesc dupa ce termin Moara cu noroc,sa citesc Miorita sau Baltagul...(poate in vacanta de vara,o termin)
Nu stiu daca voi reciti Singur pe lume,cred ca as avea acelasi suspans si a`si plange iar..
Pentru spusele lui Nicolae:"Si, nu in utimul rand, in zilele acestea de viteza maxima, mai citeste cineva o carte ? Mai are cineva timp de cultura ?"
Pot spune DA..Eu la varsta mea,de aproape 12 ani,oricate ar fi..(calculator,televizor etc.)CITESC ...Nu pot adormi fara sa citesc cel putin 30-50 de pagini..in timpul liber sau in wekeend termin si o carte..(cu 150-200 de pagini)

Bravo, bravo, ca mai exista si copii care citesc. Iti mai recomand Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes, Cismigiu et comp de Grigore Bajenaru, Cei trei muschetari, Dupa 20 de ani Alexandre Dumas, Morometii, etc. carti care mie mi-au marcat copilaria. Cred ca o sa-ti mai recomand si altele, dar in privat, nu de alta sa nu se supere cei care nu au timp sa citeasca.

daniel1112
23.03.2012, 18:01
Eu personal nu citesc prea mult , dar ma citit in ultimii 3 ani cam 573 de carti , dintre care 78 erau romane , dar cel mai mult mi-au placut cartile Calatoriile lui Gulliver ,Hanul Ancutei ,Moara cu noroc ,Harry Potter .

gherman_cristi10
25.03.2012, 08:18
Va recomand sa cititi :

Cismigiu et Comp / Buna dimineata , baieti ! -Grigorie Bajenaru
Jrnalul unui pusti -Jeff Kinney ( toata colectia )
Ciresarii - Constantin Chirita ( toata colectia )
Toate cartile de Jules Verne
Toate panzele sus - Radu Tudoran

Foarte foarte interesante cartile.Le citesc si-n ore , la liceu

camcris
27.03.2012, 09:25
va recomand o carte foarte frumoasa citita de mine ;)
Enigma Otiliei de G.Călinescu

bobodiana
01.04.2012, 13:48
va recomand o carte foarte frumoasa citita de mine ;)
Enigma Otiliei de G.Călinescu

Frumoasa carte:) Eu fiind intr-un liceu din Bucuresti numit la fel ca si autorul cartii.
Eu v-ar recomanda pentru toate varstele:
"Harun si marea de povesti" si "Versetele Satanice" de Salman Rushdie

VirtuosSo
01.04.2012, 14:03
Si eu citesc carti de 250-300 pagini ( mai multe pagini ma plictisesc ) dar mai mult am citit in a 5-a ...

Am si eu 3 recomandari :

1.Poveste fara sfarsit de Michael Ende - pentru cei carora le place fantezia , lucrurile mistice si creaturile magice .

Am sa fac si un mic rezumat al inceputului : Bastian este un copil de 11-12 ani si fura de la librarie o carte numita "Povestea fara sfarsit" . Citind descopera lumea Fantazia , care traieste prin regina sa : Craiasa Copila . Aceasta este foarte bolnava insa , iar taramul incepe sa dispara . Atreiu este ales sa mearga in calatorie pentru a afla motivul bolii . Acesta afla , dupa un lung drum ca numele Craiesei Copile trebuie schimbat de o finta umana . Oare Bastian va intra in cartea pe care o are in mana sau toata Fantazia piere ?

Cititi ca sa aflati :p .

2.Doi ani de vacanta de Jules Verne - pentru cei carora le place aventura .

Este vorba de 15 tineri naufragiati pe o insula pustie , unde vor petrece doi ani descurcandu-se singuri .

3.Steaua Sudului - aici nu va zic nimic ... Este prea interesanta cartea ca sa va zic pe scurt ...

raisa2005
03.04.2012, 21:22
Castelul din Carpați (în franceză Le Château des Carpathes) este un roman de anticipație publicat de Jules Verne în 1892, dar a cărui scriere fusese finalizată în 1889. El a fost publicat pentru prima dată în formă de foileton în Magasin d’éducation et de récréation în perioada 1 ianuarie - 15 decembrie 1892 și integral la sfârșitul anului 1892 de Editura Hetzel.
Acțiunea romanului se petrece în majoritate în Munții Carpați din Transilvania.
Castelul din Carpați a fost publicat cu cinci ani înainte de Dracula de Bram Stoker. Nu se poate vorbi de influențe verniene în opera englezului și asemănările existente nu sunt decât anecdotice: situarea castelului, personalitatea baronului, mult mai puțin puternic și rău decât contele Dracula, dar foarte apropiată de cea a altor personaje ale lui Verne (Nemo, Robur, Sandorf etc.), povestea romantică atât de folosită în epocă și dragostea exercitată de personajul rău.
Deci daca doriti o poveste originala cu vampiri, mult mai nuantata si evident mai romantata decat versiunea lui Stoker care nu a recunoscut nociodata ca sursa lui de inspiratie ar fi fost scrierea lui Verne.

SirScorpion
03.04.2012, 21:27
La mine a fost "Colt Alb",de Jack London,mi-a placut foarte mult aventurile lui si cat de mult a suferit...nu pot spune ca am plans,dar mi-a parut rau de tot ce s-a intamplat...:D

andreicool2010
04.04.2012, 06:38
Pentru mine a fost "De veghe in lanul de secara" de J.D.Salinger a fost superba si mi a placut la nebunie va doresc la cei ce nu au citit sa o citeasca merita!;)

zorro7.
04.04.2012, 06:54
Din cate carti am citit pana acum ,cel mai mult am indragit cartea Singur pe lume.

stea_albastra
10.04.2012, 08:42
Cartea mea favorita se schimba mereu in functie de ultima carte pe care am citit-o iar acum citesc Anna Karenina de Lev Tolstoi(o capodopera,de altfel :rolleyes:) .
Singura carte la care am plans vreodata(si am cateva carti la bord...) a fost Coliba unchiului Tom de Harriet Beecher Stowe...

Subscriu raisa2005, Castelul din Carpati este una dintre cartile mele preferate dintotdeauna :x

Cred totusi ca un loc special in top il ocupa Spartacus,de Raffaello Giovagnoli. Prima data am citit-o in clasa a 4a,sau a 3a,nu stiu sigur dar am citit-o in 3 zile :)) Desi probabil majoritatea stiu, in carte este vorba despre un gladiator care incepe o rascoala impotriva sclaviei in Roma. Isi asaza o tabara pe vulcanul Vezuviu si aduna tot mai multi sclavi si gladiatori de pe traseu. Rascoala ia amploare. Spartacus se indragosteste de o patriciana bogata,cu care are un copil,dar si Varinia si fetita ei vor fi prinse la mijloc intre afectiunea familiala a gladiatorului si interesele sale. Acum,urmeaza partea mea preferata...o alta patriciana,grecoaica la origine,o roscata cu ochi verzi,numita Euthybida,se indragosteste si ea de Spartacus si vazand ca acesta nu ii raspunde,ea il tradeaza romanilor si....
.....cititi cartea daca vreti sa stiti continuarea :* Vorbim dupa aceea.

alex=alex2002
19.04.2012, 12:44
Shogun de James Clavell!

jerpelean
19.04.2012, 20:00
Mi se pare impresionant ca cineva s-a gandit sa adauge un topic despre lectura-unul dintre cele mai frumoase lucruri.O sa va recomand cateva carti citite de mine.Sper sa le cititi si sa va placa !Eu am 12 ani ,dar unele carti poti sa le citesti la orice varsta-mama s-a apucat sa citeasca carti recomandate de mine.
1.Cartea la care cred ca am plans prima data este Colt Alb de Jack London.
2.Ciresarii de Constantin Chirita(acum citesc vol.3,dar volumul 2 mi-a placut cel mai mult)
3.Singur pe lume de Hector Malot
4.Piciul de Alphonse Daudet(am plans si la aceasta)
5.Fram,ursul polar de Cezar Petrescu
6.Omul de zapada de Cezar Petrescu(am plans)
7.Jurnalul unui pusti(este o serie de 3 vol. despre un preadolescent-se citeste usor,este ca o banda desenata si se folosesc cuvinte mai de cartier-dar nu injuraturi)
O sa revin si cu alte carti,dar pana atunci continuati sa cititi!Noapte buna!

La mine a fost "Colt Alb",de Jack London,mi-a placut foarte mult aventurile lui si cat de mult a suferit...nu pot spune ca am plans,dar mi-a parut rau de tot ce s-a intamplat...:D
De acord!Am plans ................o gramada!Plus,am ramas cu amintiri vii in minte de parca as fi terminat-o ieri!

Allexuta
19.04.2012, 20:16
1)Carti foarte bune a scris Henryk Sienkiewicz,un autor care din nefericire nu este atat de cunoscut pe cat ar trebui. Castigator al premiului Nobel pt cartea "quo vadis" .Eu va recomant toate cartile scrise de el le-am citit pe toate si sunt mirifice,pline de rafinament si de logica.
2)De Shakespear ce sa ai spun..cartea mea preferata desi cu greu ma pot decide este Hamlet.
3)Alexandru Dumas (tatal si fiul ) : De la aceste doua genii, mi-a placut foarte mult laleaua neagra , cei trei muschetari
4)Kierkegaard :Pf....filozoful meu preferat,cartea "frica si cutremur" ,este o carte grea dar merita citita pentru cei ce reusesc sa o inteleaga pe deplin.
P.S ; Daca imi puteti recomanda carti de acelasi gen,sunt receptiva la sugesti.:)

sandu22
24.04.2012, 00:53
dupa parerea mea scriitorul american peter beagle este cel mai bun scriitor dintre cei care ii cunosc eu: Un loc placut si numai al lor..........�Una dintre cele mai neobisnuite si mai fascinante �povesti cu stafii� scrise vreodata!� confirma setea de poveste a cititorului contemporan, dornic sa regaseasca sensul existentei in jocul imaginatiei, in cuvinte magice ca viata, moarte, iubire. In romanul Un loc placut si numai al lor, stafiile Laurei si a lui Michael, doi tineri morti de timpuriu in conditii nelamurite, se intilnesc intr-o caniculara vara newyorkeza in decorul tihnit si racoros al unui cimitir. Idila lor este vegheata de mai virstnicul domn Rebeck, un neadaptat la lumea celor vii, a carui recluziune de aproape douazeci de ani intr-un mausoleu (avind drept companie doar un corb rau de gura) este pe cale de a fi intrerupta de aparitia unei femei cam guralive, dar cumsecade, vaduva Klapper. si mai este inca un roman care mi a mai captat atentia": ultima licorna.. ...Ultima licorna, cea din urma supravietuitoare a speciei sale fabuloase, pleaca in cautarea semenelor sale, strabatind tinuturi fermecate, locuite la tot pasul de vrajitoare, magicieni si pisici vorbitoare....„Un roman la fel de frumos ca «Alice in tara minunilor» si «Stapinul inelelor».”

steaumihai
24.04.2012, 05:27
cartile pe care le poti citi la orice varsta pentru mine sunt jules verne am terminat 3 carti:de la pamant la luna si insula misterioasa partea intai si a doua;);)

alexutsaswetty
24.04.2012, 15:37
Padurea spanzuratilor
Romanul adolescentului miop

alina19992012
26.04.2012, 14:26
cartile care le-am citit mai recent ,la care am si plans sunt:amurg luna noua eclipsa si zori de zi , si seria shadow falls-nascuta la miezul noptii si de-a bia astept continuarea;)

BERTHY11
26.04.2012, 15:47
Acum citesc Aventurile baronului de Munchhausen de Gottfried August Burger.Epina de glume.V-o recomand!

DoomAngel^^
27.04.2012, 19:12
Prima carte la care am plans a fost "Colt alb"-Jack London, care m-a impresionat mult.
Mi-au mai placut: "Romanul adolescentului miop" - Mircea Eliade, "Codul lui DaVinci" si "Inger si demon" - Dan Brown, "Eragon" - Christopher Paolini (pot spune ca e cartea mea de suflet, deoarece e prima carte de fantezie pe care am citit-o si am savurat fiecare moment, pentru ca mai apoi sa imi imaginez eu ca sunt prietena cu personajele:D;am citit-o in clasa a IV-a).
Acum citesc seria "Urzeala tronurilor"- George R.R.Martin , care cuprinde cartile: "Urzeala tronurilor","Inclestarea regilor", "Iuresul sabiilor", "Festinul ciorilor", "Dansul dragonilor" si vor mai aparea cateva:) Sunt carti de o complexitate de necrezut, cu personaje fascinante, gandite genial, pline de intrigi politice (de expansiune), suspans, uneori tristete, alteori comedie:) As spune insa ca e nevoie de 14ani+ pentru a o citi, altfel ar fi prea greu de inteles mesajul (parerea mea).

SudEst
27.04.2012, 19:24
Maestrul si Margareta-Bulgakov
Gradina fermecata-Sarah Adisson Allen

chrysvoulturul
28.04.2012, 06:16
,, Tanarul samurai, calea sabiei” de Chris Bradford;)

zgaby01
28.04.2012, 08:12
Mi-au mai placut: "Romanul adolescentului miop" - Mircea Eliade, "Codul lui DaVinci" si "Inger si demon" - Dan Brown,
Tocmai am terminat si eu de citit "Codul lui da Vinci" si a fost o carte extraordinara si acuma m-am apucat de citit "Inger si demon".Sper sa fie la fel de buna precum "Codul lui da Vinci" sau chiar mai buna.

f0xxye
28.04.2012, 19:16
Mie "Inger si demon" mi s'a parut mai buna. va recomand fanus neagu - ingerul a strigat sau...
O alta carte pe care nu o pot uita: Descult de Zaharia Stancu.

danaionete
06.05.2012, 20:48
Am citit si colt alb,piciul care m-au impresionat,dar cartea mea preferata e Singur pe lume de Hector Malot,nu am plans aproape era.....ma impresionat foarte mult iubirea baiatului fata de celelalte personaje si intamplarile fascinante ale acestuia.Am citit si 100 de pagini pe zi,este foarte captivanta si v-o recomand.;):)

~*Maryus*~
12.05.2012, 21:53
Recomand

Black Swan (http://www.google.ro/imgres?q=black+swan+book&num=10&hl=ro&gbv=2&biw=1024&bih=632&tbm=isch&tbnid=0nVvQIE7FO8p4M:&imgrefurl=http://jonathans-examined-life.blogspot.com/2011/01/black-swan-book-and-movie.html&docid=pTBYpuoy4xP1tM&imgurl=http://1.bp.blogspot.com/_9WAtb8y52zU/TShU9z4DC2I/AAAAAAAACL8/zKIIEAMwW3c/s1600/blackswan.jpg&w=761&h=1169&ei=5c2uT4b-MYXHsgajwK2nBA&zoom=1&iact=hc&vpx=184&vpy=114&dur=240&hovh=278&hovw=181&tx=119&ty=93&sig=101192402609963655452&sqi=2&page=1&tbnh=147&tbnw=95&start=0&ndsp=19&ved=1t:429,r:1,s:0,i:68)
Faust,
Avarul,
Ion, (http://www.google.ro/imgres?q=ion+liviu+rebreanu&num=10&hl=ro&gbv=2&biw=1024&bih=632&tbm=isch&tbnid=YB4wCTbR5qqBbM:&imgrefurl=http://www.calificativ.ro/Ion___Liviu_Rebreanu-a3699.html&docid=NzeFDv3WbowgYM&imgurl=http://www.calificativ.ro/_files/Image/news/ion-3699.jpg&w=275&h=400&ei=Ys6uT9-YGNDusgbkpZWwBg&zoom=1&iact=hc&vpx=88&vpy=142&dur=382&hovh=271&hovw=186&tx=90&ty=167&sig=101192402609963655452&sqi=2&page=1&tbnh=124&tbnw=82&start=0&ndsp=23&ved=1t:429,r:0,s:0,i:80)
Dama cu camelii , (http://www.google.ro/imgres?q=Dama+cu+camelii&hl=ro&gbv=2&biw=1024&bih=632&tbm=isch&tbnid=Vaj5N3LXDhDRWM:&imgrefurl=http://oanapop.wordpress.com/tag/dama-cu-camelii-alexandre-dumas-alexandre-dumas-fiul-curtezana-paris-liszt-ducsta-de-suterland-la-dame-aux-camelias/&docid=y_yh5EzNbKxLeM&imgurl=http://oanapop.files.wordpress.com/2008/11/dama-cu-camelii.jpg&w=224&h=350&ei=Gs6uT_3QL4WHswbjxpiUBA&zoom=1&iact=hc&vpx=388&vpy=24&dur=1404&hovh=280&hovw=179&tx=78&ty=131&sig=101192402609963655452&page=1&tbnh=126&tbnw=81&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:3,s:0,i:86)
La paradisul Femelilor
Castelul Palarierului

Acestea sunt ultimele romane citite de mine!

§ИДЌ€
20.05.2012, 16:01
Recomand:
Jurnalul unui pusti-Jeff Kinney

daria-larissa
25.05.2012, 10:25
Recomand Pe Aripile Vantului

Nicu_10
25.05.2012, 18:44
Recomand :

Sherlock Holmes
Winnetou
Ion
Leaganul Pisicii
Mandrie si Prejudecata
Regina Ghetii

Destroyer1996
29.05.2012, 08:26
Rui Zink- Cititorul din peșteră

Există cărți de care rămâi cumva îndrăgostit:crezi că le-ai uitat și totuși le duci atât de tare dorul... Sau cărți cărora le-ai presimțit miracolul, fără să le fi cunoscut vreodată. Cărți gata să te iubească, adunate pentru tine.

„Te autorizez să subliniezi cărțile pe care le vei citi”, spune personajul principal al acestei povești. Este numai una din lecțile primite de un adolescent care a nimerit la timp în cea mai frumoasă și mai grea aventură a vieții lui: cititul cărților. Băiatul, ai cărui părinți tocmai au divorțat, face parte dintr-o gașcă de hoți mărunți. Preferă, fără îndoială, televizorul, nu biblioteca. Dar, spre ghinionul lui, ajunge într-un loc unde nu există televizor... O parabolă despre lumea de azi și o minunată lecție de citit.

Povestea îi va cuceri ușor pe împătimiții cărților, dar eu, în locul dumneavoastră, aș dărui-o...celorlalți. Vor avea bucuria să se recunoască într-unul din personaje. Lucru la care mai nimeni nu rămâne indiferent.

madiione
30.05.2012, 12:13
Recomand: Jurnalele vampirilor

The_Moon_Light
30.05.2012, 15:19
Visul celtului - Mario Vargas Llosa - o superbă carte de istorie.

cip2185
09.06.2012, 09:57
Greg Mirzoyan-aventura

cristi_gedert99
09.06.2012, 17:09
Colt alb de jack london....

mariaemilia24
15.07.2012, 12:55
Eu va recomand ''MARY POPPINS''
Este o carte in care o dadaca adica Mary Poppins trebuie sa aiba grija de 4 copii.In fiecare zi ea ii ducea in cate o calatorie. Atunci cada a plecat copiii au fost devastati.

CITITI-O!!!!!!!!!!!
ESTE MULT MAI FRUMOASA CAND O CITITI VOI!!!!!!!!!

cristi_gedert99
25.07.2012, 13:56
Print si cersetor de Mark Twain
Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain
Aventurile lui Huckleberry Finn de Mark Twain
Cartea junglei de Rudyard Kippling
Colt Alb de Jack London
Dumbrava minunata de Mihail Sadoveanu

ameliapetrica
25.07.2012, 19:25
Prima mea carte la care am plans la fost "Fram, ursul polar", pe care mi-o citea mama ca mie imi lua o vesnicie pana citeam o pagina.
Cartile pe care le-as mai citi inca o data pana la nesfarsit sunt:"Alice in Tara Minunilor", "Heidi", "Amintiri din copilarie", "Recreatia mare" si multe alte carti pentru copii, ca am o gramada in biblioteca mea pentru o fata de 12 ani.

-adiiosep-
29.07.2012, 10:01
carti care merita citite si care l-eam citit sunt":

colt alb
fram,ursul polar
heidi
si zeci de carti

scarlet23t
31.07.2012, 22:15
ce carte frumoasa va rog cititio ''david copperfilde'' este o carte extraordinara:D foarte interefanta.
are si umpic drama cand ia murit o ruda lui david.:o dar sa nu prelungim .cititiooo
david era cel mai mare magiciam . nu va mint;) am citit:david copperfild,amintiri din copilarie,heidi....... si altele daca nu va mai pasioneaza cartile macar cautatile pe internet filmuletele sunt sigur ca o sa le gasiti.
by:andrywtzu:cool:
da e minunata,de Charles Dickens

Am primit in dar o carte de Agatha Christie ("Martorul mut")!Am fost sceptica la inceput...nu prea imi plac filmele politiste....asa ca a durat ceva pana sa incep sa o citesc!Dar...dupa ce am inceput-o...nu am mai lasat-o jos!Pur si simplu m-a fascinat modul acela de a povesti..pas cu pas...si sa te faca sa "participi"la rezolvarea misterului!Iti prezinta fiecare detaliu al problemei...prezinta logica fiecarei persoane...este pur si simplu fascinant!:rolleyes:
Dupa aceasta prima lectura a unei carti de genul..mi-am pus parintii pe treaba..sa imi caute si alte carti de Agatha Christie!Am mai gasit doar "Mana ascunsa","Crima din Mesopotamia" si "Intalnire cu moartea"!Le-am savurat si pe acestea cu aceasi placere si satisfactie!:o
Vi le recomand cu caldura!:p

Apropo,o intrebare: Am auzit ca Agatha Christie a scris o carte dupa cantecelul "zece negri mititei"Imi puteti spune si mie cum se numeste si daca este frumoasa?O parere scurta,nu vreau sa imi povestiti cartea!:p

PS:Uite ca acest topic are un rost!:p
cauta pe net si o gaseti http://ro.scribd.com/doc/22006525/Agatha-Christie-Zece-Negri-Mititei
Zece negrii mititei"de aghata cristie(a fost si film:P)

EDIT (Adelina40):
Între timp am citit-o şi eu, şi pot spune că este superbă. :) Ştiu filmul, l-am văzut, dar parcă tot e mai bună cartea. :)
Mulţumesc mult pentru indicaţie, dragă scarlet. :) O noapte frumoasă ! :)

Depinde ce varsta ai. Eu am citit in engleza John Grisham. Are niste carti absolut superbe!
[/QUOTE

intradevar superbe,char acum am terminat Camera mortii:)

[QUOTE=mary.yoanaaa;371702]pai 18 ani;)) am sa caut la biblioteca john grisham nu am citit nimic de el pana acuma. imi poti recomanda niste titluri anume?
Ultimul jurat,Nevinovatul,Firma,Un altfel de Craciun,...Si vreme e sa ucizi,Camera mortii,Testament..etc:)

Edit:Nu am vrut sa captez atentia..Eu am spus ceea ce e adevarat sincer si spontan,ca nu e o compunere,iar cu siguranta mai exista si alti copii..multumesc pentru sfaturi..in seara asta voi termina Moara cu noroc si ma gandesc sa citesc elevul Dima dintr-a saptea..am citit comentarii si rezumate..se pare ca e foarte frumoasa..am sa o caut si am sa o citesc..Desigur!Ma poti contacta pe privat la -.Mydream.-

e minunata ,nu o lasi din mana pana nu o termni.

Cand am inceput sa va citesc ,am zambit cu nostalgie la fiecare carte(mi se facea pielea de gaina la amintirea cartilor).Va iubeam din ce in ce mai mult.
Am inceput sa fac o lista lungaaaa lunga,dar....am renuntat.Si stiti de ce?Nu pot sa spun ca am o carte preferata,sunt prea multe preferate.
Pe vremuri nu le prea gaseai,dar ne imprumutam unii de la altii.Stiti ce conditie aveam cand imprumutam o carte? Sa o primesc inapoi si sa nu fie distrusa.Eu inveleam cartile cand le citeamindiferent daca erau vechi,noi,ale mele imprumutate).Am ramas si in ziua de astazi cu aceelasi obicei.Fetita mea a ras de mine la inceput,de acest obicei,dar cand a prins gustul cartilor mi-a multumit.Imi spune ca adora mirosul cartilor mele,sunt vechi(multe le-am mostenit de la tatal meu).
Atat de mult le iubesc ,ca as fi in stare sa ”le mananc pe paine ”daca s-ar putea.

cultivator1430
04.08.2012, 10:53
Eu am citit o multime de carti de Jules Verne si pe toate vi le recomand;)
Cateva dintre ele:
-Sarpele de mare
-Capitan la 15 ani
-20 000 leghe sub mari
-Stapanul lumii
-Copiii capitanului Grant
-2 ani de vacanta
-etc................
Bineinteles ca am citit si alte carti de alti autori dar Jules Verne este preferatul meu:)

~Black.Angel~
13.08.2012, 10:24
Eu sunt in curs acuma sa zic asa citesc:
Tamora Pierce-Cercul de magie

~Edenia~
13.08.2012, 11:21
Cu parere de rau ,trebuie sa recunosc,ca nu am m-ai citit demult o carte.....Farmerama m-a fascinat ,nu prea am mai avut timp ....dar ,pt ca pretuiesc foarte mult cartiile stiind ca sunt o imbogatire sufleteasca pt cine le citesc .(acum depinde si ce carti citesti ),sper sa reusesc sa mai rasfoiesc macar cateva pagini ....:)
Citiind postarile din acest topic,mi-am dat seama cat timp pretios am pierdut fara sa mai citesc....iar postare user-lui ~Black.Angel~ ,mi-a adus aminte de un roman,pe care l-am citit mai demult.:Îngerul negru de John Connolly si v-o recomand ,cui ii plac genul acesta de romane ....;)

Îngerul negru este o carte pe care cu siguranţă nu o voi reciti foarte curând. Nu neapărat pentru că nu ar fi o carte bună, ci pentru că abordează câteva subiecte care, deşi puţin fantastice, au "darul" de a îmi pune câte o parte din noapte "pe gânduri". Adică mă sperie, ca să las subtilitatea la o parte. Altfel, cartea este un thriller bunicel.
Cine nu are o problemă cu a citi înainte de culcare despre osuare, supt de suflete, carne sfâşiată pentru a folosi oasele la construcţia unui altar şi un înger de-a dreptul hidos care omoară tot ce-i stă în cale, nu va privi cele 441 de pagini ca pe un neajuns. Mie, pe de altă parte, parcă mi s-a luat o piatră de pe inimă când am închis cartea.

Heri_Eri
13.08.2012, 14:07
In gusturile multor pesoane, ma regasesc si eu. E minunat sa vezi ca inca mai sunt oameni interesati de citit, eu personal, nu ma pot plictisi si cred ca acest lucru este esential, atat pentru copii, cat si pentru cei care au trecut de acea perioada, cei maturi, adultii.
Prin prisma acelor randuri asternute pe hartie, ne putem forma personalitatea, vocabularul, ne dezvoltam imaginatia, mi se pare o provocare fiecare pagina pe care-o citesc... eu inca sunt prinsa in aceasta lume. :rolleyes:

Prima pe care-am citit-o, in perioada cea mai fragila a vietii, a fost Fram, ursul polar de Cezar Petrescu, dar cu trecerea timpului, am schimbat putin directia.
Cartea care a reusit sa ma faca sa suspin a fost Love Story de Erich Segal.
Altele care m-au impresionat ar fi :
Spitalul municipal - Barbara Harrison
Shogun de James Clavell
Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes
Demonii de F.Dostoievsky
Print si cersetor de Mark Twain
Vampirul Armand de Anne Rice
Inger si demoni de Dan Brown
Roata Timpului de Robert Jordan
De veghe in lanul de secara de J.D.Salinger
Anna Karenina de Lev Tolstoi
Rui Zink- Cititorul din pestera
Visul celtului - Mario Vargas Llosa

Printre inceputuri, pasiunile mele:
Jules Verne- Capitan la 15 ani,In jurul lunii,Calatorie spre centrul
Numele Trandafirului - Umberto Eco

Am avut o perioada in care eram atat de prinsa in cartile de dragoste... inca iubesc operele Sandrei Brown: Copilul nascut joi; Texas! Chase etc.

Si ar mai fi foarte multe, dar zic ca m-am intins sufiecient... Cartea favorita se schimba, in functie de ultima citita, ma indragostesc usor de cuvintele astea insiruite pe sute de pagini. Am cateva carti la bord, dar inca nu m-am plictisit, nici nu cred ca am s-o fac curand.
Ma gandeam sa-mi satisfac moftul de a ma aventura in "paranormal", poate sa-mi sugereze cineva ceva ce l-a captivat, in acest domeniu?

Musicx**
13.08.2012, 14:09
Si eu citesc momentan o carte - sa zic foarte intriganta :p
Se numeste Jane Eyre si va propun sa o cititi si voi.
Este vorba despre o fata care trece prin mai multe chinuri in copilarie, apoi... Dar de ce va spun eu?? Cititi pentru a afla mai mult. :p

miaunela
15.08.2012, 19:00
Felicitari pentru topic!
As enumera cativa dintre scriitorii dragi mie: M. Eliade, H. de Balzac, Stendhal, A. Camus, J. Fowles, F. M. Dostoievski, L. N. Tolstoi, E. Cioran, E. Ionescu, si altii.
As recomanda pasionatilor de filosofie existentialista "L'Etranger" ( Strainul) de Albert Camus iar celor fascinati de lectura postmodernista "Magicianul"de John Folwes.
Momentan ma delectez cu "Huliganii" lui Mircea Eliade.

nuca200
02.09.2012, 20:50
As putea recomanda oricarui cititor cartea Odiseea capitanului Blood de Rafael Sabatini

gabitza7373
08.09.2012, 06:53
Cele mai frumoase carti ale adolescentei mele au fost:
Lorelei de Ionel Teodoreanu
Enigma otiliei de George Calinescu
Changi de James Clavel
Shogun DE James Clavel
Torrente nu mai stiu autorul
Si multe, multe altele....
Am cutreierat lumea in lung si-n lat, am vazut cu ochii mintii toate frumusetile ei trecute si prezente. Am fost martor tacut al razboaielor, al intrigilor, al iubirii si-al urii... Cartile mi-au largit orizontul cunoasterii. Am plans, am ras, am cautat sa descopar enigme, am fost socata de ororile razboaielor (in special din perioada inchizitiei si din lagarele fasciste), fascinata de frumusetile descrise de Jules Verne, de exemplu.
Am constatat din proprie experienta ca filmul nu atinge valoarea cartii, desi, singurul film pe care am avut impresia ca l-am mai vazut, a fost Pe aripile vantului. Citisem cartea inainte de a-l viziona.
Va recomand sa cititi cat mai mult posibil. Fiecare dupa preferinte, dar sa cititi!

~*Maryus*~
11.09.2012, 20:27
Contele de Monte-Cristo-A. Dumas

Enigma Otiliei- G.Calinescu (Superba Carte)

Bel Ami- G.d.Maupassant (O carte care prezinta lacomia fata de bani)

DangerFull
12.09.2012, 17:10
Howdy fermieri.

Iubesc sa citesc,in timpul liber si in weekend asta fac altfel ma plictisesc,am si o proprie biblioteca mica de romane(de orice fel) si toate le-am citit.Mai ales Harry Potter,Amurg,Agatha Christie,John Grisham,John Michael Crichton,Sir Arthur Conan Doyle,Raymond Chandler,James Hadley Chase,Colin Forbes etc...Si stiu ca primele carti citite au fost "Cartile care iti dau fiori" in clasa I spre clasa a-II-a.

Spor la citit:p

violatimi
17.09.2012, 19:46
Pistruiatul si Capsunarii imi plac mult , sunt niste carti pline de aventuri si foarte frumoase.

nuca200
04.10.2012, 16:05
O crte super:
Singur pe lume- Hector Malot

adinutza_mada
09.10.2012, 21:44
dar de Ciresarii ce parere aveti? Mie una imi par niste carti foarte bune
Le-am citit fara oprire cand eram copil
Le-am recitit din nou acum si mi-au placut la fel de mult

dariuss2000!
03.11.2012, 18:54
acestea sint citeva din cartile pe care le-am citit:
c-tin chirita-ciresarii
i.l.caragiale-o scrisoare pierduta;d-ale carnavalului;dl goe;
karl may-winnetou;preeria;
al dumas-cei 3 muschetari;colierul reginei;dupa 20 de ani;
issac asimov-dune si altele pe care nu mi le aduc aminte acum;
john darnton-secretul lui darwin
steve berry-camera de chihlimbar;profetia familiei romanov;al 3-lea secret;mostenirea templierilor
james clavel-shogun;nobila casa si celelalte din seria asta
tom clancy-octombrie rosu;ursul si dragonul si restul din serie
rodica ojog brasoveanu-citeva carti
de la editura nemira colectia sf mai bine de 80% din carti

tin sa precizez ca aceste carti mi-au placut mult,dar mai sunt inca multi autori pe care nu mi amintesc acum.
dupa unele carti am vazut ecranizari,dar cartea ramane carte nu se poate inlocui cu nimic.
deci cititi pt ca ,dupa mine este o delectare si o placere.

grasu_tul
05.11.2012, 11:59
issac asimov-dune si altele pe care nu mi le aduc aminte acum;

Asimov a scris seria Fundatiei si seria robotilor (ca SF-uri mai cunoscute ca a mai scris si carti politiste, stiintifice, etc.)
Seria Dune e scrisa de Frank Herbert mai putin Dune 7 care este scrisa de mai multi autori ca un elogiu la toata seria Dune

Daca esti SF-ist iti recomand A.E. Van Voght (mai ales trilogia Non A), Gerald Klein - Seniorii razboiului

~Black.Angel~
08.11.2012, 18:24
Eu ador cartile cu vampiri!
Seria mea preferata este: Academia Vampirilor-6 volume:X:X

-florentina-98
09.11.2012, 18:22
Momentan citesc: Agatha Christie - Cei cinci purceluși
Dar recomand:
Charlie si fabrica de ciocolata - Roald Dahl
Matilda - Roald Dahl
Scoala de vrajitorie - E. Rose Sabin (sunt mai multe volume)
Soptindu-le vrajitoarelor -Anna Dale
Eragon - Christopher Paolini (am citit doar primul volum)
Vraja fatala - Cliff McNish
Mai țin minte că era o serie numită ”Cărțile groazei”- pentru mine au fost cele mai intersante cărți citite...:)
Lectură plăcută!:)

dariuss2000!
11.11.2012, 15:03
Asimov a scris seria Fundatiei si seria robotilor (ca SF-uri mai cunoscute ca a mai scris si carti politiste, stiintifice, etc.)
Seria Dune e scrisa de Frank Herbert mai putin Dune 7 care este scrisa de mai multi autori ca un elogiu la toata seria Dune

Daca esti SF-ist iti recomand A.E. Van Voght (mai ales trilogia Non A), Gerald Klein - Seniorii razboiului

mea culpa, am gresit in mod de ne iertat fara sa-mi dau seama.
am citit si de a.e.van voght,dar nu mai stiu ce anume.

yyyandreiyyy
12.11.2012, 18:25
Howdy, fermieri!
Da, cartile sunt minunate, si am un lucru in comun cu Adelina:Dar stiu ca am plans la "La Medeleni" Da e o carte minunata!
si recomand si eu 2 carti:"Robin Hood",nu plecati cu ideea "lua de la bogati si dadea la saraci", si cartea "Jurnalul unui pusti", deci vreau sa va spun ca atunci cand am luat-o de pe net era oferta si nu am luat cele 4 volume pentru ca am zis ca nu o citesc asa repede, dar am citito in 2 ore, acum am comandat si celelalte volume.O recomand tuturor, este o un roman in benzi desenate, cum scrie si pe coperta!!!

robertzet2002
18.11.2012, 15:01
recomand cartea LEGENDELE OLiMPULUI. e foarte tare. e plina de fantezie, cand citesti din ea,nu te mai poti opri din citit. am citit-o pe toata intr-o zi!cand m-am ridicat din pat de la citit am observat ca mi-au amortit toate membrele(statusem in pat la citit 7 ore. nu era de mirare ca eram amortit.)

Fiz21mc
28.12.2012, 19:38
Si eu ador cititul. Sincer nu va pot spune care este cartea mea favorita, deoarece multe dintre ele m-au facut sa uit tot ce este in jurul meu si sa intru in poveste.
Ultima carte citita este "Charlie si fabrica de ciocolata" dar in limba engleza.
O lista a cartilor favorite, imi pare rau daca omit cateva, insa sunt destul de multe:):
-"Harry Potter" toate cele 7 volume
-"Stapanul Inelelor" toate cele 3 volume
-"Jocurile Foamei" toate cele 3 volume
-"Ciresarii" toate cele 5 volume
-"Singur pe lume"
-"Povestea fara sfarsit"
-"Matilda"
-"Colt Alb"
Mai sunt foarye multe insa nu am timp sa le enumar pe toate:)

veve47
28.12.2012, 19:56
Si eu sunt o cititoare ferventa sau mai bine zis eram caci lipsa timpului si oboseala isi spun cuvantul. Citesc o gama variata de carti inclusiv si cele legate de ezoterism, psihologie, stiinte, dar cartile mele de suflet sunt cele ale copilariei si au fost intruchipate de colectia Jules Verne, toata colectia, pe care o citeam si noaptea pe sub patura, la lumina lanternei. Ce vremuri...:rolleyes:

.gaga.123
28.12.2012, 22:34
Recomand si eu:
Harry Potter , Stapanul Inelelor si Robin Hood :D

.andrei222.
30.12.2012, 11:27
"Casa spiritelor", de Isabel Allende. O carte fascinantă prin poveste, perspective narative multiple, istorie retrăită. Se spune despre Allende că literatura ei este realism magic, autoarea susține că e doar realism. Are și câteva minusuri (sunt puține cărți despre care se poate spune că sunt perfecte, nu?): unele tipare lingvistice care nu dispar odată cu perspectivele narative diferite, anumite cuvinte care s-ar fi putut traduce mai elegant (aici e minusul traducătoarei). Oricum, cartea este de o mie de ori mai bogată în semnificații decât filmul (cu Meryl Streep și Antonio Banderas), care e doar o recapitulare palidă a evenimentelor mai importante ale narațiunii, în care unele personaje sunt distribuite altfel decât în carte.
Acum am început "Țara mea inventată", tot de Allende. Revin după ce o termin.

erika-maria
30.12.2012, 21:14
Singur pe lume este o carte fascinanta.
Dar daca cumva nu vreti sa cititi multe pagini mai este de asemenea si ,,Fantoma de la Opera'' o carte faina,care te infricoseaza la modul cel mai placut.:D
Cartea mea preferata este ,,Aproape moarta''!Este superba cartea asta si va spune asta fata care citea cel mai putin in clasa 1 si acum,in clasa a 5-a cel mai mult!
Credetima,sunt niste carti foarte marfa.Mie imi plac cartile cu lucruri supranaturale,cu extaz si multa multa drama.
Am sa va spun ca aceste carti sunt super tari pt ca au actiune,drama si mai ales (inafara de Singur pe lume) au forte supranaturale,fiinte supranaturale!:cool:
<Singur pe lume>
<Fantoma de la Opera>
<Aprope moarta>

razvi170
08.01.2013, 11:53
Pai, cele care mi-au placut foarte mult au fost:
"Moara cu noroc" de Ion Slavici;
"Jocul ielelor" de Camil Petrescu;
"Hanul Ancutei"- de Mihai Sadoveanu.

horiacool
09.01.2013, 10:34
eu deja am termint primele 2 volume de la "Cartea negra a secretelor "(prim volum ) si al 2 volum "Magicianul oaselor ",dar mai sunt inca 2 care trebuie sa apara si in lima romana : "The eyeball colector "(colectionarul de pupile )si inca una ...
primele 3 volume au povesti total diferite care se, petrec concomitent si in acelsi loc si care la sfarit lega povestile intre ele ,iar al patrulea volum reprezinta unirea celorlalte intr-un singur volum ...
cartle sunt scrise te F.E.HIGGINS