PDA

View Full Version : Insula BAHAMARAMA - Unica temă de discuții

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14

cristy101
17.09.2013, 21:39
multumesc pentru raspuns Chronos,dar chestia este ca nu stiu care sunt itemele care se puteau pune pe insula fiind ca eu niciodata nu am avut iteme pe bahamarama,stiu doar de gradina botanica atat...:(

nu exista o lista pe undeva,daca ma poti ajuta bineinteles cu itemele care se pot pune pe bahama....

o seara faina iti doresc.

Chronos
17.09.2013, 21:40
Am si eu o intrebare- De ce in momentul cand au facut transferul, eu avand 23 puncte am primit doar 40 banane aurii si nivelul 110. N u era corect sa fi primit cate 5 banane aurii pentru fiecare nivel?

Scuzati, revin nivelul 23 in Bahamarama. Va rog daca se poate cateva lamuriri.
Buna seara! Cand s-a facut tranzitia la noua Insula Bahamarama, nivelul tau de pe vechea insula a fost convertit in noul sistem al insulei si astfel ai primit nivelul corespondent de pe noua insula, a nivelului tau vechi. Cele 40 de banane pe care le-ai primit au fost primite de foarte multi jucatori.

4. Cine va primi cele 40 banane aurii?
R: Orice jucător care deținea de la nivelul 8 în sus pe vechea insulă. Nu este necesar să trimiteți e-mail pentru banane, deoarece acestea vor fi creditate pentru fiecare jucător calificat pentru a le primi.

5. Când vor fi creditate cele 40 banane aurii?
R: Azi, 10 iulie, începând de la ora 23:59, ora serverului - o oră mai târziu în România și până la ora 18:00, ora serverului - o oră mai târziu în România.

Intrucat te-ai incadrat in aceste conditii, ai primit cele 40 de banane aurii. O seara buna!

ciobanugigi
17.09.2013, 21:42
Am si eu o intrebare,am deblocat 3 parti din insula, am intrat pe noua insula dar nu pot planta nimic am tot cautat un tutorial despre noua insula dar nu am gasit nici o informatie te rog indruma-ma si pe mine sa vad despre ce este vorba ca m-am c-am blocat si am bagat peste 6 milioane de gologani ca sa le fac.Mersi anticipat.http://img28.imageshack.us/img28/5776/43w9.png

tolicuturicu
17.09.2013, 21:44
E ca și parcul. Nu poți pune acolo decât iteme.

Girasol__
17.09.2013, 21:47
Am si eu o intrebare,am deblocat 3 parti din insula, am intrat pe noua insula dar nu pot planta nimic am tot cautat un tutorial despre noua insula dar nu am gasit nici o informatie te rog indruma-ma si pe mine sa vad despre ce este vorba ca m-am c-am blocat si am bagat peste 6 milioane de gologani ca sa le fac.Mersi anticipat.http://img28.imageshack.us/img28/5776/43w9.png

Nu o sa poti planta in Insula Comorilor, doar itemii vor putea fi amplasati acolo:

Prin deblocarea portului insulei Bahamarama puteți accesa o nouă destinație, Insula comorii, unde voi veți avea posibilitatea de a amplasa oricare dintre itemii ce oferă puncte de experiență și gologani aflați în inventarul vostru. Pe această insulă vor putea fi amplasați și itemii care vor fi creați în viitor pentru a oferi puncte de experiență tropicale.

Chronos
17.09.2013, 21:47
multumesc pentru raspuns Chronos,dar chestia este ca nu stiu care sunt itemele care se puteau pune pe insula fiind ca eu niciodata nu am avut iteme pe bahamarama,stiu doar de gradina botanica atat...:(

nu exista o lista pe undeva,daca ma poti ajuta bineinteles cu itemele care se pot pune pe bahama....

o seara faina iti doresc.
AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1550361&postcount=5) exista o lista a itemurilor ce pot fi amplasate pe Insula Bahamarama. La aceasta lista se mai adauga itemurile mai noi de la eventul "Pauza de cafea" (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1555852#post1555852).
In speranta ca informatiile oferite ti-au fost de folos, iti doresc asemeni o noapte linistita si odihnitoare. Toate cele bune.

cristy101
17.09.2013, 22:33
multumesc mult de tot Chronos

noapte buna:)

Edit (Chronos) cu mare drag. Asemeni o noapte odihnitoare iti doresc.

tuca4747
18.09.2013, 05:40
Buna dimineata!
Va rog sa precizati daca cutiile muzicale amplasate pe noua insula,(dupa mine sunt item cu bonus si ma intereseaza daca sa mai cumpar sau ma multumesc cu cate una in parc si vrejul), dau PE ferma sau Baharama.
Multumesc anticipat pt raspuns.
O zi senina tuturor.

Chronos
18.09.2013, 09:48
Buna dimineata!
Va rog sa precizati daca cutiile muzicale amplasate pe noua insula,(dupa mine sunt item cu bonus si ma intereseaza daca sa mai cumpar sau ma multumesc cu cate una in parc si vrejul), dau PE ferma sau Baharama.
Multumesc anticipat pt raspuns.
O zi senina tuturor.
Buna ziua! Cele 3 cutiute muzicale, vor oferi tot PE pentru ferma chiar daca vor fi amplasate pe Insula Comorii, ele intrand la categoria item totusi si nu la categoria animalelor de companie ( pet-uri ).

loky28
18.09.2013, 10:02
Buna ziua! Cele 3 cutiute muzicale, vor oferi tot PE pentru ferma chiar daca vor fi amplasate pe Insula Comorii, ele intrand la categoria item totusi si nu la categoria animalelor de companie ( pet-uri ).

Sa inteleg ca pot fii amplasate pe Insula Comorii si iteme care nu dau PE pt bahamarama ci dau PE pt ferma ?
Pt ca eu mai am loc liber pe Insula Comorii si nu stiu cum sa-l umplu

Chronos
18.09.2013, 10:11
Sa inteleg ca pot fii amplasate pe Insula Comorii si iteme care nu dau PE pt bahamarama ci dau PE pt ferma ?
Pt ca eu mai am loc liber pe Insula Comorii si nu stiu cum sa-l umplu
Buna ziua! Da, pot fi amplasate si itemuri care dau PE pentru ferma, nu doar cele care ofera PE tropicale. De fapt, pe Insula Comorii pot fi amplasate doar itemuri, animale de companie ( pet-uri ). Pe Insula Comorii nu se poate cultiva, amplasa adaposturi de animale sau amplasa pomi. Exceptie face Pomul fermecat care are caracteristici de item.

tuca4747
18.09.2013, 11:35

Multumesc mult Chronos, atat pentru raspuns, cat mai ales pentru economia la mamudele !
Sa auzim numai de bine!

Edit (Chronos): cu mare drag. O zi buna si toate cele bune.

bva81
18.09.2013, 13:07
mai am nevoie de inca 3500 de cafea si deblochez si terenul 5, aceasta insula m-a secat fondurile, dar mie chiar imi place, bafta si voua la misiuni :)

.undina.
18.09.2013, 14:41
Avand in vedere numarul foarte mare de plante necesare pentru deblocarea Insulei Comorii, ca si cel de la multe dintre sarcinile permanente de la Cooperativa, consider ca ar fi foarte bine venit un event la care premiul final sa fie acea reteta de Chutney de mere si morcovi pe care unii nu au obtinut-o in urma cu 2 ani (nefiind in joc sau din alte motive) si pe care nu-si permit sa o achizitioneze contra cost. Acelasi lucru ar fi de dorit si in cazul arborelui de rodiu (necesar la diverse misiuni), care se pare ca e cu adevarat foarte rar, avand in vedere pretul exorbitant de la piata. Imi cer scuze pentru postare, poate nu e tocmai locul potrivit, dar cred ca multi dintre jucatori s-ar bucura de o asemenea initiativa si ar aborda cu mai multa placere misiunile si eventurile. Cu multumiri pentru intelegere.

bebe_iasmynutza04
18.09.2013, 15:10
de unde fac rost de banane aurii?

Chronos
18.09.2013, 15:15
de unde fac rost de banane aurii?
Buna ziua! Deocamdata, doar prin avansarea in nivel pe insula obtii banane aurii, cate 5 banane la fiecare avansare in nivel. O zi buna!

.cheer2004.
18.09.2013, 15:57
mai am nevoie de inca 3500 de cafea si deblochez si terenul 5, aceasta insula m-a secat fondurile, dar mie chiar imi place, bafta si voua la misiuni :)

ieri imi propusesem sa 'o iau incet' in deblocarea insulei, insa azi am uitat si am dat iama in gologani...am terminat de deblocat (am facut doar sarcinile de argint la primele 4 nivele), m-a costat ceva dar macar ma pot bucura de item-urile pe care nu le amplasasem niciodata in joc...

problema este: ce facem cu celelalte item-uri, unde le punem?:confused:

-Aida01-
18.09.2013, 16:46
Buna
Pot debloca noua insula cu MM sau cu bani reali?

costyycostyy
18.09.2013, 16:49
Nu,colegu nu se poate :)

bva81
18.09.2013, 16:49
Buna
Pot debloca noua insula cu MM sau cu bani reali?

nu se poate debloca insula comorii numai cu banane aurii :)

12232nick
18.09.2013, 16:53
Buna seara!
Animalele de companie vor da PE tropicale pe Insula Comorii ?

marcela_f69
18.09.2013, 16:57
ieri imi propusesem sa 'o iau incet' in deblocarea insulei, insa azi am uitat si am dat iama in gologani...am terminat de deblocat (am facut doar sarcinile de argint la primele 4 nivele), m-a costat ceva dar macar ma pot bucura de item-urile pe care nu le amplasasem niciodata in joc...

problema este: ce facem cu celelalte item-uri, unde le punem?:confused:
si eu am deblocat ieri noua insula in totalitate,,nu am cheltuit gg ptr ca aveam totul in stoc productie proprie,,am si cules prima tura de puncte ,,dar din pacate la cate iteme s-au strans de cand joc as mai avea nevoie de vreo 2-3 terenuri ..dar deocamdata ne bucuram de ce avem ,,poate in viitor si alte noutati ...

bva81
18.09.2013, 16:57
Buna seara!
Animalele de companie vor da PE tropicale pe Insula Comorii ?

da peturile vor da pe tropicale si mai sunt si itemurile care sunt specifice baha: wilson, lenes, gradina botanica, strand copacabana, mos surfer...

12232nick
18.09.2013, 17:02
da peturile vor da pe tropicale si mai sunt si itemurile care sunt specifice baha: wilson, lenes, gradina botanica, strand copacabana, mos surfer...
Multumesc pentru raspuns !

gigikent65
18.09.2013, 17:22

wlison, lenes, gradina, mos craciun surfer si strandul ofera PE FERMA...!!! daca sunt puse pe insula comorii

cathyrock90
18.09.2013, 18:24
avand in vedere ca la orice misiune se dau stelute, la roata norocului se dau stelute, la cadourile zilnice se dau stelute am o intrebare: de ce nu se introduce si cate o banana aurie asa? sau macar la misiunile din insula sa fie date banane aurii si nu stelute(care nu au valoare acolo)?
multumesc!

tolicuturicu
18.09.2013, 18:33
wlison, lenes, gradina, mos craciun surfer si strandul ofera PE FERMA...!!! daca sunt puse pe insula comorii

Citește și tu anunțurile oficiale. Aceste iteme VOR oferi PE Bahamarama în curând.

loretasul
18.09.2013, 21:50
intotdeauna am tratat insula Bahamarama cu toata seriozitatea,am muncit mult iar acum sunt foarte fericita ca am reusit sa deblochez intreaga Insula a Comorii si clientii cei noi pt.vilisoara de pe insula Baha,mi-au mai ramas 38 de banane aurii si am ajuns la niv.186,multumim BP si asteptam sa deblocam si alte parti ale insulei:D

bighidoaica
19.09.2013, 10:42
cand se deblocheaza arborele de lichee si kumquat?

janin48
19.09.2013, 11:20
cand se deblocheaza arborele de lichee si kumquat?
Salut,
Arborele de lychee si kumkuatul se deblocheaza de la templu cu ajutorul bananelor aurii, detalii ai <<AICI>> (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1550358&postcount=2), iar detalii despre insula <<AICI>> (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=26075).

nelu58
19.09.2013, 12:28
am deblocat primul teren de pe insula comorilor, am pus itemuri,primul care l-am "recoltat" Petrecere la cafea mi-a dat 330PE insula, presupun ca si la urmatoarele recoltari voi primi PE-insula. E adevarat? stie cineva?

12232nick
19.09.2013, 13:23
Buna ziua!
Am de semnalat o eroare in insula. A aparut petunia, planta pentru eventul de maine. Apare cu 0 in stoc in lista de insamantare rapida. In ferma vad ca nu apare nimic.

Chronos
19.09.2013, 13:30
am deblocat primul teren de pe insula comorilor, am pus itemuri,primul care l-am "recoltat" Petrecere la cafea mi-a dat 330PE insula, presupun ca si la urmatoarele recoltari voi primi PE-insula. E adevarat? stie cineva?
Buna ziua! Da, vei primi la fel de la acel item, tot PE tropicale.

bva81
19.09.2013, 19:58
buna seara in sfarsit am terminat si eu de deblocat insula, bafta si voua :) chiar imi place cum arata

anamia2007
20.09.2013, 08:08
Buna dimineata! Am si eu o intrebare... Pe insula comorii putem sa punem inca o bufnita daca avem deja 5 pe celelalte terenuri(adica sa avem in total 6)?
EDIT: Multumesc frumos.

Chronos
20.09.2013, 08:13
Buna dimineata! Am si eu o intrebare... Pe insula comorii putem sa punem inca o bufnita daca avem deja 5 pe celelalte terenuri(adica sa avem in total 6)?

Buna dimineata! Da, se poate pune, insa conditia este sa fie singura bufnita de pe teren, adica de pe Insula Comorii.

horiacool
20.09.2013, 09:27
ei bine daca toata lumea s-a apucat sa deblocheze noile chesti aparute in baha am zis sa ma apuc si eu ( de cand s-a bagat templul maimutelor nu am mai jucat in baha ) ... mi-am cheltuit toata averea de 700 000 gologani pe pomi si iata ...acum produc 7845,5 PE pe zi ... fac lv la 1 saptamana si 5 zile http://fa-usr-strg.bpcdn.net/gp/2/19/38/21997358_1379665339.jpg

olyvya
20.09.2013, 11:20
mie nu imi apare la vilisoara primul client pt baha si il am deblocat de la templu. ce sa fac?

Chronos
20.09.2013, 11:36
mie nu imi apare la vilisoara primul client pt baha si il am deblocat de la templu. ce sa fac?
Buna ziua! Trebuie sa accesezi Vilisoara cand te afli pe Insula Bahamarama, asa il vei putea vizualiza la Vilisoara si implicit sa il accesezi.

olyvya
20.09.2013, 11:53
[quote=Chronos;1575062]Buna ziua! Trebuie sa accesezi Vilisoara cand te afli pe Insula Bahamarama, asa il vei putea vizualiza la Vilisoara si implicit sa il accesezi.[

aha. mersi

Edit (Chronos): cu mare drag. Sper ca ai reusit. O zi vesela iti doresc.

iwannadie3
20.09.2013, 17:34
de unde cumpar si eu pomi animale plante pt bahamarama ?:)) ca nu am mai jucat de mult :)

Chronos
20.09.2013, 17:43
de unde cumpar si eu pomi animale plante pt bahamarama ?:)) ca nu am mai jucat de mult :)
Buna seara! Urmareste te rog pasii din imaginea urmatoare.

http://oi39.tinypic.com/212bb4n.jpg

Complexul Comercial pentru insula se poate accesa doar cand esti pe Insula Bahamarama.

iwannadie3
20.09.2013, 17:44
aoleu bomba sunt :))) mersi frumos

Edit (Chronos): cu mare drag. O seara buna!

-*delia*-
21.09.2013, 11:15
trebuie neaparat sa se faca modificari sa se poata obtine banane si prin alte metode.asa e mult prea greu sa adunam bananele de care avem nevoie.

matisstefania
21.09.2013, 16:24
trebuie neaparat sa se faca modificari sa se poata obtine banane si prin alte metode.asa e mult prea greu sa adunam bananele de care avem nevoie.
Sunt foarte multe metode sa obtii PE Bahama,cu care avansezi si faci banane,un exemplu e chiar eventul in curs. In plus,plantele si chiar animalele pe Insula au un timp mult mai mic decat pe ferma normala,deci ai mai multe recolte pe zi si mai multe PE. Un ultim avantaj, revenirea comenzilor la Vilisoara,asa ca...spor la cules si vor veni si bananele! Daca ai debloca toate statuile usor,nu-i asa ca te-ai plange sa se mareasca nr. de camere? Cu placere si rabdare,le rezolvam pe toate!

lucya86
21.09.2013, 16:29
am avansat un nivel la bahamarama dar nu mi au fost acreditate cele 5 banane aurii:o

Chronos
21.09.2013, 16:32
am avansat un nivel la bahamarama dar nu mi au fost acreditate cele 5 banane aurii:o
Buna seara! Incearca te rog o relogare in joc sau o stergere de cache and cookies din browser si apoi o relogare in joc sau chiar logarea de pe un alt browser. Incearca aceste metode si poti reveni cu un raspuns.

12232nick
21.09.2013, 19:16
Crabul din grota este super !! :D

Mr.DeL
21.09.2013, 19:25
Nu credeti ca cei care au nivel mic fac mai repede bananele aurii decat cei care au level mai mare ?? :o

Chronos
21.09.2013, 19:32
Nu credeti ca cei care au nivel mic fac mai repede bananele aurii decat cei care au level mai mare ?? :o
Buna seara! Exact cum si pe ferma, la inceput avansezi mai repede, asa si pe Insula Bahamarama punctele de experienta necesare trecerii la nivelul urmator sunt mai putine la inceput ele crescand exponential cu fiecare nivel avansat. Dar sa nu uitam ca la inceput trebuiesc deblocate foarte multe statui si camere din templu, iar plantele , pomii si adaposturile la care ai acces la inceput ofera putine PE tropicale si doar un fermier harnic poate avansa destul de repede si in cazul unui nivel mic si in cazul unui nivel mare. Deci lucrurile sunt echilibrate, un jucator de nivel mare avand acces la multe alte facilitati, dar avand si multe PE de trecut de la un nivel la altul.

Mr.DeL
21.09.2013, 19:33
Buna seara! Exact cum si pe ferma, la inceput avansezi mai repede, asa si pe Insula Bahamarama punctele de experienta necesare trecerii la nivelul urmator sunt mai putine la inceput ele crescand exponential cu fiecare nivel avansat. Dar sa nu uitam ca la inceput trebuiesc deblocate foarte multe statui si camere din templu, iar plantele , pomii si adaposturile la care ai acces la inceput ofera putine PE tropicale si doar un fermier harnic poate avansa destul de repede si in cazul unui nivel mic si in cazul unui nivel mare. Deci lucrurile sunt echilibrate, un jucator de nivel mare avand acces la multe alte facilitati, dar avand si multe PE de trecut de la un nivel la altul.

M-am lamurit ! Multumesc :D
O seara faina !

Edit (Chronos): cu mare drag. Asemeni si tie!

2prichindey
22.09.2013, 09:25
am si eu o sugestie la misiunile de la bahamas sa nu mai dati stele si sa dati banane aurii

gaboneza61
22.09.2013, 11:36
Buna ziua fermieri,

Eu cred, ca la misiunea cu petuniile era normal ca recompensa de stele sa fie inlocuita cu banane aurii, daca tot le cultivam numai pe Baha.
Multi jucatori au stele si nu mai au ce face cu ele, dar de banane aurii aproape toti ducem lipsa.:confused:

matisstefania
22.09.2013, 12:36
Buna ziua fermieri,

Eu cred, ca la misiunea cu petuniile era normal ca recompensa de stele sa fie inlocuita cu banane aurii, daca tot le cultivam numai pe Baha.
Multi jucatori au stele si nu mai au ce face cu ele, dar de banane aurii aproape toti ducem lipsa.:confused:
O alta solutie ar fi ca,la arborele din luminis,sa fie o runa ce sa dea banane!

bixennon
25.09.2013, 10:03
Buna ziua.Intrebare: Imi puteti spune daca pe insula comorii se pot amplasa cele 3 peturi mai precis oul de ( cioara, gaina, bufnita) ?

joska54
25.09.2013, 10:09
Buna ziua.Intrebare: Imi puteti spune daca pe insula comorii se pot amplasa cele 3 peturi mai precis oul de ( cioara, gaina, bufnita) ?
Da se pot amplasa

simonavernica
25.09.2013, 12:34
eu tot nu am inteles de unde se fac rost de banane aurite...ma poate ajuta cineva, va rog

.Ionut07
25.09.2013, 12:41
eu tot nu am inteles de unde se fac rost de banane aurite...ma poate ajuta cineva, va rog
Buna,
La fiecare avansare in nivel pe insula Bahamarama o sa primesti 5 banane aurii. Asa se obtin bananle aurii! :) Mai multe detalii despre insula ai AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=26075).

petreavmv
25.09.2013, 19:44
buna seara! dati-mi va rog o lista cu itemurile ce pot fi amplsate pe insula si sa dea pe-ri pt. baha.va multumesc.

Chronos
25.09.2013, 19:57
buna seara! dati-mi va rog o lista cu itemurile ce pot fi amplsate pe insula si sa dea pe-ri pt. baha.va multumesc.
Buna seara! AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1550361&postcount=5) gasesti o lista cu itemurile ce pot fi amplasate pe Insula Bahamarama, iar AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2) gasesti o lista cu itemuri care vor feri si ele PE tropicale daca vor fi amplasate pe Insula Comorii.Deasemeni pet-urile vor oferi PE tropicale daca sunt amplasate pe Insula Bahamarama sau pe Insula Comorii.

allex333
25.09.2013, 20:06
Pentru fiecare avansare primesc 5 banane aurii iar cand platesc la Templu am 15 , 20 , 25 dar de fiecare data raman cu 4 banane pe care nu le pot folosi (din cele primite drept compensatie). Ce pot face cu ele ? :o

Chronos
25.09.2013, 20:12
Pentru fiecare avansare primesc 5 banane aurii iar cand platesc la Templu am 15 , 20 , 25 dar de fiecare data raman cu 4 banane pe care nu le pot folosi (din cele primite drept compensatie). Ce pot face cu ele ? :o
Buna seara! Acele 4 banane ti-au ramas pentru ca pe parcursul deblocarii templului ti s-au cerut si numere indivizibile cu 5 de banane ( de exemplu 2 banane, 4 banane, 6 banane si exemplele pot continua ).

horia1968
26.09.2013, 09:40
Buna! Am deblocat Statuia portuara si tot nu am acces la insula comorii. Cand voi beneficia de primul teren, dupa ce termin ce termin sarcina 5/3 ?

Chronos
26.09.2013, 09:43
Buna! Am deblocat Statuia portuara si tot nu am acces la insula comorii. Cand voi beneficia de primul teren, dupa ce termin ce termin sarcina 5/3 ?
Buna ziua! Va trebui apoi, dupa deblocarea statuii, sa completezi misiunea de la Cooperativa cu acelasi nume. Apoi vei avea acces la prima zona a Insulei Comorii.

horia1968
26.09.2013, 09:48
Buna ziua! Va trebui apoi, dupa deblocarea statuii, sa completezi misiunea de la Cooperativa cu acelasi nume. Apoi vei avea acces la prima zona a Insulei Comorii.

Am înțeles! Deci trebuie ca misiunea sa fie completa pentru a putea amplasa itemurile, nu doar cele de argint si ultima completa( argint,aur, diamant).

allex333
26.09.2013, 09:50
Multumesc pentru raspuns !

Edit (Chronos): cu mare drag. O zi frumoasa.

Chronos
26.09.2013, 10:37
Am înțeles! Deci trebuie ca misiunea sa fie completa pentru a putea amplasa itemurile, nu doar cele de argint si ultima completa( argint,aur, diamant).
Daca ai deblocat statuia portuara si ai indeplinit sarcina de argint, aur si diamant la nivelul 5/5 este ok, atunci va trebui sa ai acces la Insula Comorii si vei avea eliberata din INSULA doar zona 1. Nu este obligatoriu sa completezi intreaga misiune, ci doar sa termini ultima sarcina, iar ce mai ramane din misiunea respectiva poti finaliza pe parcurs.

horia1968
26.09.2013, 12:24
Daca ai deblocat statuia portuara si ai indeplinit sarcina de argint, aur si diamant la nivelul 5/5 este ok, atunci va trebui sa ai acces la Insula Comorii si vei avea eliberata din INSULA doar zona 1. Nu este obligatoriu sa completezi intreaga misiune, ci doar sa termini ultima sarcina, iar ce mai ramane din misiunea respectiva poti finaliza pe parcurs.

Este OK! Mersi de răspuns! O după amiaza liniștită!

Edit (Chronos): cu mare drag. Multumesc asemeni.

bitza2010
26.09.2013, 17:01
Buna seara. Ma ajuta si pe mine cineva in rezolvarea problemei. Am deblocat Pruna mombina si as vrea sa pot planta niste pruni. Nu stiu de unde se cumpara. astept rezolvarea.

Chronos
26.09.2013, 17:34
Buna seara. Ma ajuta si pe mine cineva in rezolvarea problemei. Am deblocat Pruna mombina si as vrea sa pot planta niste pruni. Nu stiu de unde se cumpara. astept rezolvarea.
Buna seara! Urmand pasii din imaginea urmatoare vei putea achizitiona prunul mombin de la Complexul Comercial. Prunele ca si fructe le poti cumpara de la Piata. O seara buna!

bitza2010
26.09.2013, 17:52
Am reusit. Multumesc mult.

Edit (Chronos): cu mare drag. Noapte buna!

Chronos
26.09.2013, 19:50
daca am peturi bufnita sau cioara amplasate pe insula comorii ele vor oferi puncte de experienta pe intreaga ferma cu insula cu tot sau numai pentru insula ? si de exemplu itemurile puse pe insula comorii care dau experienta si pe insula si pe ferma dau experienta doar pentru ferma sau doar pentru insula?
Buna seara! Pet-urile mentionate de tine vor oferi bonusul pe toate terenurile fermei, incluzand aici Parcul, Insula Bahamarama si Insula Comorii.
Pet-urile, itemurile speciale pentru Insula Bahamarama, Arborele fermecat vor oferi PE tropicale daca vor fi amplasate pe Insula Comorii. AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2)gasesti informatii despre alte itemuri care vor oferi PE tropicale daca sunt amplasate pe Insula Comorii.

sandaelenamihaela72
26.09.2013, 19:54
Buna seara! Pet-urile mentionate de tine vor oferi bonusul pe toate terenurile fermei, incluzand aici Parcul, Insula Bahamarama si Insula Comorii.
Pet-urile, itemurile speciale pentru Insula Bahamarama, Arborele fermecat vor oferi PE tropicale daca vor fi amplasate pe Insula Comorii. AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2)gasesti informatii despre alte itemuri care vor oferi PE tropicale daca sunt amplasate pe Insula Comorii.
multumesc frumos

taranila1
27.09.2013, 18:12
Am si eu o rugaminte daca se poate. A deblocat cineva si ceilalti doi clienti de la vilisoara? Acestia dau PE si GG sau numai una dintre aceste variante. Intreb pentru ca sunt cam in dubii ce sa deblochez, Insula comorilor sau inca doi clienti la vilisoara. Daca si acestia doi noi clienti dau PE cam o medie de 30.000 pe zi fiecare, as opta pentru ei bineinteles, pentru ca as aduna mai usor banane aurii

tolicuturicu
27.09.2013, 18:37
Am si eu o rugaminte daca se poate. A deblocat cineva si ceilalti doi clienti de la vilisoara? Acestia dau PE si GG sau numai una dintre aceste variante. Intreb pentru ca sunt cam in dubii ce sa deblochez, Insula comorilor sau inca doi clienti la vilisoara. Daca si acestia doi noi clienti dau PE cam o medie de 30.000 pe zi fiecare, as opta pentru ei bineinteles, pentru ca as aduna mai usor banane aurii

Dau si PE si GG. Ambele. Ambii clienti.

*bodo*
28.09.2013, 11:19
unde gasesc si eu o lista completa cu itemi noi si vechi care dau PE tropicale
multumesc:o

Chronos
28.09.2013, 11:44
unde gasesc si eu o lista completa cu itemi noi si vechi care dau PE tropicale
multumesc:o
Buna ziua! Daca ai fi rasfoit topicul cu cateva postari in urma ai fi gasit raspunsul ( recomandare regasita si in Regulamentul forumului (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/announcement.php?f=532)). AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1550361#post1550361) ai o lista cu itemuri ce pot fi amplasate pe Insula Bahamarama si pe Insula Comorii. Deasemeni AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2) gasesti alte informatii utile.

*bodo*
28.09.2013, 16:48
Buna ziua! Daca ai fi rasfoit topicul cu cateva postari in urma ai fi gasit raspunsul ( recomandare regasita si in Regulamentul forumului (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/announcement.php?f=532)). AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1550361#post1550361) ai o lista cu itemuri ce pot fi amplasate pe Insula Bahamarama si pe Insula Comorii. Deasemeni AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2) gasesti alte informatii utile.
multumesc de indicatii,dar tot nu sunt lamurit,credeam ca sa actualizat acea lista pe care o stiam din FAQ si sincer vroiam si niste informatii despre itemurile NOI APARUTE IN ULTIMA PERIOADA:(

Chronos
28.09.2013, 17:55
multumesc de indicatii,dar tot nu sunt lamurit,credeam ca sa actualizat acea lista pe care o stiam din FAQ si sincer vroiam si niste informatii despre itemurile NOI APARUTE IN ULTIMA PERIOADA:(
Cele mai noi itemuri exclusiviste pentru Insula Bahamarama, care pot fi amplasate si pe Insula Comorii si care vor oferi PE tropicale, au putut fi castigate la eventul "Pauza de cafea (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1555852#post1555852)".

camelia1985
29.09.2013, 13:34
am o intrebare de la ce nivel sunt accesibile camilele (mentionez ca am nivel 124 si eu le-am deblocat de la 120 cu 40 banane aurite) si nu le gasesc niciunde?

gabi8098
29.09.2013, 13:37
Daca ai deblocat statuia potrivita (cu accesul la camile) poti cumpara adaposturi de la magazin. :)

camelia1985
29.09.2013, 15:12
Daca ai deblocat statuia potrivita (cu accesul la camile) poti cumpara adaposturi de la magazin. :)

aaaa deci tre sa merg la magazin sa o cumpar multumesc am plecat la magazin! :)

gabytzy69
29.09.2013, 19:13
buna eu am dat 40 de banane aurii sa imi deblochez statuia portuara,dar nu mi-a deblocato. va rog sa remediati aceasta problema,nu e corect,am muncit mult ca sa fac bananele aurii necesare.

Chronos
29.09.2013, 19:26
buna eu am dat 40 de banane aurii sa imi deblochez statuia portuara,dar nu mi-a deblocato. va rog sa remediati aceasta problema,nu e corect,am muncit mult ca sa fac bananele aurii necesare.
Buna seara! Deblocarea statuii nu iti acorda direct accesul la Insula Comorii, ci doar iti deblocheaza o misiune la Cooperativa ( Insula Comorii 1 ). Dupa ce vei indeplini sarcina 5/5 ( argint, aur, diamant ), vei debloca un prim teren din Insula Comorii.

aur12345
29.09.2013, 19:53
Buna seara! Deblocarea statuii nu iti acorda direct accesul la Insula Comorii, ci doar iti deblocheaza o misiune la Cooperativa ( Insula Comorii 1 ). Dupa ce vei indeplini sarcina 5/5 ( argint, aur, diamant ), vei debloca un prim teren din Insula Comorii.

Buna seara!
Am donat si eu 40 de banane, sperand sa mi se deschida Insula. Nu s-a intamplat dar, nici misiune la cooperativa nu a aparut. Ce e de facut?
Multumesc anticipat!

Chronos
29.09.2013, 19:57
Buna seara!
Am donat si eu 40 de banane, sperand sa mi se deschida Insula. Nu s-a intamplat dar, nici misiune la cooperativa nu a aparut. Ce e de facut?
Multumesc anticipat!
Buna seara. O relogare in joc ar trebui sa rezolve problema. In caz ca tot nu apare, poti efectua o stergere de cache and cookies din browser sau sa te loghezi de pe alt browser.

aur12345
29.09.2013, 20:16
Tot nu vrea:(

Ups!! M-am cam lamurit. Trebuie sa deblochez si Statuia portuara... deci, inca 30 de banane... Abia apoi incep misiunile la cooperativa. Cele 40 de banane au fost doar primul pas.

gabytzy69
29.09.2013, 20:18
acum imi zice ca mai imi trebuie 30 de banane aurii ptr statuia portuara.nu e corect. va rog faceti ceva

Chronos
29.09.2013, 20:22
acum imi zice ca mai imi trebuie 30 de banane aurii ptr statuia portuara.nu e corect. va rog faceti ceva
Pai prima data ai spus ca ai deblocat Statuia portuara, insa acum deduc ca ai deblocat initial doar camera cu numarul 8 in care se afla statuia portuara. Deci, ordinea deblocarii este urmatoarea: intai se deblocheaza camera cu numarul 8 din templu, apoi statuia portuara si apoi misiunea de la Cooperativa.

gabytzy69
29.09.2013, 20:48
am inteles va multumesc ptr ca ma-ti lamurit

-Joanis-
30.09.2013, 07:36
neatza, pe insula comorii putem amplasa orice item si punctele obtinute se contorizeaza la punctajul fermeri sau baha ?

Chronos
30.09.2013, 07:51
neatza, pe insula comorii putem amplasa orice item si punctele obtinute se contorizeaza la punctajul fermeri sau baha ?
Buna dimineata! Poate fi amplasat pe Insula Comorii orice item, insa nu toate itemurile vor oferi PE tropicale.

Rundas
01.10.2013, 05:03
'Neața.
Mie personal mi se pare tare aiurea treaba aceasta cu deblocatul camerei. Ce, la Copacul Înțelepciunii ni se cere să deblocăm mai întâi craca? Plus de asta, se cer prea multe banane la deblocarea camerei.
OK. Fie și deblocarea camerei dar consider mult mai oportun și în beneficiul jucătorilor ca aceasta să se facă sub formă de misiune la cooperativă, sau o suită de misiuni la cooperativă și nu prin banane.

Axxell
02.10.2013, 11:54
am citit faq bahamarama noua,am inteles ca la fiecare nivel nou primesc 5 banane aurii.Mai exista vreo posibilitate sa fac/primesc banane aurii?Exiusta misiuni care dau asa ceva sau cum as putea face rost de banane aurii in afara de cele 5 de la trecerea la alt nivel? Multumesc

neo_drlove
02.10.2013, 12:16
am citit faq bahamarama noua,am inteles ca la fiecare nivel nou primesc 5 banane aurii.Mai exista vreo posibilitate sa fac/primesc banane aurii?Exiusta misiuni care dau asa ceva sau cum as putea face rost de banane aurii in afara de cele 5 de la trecerea la alt nivel? Multumesc

din pacate singura modalitate este avansarea in nivel

ana_balas6248
02.10.2013, 16:05
:mad::mad::mad: sincer sunt dezamagita de cum se avanseaza pe insula, ma refer la cate banane trebuie pt. deblocarea camerelor, insulei comorilor etc. daca sar mai introduce niste misiuni la cooperativa unde sa mai obtinem PE la baharama, sau in loc de stelute sa fie recompensa banane, ce bine ar fi si toata lumea ar fi multumita,sper sa va mai ganditi si pe viitor sa mai improvizati ceva, ma multumesc, multa bafta tuturor fermierilor:cool::cool::cool::cool:

petcu_cos
02.10.2013, 16:11
copacul bufnitei nu da puncte tropicale?

Chronos
02.10.2013, 16:22
copacul bufnitei nu da puncte tropicale?
Buna seara! Copacul bufnitei nu ofera PE tropicale sau PE pentru ferma. Ofera un bonus de 10% timp de 10 minute pe toata ferma, inclusiv pe Insula Bahamarama si Insula Comorii.

petcu_cos
02.10.2013, 17:16
Buna seara! Copacul bufnitei nu ofera PE tropicale sau PE pentru ferma. Ofera un bonus de 10% timp de 10 minute pe toata ferma, inclusiv pe Insula Bahamarama si Insula Comorii.

acum m am lamurit multumesc. o zi buna

printesarozy
02.10.2013, 17:29
sunt foarte nedumerita in legatura cu insula. mi se spune ca am deblocate camp 1,2 si 3 dar eu nu le am deblocate. si nu inteleg . ce pot face ?

Chronos
02.10.2013, 17:42
sunt foarte nedumerita in legatura cu insula. mi se spune ca am deblocate camp 1,2 si 3 dar eu nu le am deblocate. si nu inteleg . ce pot face ?
Buna seara! Daca ai deblocate statuile echivalente campurilor si totusi pe insula ai campurile acoperite cu vegetatie luxurianta, atunci poti incerca o relogare in joc sau o stergere de cache and cookies din browser.

lavy26
02.10.2013, 17:52
buna seara ! imi place noua insula .... dar mai este ceva care nu ma prea incanta .... de ce la misiunile pt bahamarama nu primim 1 banana aurie , 2 banane aurii , 3 banane aurii ... ar fi mai ok asa ca pana trecem un nivel dureaza o saptaman si ceva si numai 5 banane la niv ....
imi pare rau daca am suparat pe cineva ... doar am vrut sa imi spun parerea ... va multumesc

alin63
02.10.2013, 18:45
buna seara ! imi place noua insula .... dar mai este ceva care nu ma prea incanta .... de ce la misiunile pt bahamarama nu primim 1 banana aurie , 2 banane aurii , 3 banane aurii ... ar fi mai ok asa ca pana trecem un nivel dureaza o saptaman si ceva si numai 5 banane la niv ....
imi pare rau daca am suparat pe cineva ... doar am vrut sa imi spun parerea ... va multumesc

Jocul este intr-o continua dezvoltare ce va fi pe viitor nu vom putea stii doar prin anunturile oficiale.
Poate se vor putea obtine pe viitor , dar inca nu stim.

AnghelIrina
03.10.2013, 07:08
Buna seara! AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1550361&postcount=5) gasesti o lista cu itemurile ce pot fi amplasate pe Insula Bahamarama, iar AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2) gasesti o lista cu itemuri care vor feri si ele PE tropicale daca vor fi amplasate pe Insula Comorii.Deasemeni pet-urile vor oferi PE tropicale daca sunt amplasate pe Insula Bahamarama sau pe Insula Comorii.

Buna seara! Acele 4 banane ti-au ramas pentru ca pe parcursul deblocarii templului ti s-au cerut si numere indivizibile cu 5 de banane ( de exemplu 2 banane, 4 banane, 6 banane si exemplele pot continua ).

buna ziua de ce la misiunile care se fac pt bahama nu se dau banane aurii iar pt fiecare nivel trecut la insula ar trebui data mamudeaua care se de regula cand treci un nivel la ferma doar si acolo se munceste

myhayntzo
03.10.2013, 13:09
Am si eu o intrebare ce este cu insula vecina cu bahamarama cea din dreapta harti ?

Chivu_Cristi
03.10.2013, 13:22
Este insula comori care apartine tot de baha, trebuie deblocata.;);)

myhayntzo
03.10.2013, 13:24
ok am inteles si ce poti face acolo? sa pui parcele si animale sau....???

_Agathon_
03.10.2013, 13:53
ok am inteles si ce poti face acolo? sa pui parcele si animale sau....???

Găsesți toate informațiile AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=114536)

DW..
03.10.2013, 14:14
Buna!Am o intrebare:item-urile de la "zilele inghetatei",(linia de vrej da puncte pe Bahamarama),daca le pun separat pe insula comorilor vor da PE-uri pentru Baha sau pentru ferma?
Multumesc anticipat:)

ursulet71
03.10.2013, 14:37
Bananele aurii se pot obtine numai la trecerea de la un nivel la altul?

gabi8098
03.10.2013, 14:55
Bananele aurii se pot obtine numai la trecerea de la un nivel la altul?
Aceasta este metoda principala, dar se pot obtine banane si pe alte cai (ex. concusul cu prajituri care a fost pe forum) tot ce trebuie sa faci este sa prinzi aceste "oferte". :)

Chronos
03.10.2013, 16:20
Buna!Am o intrebare:item-urile de la "zilele inghetatei",(linia de vrej da puncte pe Bahamarama),daca le pun separat pe insula comorilor vor da PE-uri pentru Baha sau pentru ferma?
Multumesc anticipat:)
Buna seara! Acele itemuri de la eventul mentionat de tine, daca nu sunt asezate in linia de vrej tematica vor oferi PE pentru ferma, deci si pe Insula Comorii vor oferi tot PE pentru ferma ca majoritatea itemurilor.

roxibociat
03.10.2013, 17:22
Buna seara. Am si eu o intrebare si de ce nu, o sugestie. De ce nu se primesc puncte de experienta si pe insula atunci cand vecinii nostri cresc in nivel pe insula lor?

11hgf
03.10.2013, 18:01
am si eu o intrebare
la misiunile de la insula comorii 1 am vazut ca recompensele sunt mai mari la misiune de argint decat la cea de aur si diamant oare este o greseala?

Chronos
03.10.2013, 18:07
am si eu o intrebare
la misiunile de la insula comorii 1 am vazut ca recompensele sunt mai mari la misiune de argint decat la cea de aur si diamant oare este o greseala?
Buna seara! Nu este o greseala. Daca esti un pic atent ai sa observi ca cerintele scad de la sarcina de argint catre cea de diamant. De exemplu, daca la sarcina de argint se cer 300 de papagali, la sarcina de aur si diamant se cer mai putini papagali comparativ cu sarcina de argint. Daca cerintele scad atunci si recompensele scad direct proportional.

11hgf
03.10.2013, 18:10
da asa este se cer mai putine ,nu m-am uitat la cerinte numai la recompense
multumesc pentru raspuns

gabytzy69
04.10.2013, 13:27
buna imi spuneti si mie va rog frumos,daca pe insula comoriii se pune si parcele,sau adaposturi?

Chronos
04.10.2013, 13:42
buna imi spuneti si mie va rog frumos,daca pe insula comoriii se pune si parcele,sau adaposturi?
Buna ziua! Pe Insula Comorii se pot amplasa toate itemurile si pet-urile. Nu se pot amplasa parcele, adaposturi de animale sau pomi.

superonutza
04.10.2013, 15:18
Ai foarte mare dreptate.Mamudeaua lipseste cu desavarsire iar in locul stelutelor ar trebui date banane.este foarte greu de avansat in nivel si doar ptr 5 banane cand sunt atat de multe camere de deblocat.Eu nici macar nu am avut privilegiul sa cunosc insula comorii :(. Sunt foarte multi doritoti si speram sa se i-a in considerare.multumim si bafta tuturor.

gabyGaby
05.10.2013, 06:20
Buna ziua! Nu ai inteles bine! Daca abia acum dupa implementare vei debloca insula, vei avea doar campul 1 care este echivalentul a 30 de parcele mici, pe care poti pune parcele mari, mici, medii, adaposturi, pomi, totul in limita spatiului. Ca sa ajungi la terenul disponibil echivalent vechii insule trebuie sa deblochezi si campul 2 si 3. Abia o data cu deblocarea campului 4 vei beneficia de terenul in plus fata de vechea insula.Aceste campuri se deblocheaza cu banane aurii, de la statuile din prima camera din Templu. Exceptie face deblocarea campului numarul 4 care se deblocheaza din camera 7. La templu ai acces inca de la inceput, altfel nu ai putea debloca nimic.

Buna dimineata!
probabil din cauza faptului ca nu am mai jucat farmerama de mai bine de un an si jumatate nu inteleg nimic din aceasta explicatie, am citit F.A.Q.-ul noua insula bahamarama de peste..2 ori si peste 30 de pagini de comentarii, dar nicaieri nu este explicat..cum redeblochez insula? pentru ca am deblocat-o acum mult timp de la arborele intelepciunii si acum incerc sa deblochez campul 2 cu toate ca imi scrie ca sunt deblocate toate campurile 1,2,3 si imi trebuiesc 40 de banane aurii pentru campul 4.
Reedit: Multumesc frumos pentru lamurire, am inteles ideea.
O zi buna!

Chronos
05.10.2013, 06:28
Buna dimineata!
probabil din cauza faptului ca nu am mai jucat farmerama de mai bine de un an si jumatate nu inteleg nimic din aceasta explicatie, am citit F.A.Q.-ul noua insula bahamarama de peste..2 ori si peste 30 de pagini de comentarii, dar nicaieri nu este explicat..cum redeblochez insula? pentru ca am deblocat-o acum mult timp de la arborele intelepciunii si acum incerc sa deblochez campul 2 cu toate ca imi scrie ca sunt deblocate toate campurile 1,2,3 si imi trebuiesc 40 de banane aurii pentru campul 4.
Deci intrebarea mea este: Cum sa procedez sa accesez insula?
O zi buna!

Buna dimineata! Insula nu va trebui sa o deblochezi din nou cu totul, ci doar terenul suplimentar oferit de noua insula comparativ cu cea veche. In acest moment ai acces la aceleasi lucruri la care aveai acces inainte de implementarea noii insule.Ca sa poti debloca acel camp suplimentar, denumit in Templul maimutelor " Camp 4 ", va trebui sa deblochezi cu banane aurii statuia aferenta campului 4, statuie care se gaseste in Camera cu numarul 7 a templului maimutelor.

ubirt
05.10.2013, 09:19
buna dimineata!
Am o nelamurire . Am cumparat puiet misterios si nu ii regasesc in categoria pomi pentru a-i planta pe insula.Dar ii regasesc pentru ferma. Exista alti puieti speciali pentru insula?

-Aida01-
05.10.2013, 09:20
Buna.
De unde cumpar puieti misteriosi pt insula, nu pt ferma?! :o

Adelina40
05.10.2013, 09:25
buna dimineata!
Am o nelamurire . Am cumparat puiet misterios si nu ii regasesc in categoria pomi pentru a-i planta pe insula.Dar ii regasesc pentru ferma. Exista alti puieti speciali pentru insula?

Buna.
De unde cumpar puieti misteriosi pt insula, nu pt ferma?! :o

Bună dimineațaaa! :rolleyes:

Puieții misterioși pentru insulă se pot achiziționa accesând Pepiniera de pe Insulă (accesați insula, click pe coșul roșu de cumpărături din meniul din stânga și apoi selectați copacul din meniul ce vă apare). De asemenea, dacă derulați lista de știri din fereastra News (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=103030), veți găsi știrea despre puieții misterioși pentru insulă, care vă redirecționează direct către Pepiniera tropicală. :)

Cumpărături plăcute! :)

ubirt
05.10.2013, 09:28
Multumim pentru promptidine si ajutor!

EDIT (Adelina40):
Cu mare drag, noroc la puieți! :)

nicorutalexandru70
06.10.2013, 10:58
Stati linistiti ca imediat faceti level pe noua Bahamarama.Foarte foarte usor.Pana in toamna fac nivel 200.Dar am o problema.Nu mi s-au creditat bananele.Am nivel 118 si conform faq-ului trebuia sa primesc vreo 20 si ceva de banane dar nimic.
eu am vrut sa deblochez portul mi a luat bananele si nu mi a deblocat nimic de ceee

Chronos
06.10.2013, 11:08
eu am vrut sa deblochez portul mi a luat bananele si nu mi a deblocat nimic de ceee

Buna ziua! Dupa deblocarea statuii portuare va trebui sa faci o misiune de la Cooperativa, misiune speciala care iti va debloca zona 1 a Insulei Comorii. Este suficient sa faci inclusiv sarcina 5/5 ( argint, aur si diamant ) chiar daca nu faci intreaga misiune.

dariuss2000!
06.10.2013, 15:27
daca fac misiunea gala de deschidere 1 si 2 , ce mi se deblocheaza , ca nu mai stiu.

ez2010
06.10.2013, 15:37
daca fac misiunea gala de deschidere 1 si 2 , ce mi se deblocheaza , ca nu mai stiu.

nu se deblocheaza nimic ,sunt misiuni pt.bahamarama

superonutza
06.10.2013, 20:07
ooo nu pot sa cred! nu am stiut k pe insula comorii nu putem planta pomi si sa punem parcele.mai bine nu ma stresez sa o deblochez.era vorba sa se extinda insula sa avem pamant mai mult,spatiu pentru adaposturi si pomi..este o mare dezamagire, foarte mare pacat.

Margo15
07.10.2013, 12:12
Buna ziua. Stiu ca poate intrebarea asta a fost pusa de mai multe ori si cer scuze ca intreb iar: Casa de iepure elice, Casa din nori si Cutia muzicala Inorog daca le pun pe insula bahamarama voi primi PE pentru insula? Ma intereseaza anume pe bahamarama, nu pe insula comorii ca nu am debloca-o inca. Multumesc anticipat.

Chronos
07.10.2013, 18:21
Buna ziua. Stiu ca poate intrebarea asta a fost pusa de mai multe ori si cer scuze ca intreb iar: Casa de iepure elice, Casa din nori si Cutia muzicala Inorog daca le pun pe insula bahamarama voi primi PE pentru insula? Ma intereseaza anume pe bahamarama, nu pe insula comorii ca nu am debloca-o inca. Multumesc anticipat.
Buna seara! Pet-urile "Casa din nori", "Iepurele elice" vor oferi PE tropicale daca vor fi amplasate pe Insula Bahamarama, pe langa bonusul oferit in paralel la culegere. Cele trei itemuri ce au putut fi achizitionate cu 100 mamudele fiecare de la Complexul Comercial nu pot fi amplasate pe Insula Bahamarama.
Itemul poate fi amplasat pe primul nor din linie, ceilalţi 2 nori urmând a fi completaţi cu alte itemuri speciale. De asemenea, poate fi amplasat pe oricare teren din fermă, cu excepţia insulei. Citat extras de AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1529608&postcount=4).

gabriela757078
07.10.2013, 18:34
camilele se deblocheaza cu 25 de banane in camera 6 si apoi mergi si cumperi adapostul ca si la vechea insula

farmmerry
08.10.2013, 08:46
Hy !

Am lipsit cateva luni din joc si ... vad ca au aparut multe lucruri noi ...
Cine m-a poate ajuta cu "bananele aurite " ... sau cum le spune ... nu stiu nimic despre ele ... si nu stiu unde gasesc ceva despre ele .

Multumesc

nikolae28
08.10.2013, 08:53
Salut !

Pentru mai multe informatii despre noua Bahamarama, citeste cu atentie anunturile oficiale de // AICI // (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=111239) precum si FAQ de // AICI // (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=111475) si de // AICI // (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=114536)!

carmen00570
08.10.2013, 11:08
am deblocat statuia portuara cu 40 de banane aurite,si nu m'a apaut nici o misiune la cooperativa...nimik.mi'ati luat 40 de banane aurite..pt ce?! pt nimic... va rog sa remediati problema...multumesc!

nikolae28
08.10.2013, 11:14
Ai deblocat camera 8 a templului cu 40 de banane aurii. Acum urmeaza sa deblochezi Statuia portuara cu alte 30 de banane aurii si abia apoi vei avea acces la cele 5 campanii in lant de la Cooperativa.

bya_38
08.10.2013, 18:01
punctele de experienta de pe insula comori sunt pentru bahamarama indiferent de ce iteme am pus ?

Chronos
08.10.2013, 18:33
punctele de experienta de pe insula comori sunt pentru bahamarama indiferent de ce iteme am pus ?
Buna seara! Pe Insula Comorii poti amplasa orice item sau pet, insa nu toate vor oferi PE tropicale. Puncte tropicale vor oferi toate pet-urile care ofera si PE, pomul fermecat va oferi PE tropicale, itemurile de la eventul "Pauza de cafea" si itemurile care pot fi puse pe Insula Bahamarama. Majoritatea itemurilor insa, vor oferi PE pentru ferma chiar daca vor fi amplasate pe Insula Comorii. AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2)vei regasi si alte informatii utile.

nicorutalexandru70
08.10.2013, 19:44
Buna ziua! Dupa deblocarea statuii portuare va trebui sa faci o misiune de la Cooperativa, misiune speciala care iti va debloca zona 1 a Insulei Comorii. Este suficient sa faci inclusiv sarcina 5/5 ( argint, aur si diamant ) chiar daca nu faci intreaga misiune.
mersi mult

tudor52
09.10.2013, 17:47
buna seara, am o problema pe insula bahama. am avut 45 de banane aurii si au disparut 35. am verificat peste tot dar nu vad nici o schimbare. subliniez ca nu am activat nimic cu buna stiinta. va rog frumos sa-mispuneti ce s-a intamplat. am trudit cu greu sa le adun . astept negresit raspuns. va multumesc

Adelina40
09.10.2013, 18:56
buna seara, am o problema pe insula bahama. am avut 45 de banane aurii si au disparut 35. am verificat peste tot dar nu vad nici o schimbare. subliniez ca nu am activat nimic cu buna stiinta. va rog frumos sa-mispuneti ce s-a intamplat. am trudit cu greu sa le adun . astept negresit raspuns. va multumesc

Bună seara!

Din păcate, aici nu te putem ajuta. Va trebui să te adresezi serviciului suport pentru a afla ce s-a întâmplat cu bananele dispărute. AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=12245) ai informații despre cum se trimite un ticket. :)

Multă baftă!

donatela05
10.10.2013, 07:47
Eu zic asa:Se pot face misiuni la vilisoara si pe Bahamarama,la terminarea celor 5 misiuni,sa iti dea 1-2 banane aurii
SAU
Sa fie o misiune la cooperativa,La fiecare Sarcina indeplinita sa de Banane in loc de Stelute!

fermiera11
10.10.2013, 09:28
de ce itemele care pot fi amplasate pe vrej si dau PE pentru baharama nu pot fi amplasate pe insula

Chronos
10.10.2013, 10:19
de ce itemele care pot fi amplasate pe vrej si dau PE pentru baharama nu pot fi amplasate pe insula
Buna ziua! Poti exemplifica la ce itemuri faci referire?

fermiera11
10.10.2013, 16:17
tun de inghetata chiosc de inghetata si
inca unul cele 3 care pot fi amplasati pe vrej si dau PE pentru insula

Chronos
10.10.2013, 16:25
tun de inghetata chiosc de inghetata si
inca unul cele 3 care pot fi amplasati pe vrej si dau PE pentru insula
Buna seara! Cele 3 itemuri ofera PE pentru ferma daca sunt amplasate in Parc, pe teren al fermei sau pe Insula Comorii. Pe Insula Bahamarama nu pot fi amplasate. Doar linia de vrej tematica, pe care cele 3 itemuri pot fi amplasate, ofera PE tropicale.

NArtemisia
10.10.2013, 19:45
Buna seara! Pet-urile "Casa din nori", "Iepurele elice" vor oferi PE tropicale daca vor fi amplasate pe Insula Bahamarama, pe langa bonusul oferit in paralel la culegere. Cele trei itemuri ce au putut fi achizitionate cu 100 mamudele fiecare de la Complexul Comercial nu pot fi amplasate pe Insula Bahamarama.
Citat extras de AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1529608&postcount=4).
am dat 40 banane aurite si n am putut debloca portul am inteles ca trebuie sa fac la cooperativa o misiune care nu apare nicaieri

vlahopol1
10.10.2013, 20:27
am dat 40 banane aurite si n am putut debloca portul am inteles ca trebuie sa fac la cooperativa o misiune care nu apare nicaieri
Cele 40 de banane le-ai dat pentru deblocarea camerei 8 a templului . De acuma poti debloca portul , din camera respectiva, contra 30 de banane aurii . Dupa asta iti vor apare cele 5 misiuni consecutive care iti vor debloca insula comorilor . Aici (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=114536) ai mai multe detalii

fermiera11
10.10.2013, 20:49
Buna seara Stiam pentru ca am incercat eu nu inteleg de ce daca sunt iteme castgate la un event cu misiuni pa insula de ce nu pot fi amplasate sa ofere PE eu nu am toate itemele si nu pot activa vrejul de aceea as fi vrut sa le pun pe insula multumesc

Edit (Chronos): cu mare drag.

NArtemisia
10.10.2013, 21:26
Cele 40 de banane le-ai dat pentru deblocarea camerei 8 a templului . De acuma poti debloca portul , din camera respectiva, contra 30 de banane aurii . Dupa asta iti vor apare cele 5 misiuni consecutive care iti vor debloca insula comorilor . Aici (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=114536) ai mai multe detalii
multumesc mult

BarDeNegri
18.10.2013, 10:19
Unde pot vedea cate banane aurite am? M-am uitat in sura, dar nu le vad

lucile71
18.10.2013, 10:25
Unde pot vedea cate banane aurite am? M-am uitat in sura, dar nu le vad
pe insula in locul stelutelor sint trecute bananele aurii:)

antonela2706
18.10.2013, 12:23
buna ziua va rog frumos sa ma scuzati dar am si eu o nelamurire .in urma schimbarii insulei bahamarama eu am campul 4 blocat si nu inteleg de ce pentru ca eu am reusit sa deblochez insula intreaga cu ajutorul celor 200 de stelute cum era pe sistemul vechi la care vreau sa spun ca am muncit destul de mult sa obtin acest lucru si vad ca acum trebuie sa mai muncesc in plus ptr a debloca din nou intreaga insula

Chronos
18.10.2013, 12:36
buna ziua va rog frumos sa ma scuzati dar am si eu o nelamurire .in urma schimbarii insulei bahamarama eu am campul 4 blocat si nu inteleg de ce pentru ca eu am reusit sa deblochez insula intreaga cu ajutorul celor 200 de stelute cum era pe sistemul vechi la care vreau sa spun ca am muncit destul de mult sa obtin acest lucru si vad ca acum trebuie sa mai muncesc in plus ptr a debloca din nou intreaga insula
Buna ziua! Campul 4 se deblocheaza ulterior, el fiind campul suplimentar fata de vechea insula. Astfel va trebui intai sa deblochezi camera 7 a templului iar apoi poti debloca si statuia care iti acorda accesul la campul 4, cel suplimentar.

antonnicolas
18.10.2013, 19:22
ma scuzati :o unde cumpar arborele kumquat si ce lvl imi trebuie in bahamarama :o

Chronos
18.10.2013, 19:26
ma scuzati :o unde cumpar arborele kumquat si ce lvl imi trebuie in bahamarama :o
Buna seara! Ca sa ai acces la acest pom, va trebui sa ai deblocata camera 7 a templului si apoi sa deblochezi cu ajutorul bananelor aurii statuia aferenta pomului kumkuat. Apoi il poti cumpara de la Complexul Comercial.

antonnicolas
18.10.2013, 19:27
multumesc mult :)

Edit (Chronos): cu mare drag. O seara buna!

naivreasastii
18.10.2013, 19:44
As vrea sa stiu daca dupa ce am deblocat ultima camera a templului pot debloca statuia portuara prima data sau e obligatoriu sa deblochez mai intai celelalte statui ? am cautat in tutorial ,dar nu sunt f sigura ca am inteles bine .multumesc !

Chronos
18.10.2013, 19:49
As vrea sa stiu daca dupa ce am deblocat ultima camera a templului pot debloca statuia portuara prima data sau e obligatoriu sa deblochez mai intai celelalte statui ? am cautat in tutorial ,dar nu sunt f sigura ca am inteles bine .multumesc !
Buna seara. Da, poti debloca statuia portuara fara nici o grija daca ai bananele necesare. In schimb daca doresti deblocarea intai a statuii arborelui mate, va trebui sa deblochezi intai statuia pentru arborele kaki, insa totul dupa deblocarea camerei 8.

antonnicolas
18.10.2013, 19:58
eu am inceput sa joc din nou farmerama dupa o pauza de un an :( si nu prea stiu ca au aparut multe noutati: de ce am lvl 100 in baharama, nu imi amintesc sa fi facuut atat.:o

naivreasastii
18.10.2013, 20:30
Buna seara. Da, poti debloca statuia portuara fara nici o grija daca ai bananele necesare. In schimb daca doresti deblocarea intai a statuii arborelui mate, va trebui sa deblochezi intai statuia pentru arborele kaki, insa totul dupa deblocarea camerei 8.

Multumesc mult pentru lamurire ! O noapte linistita iti doresc !

Chronos
18.10.2013, 20:38
eu am inceput sa joc din nou farmerama dupa o pauza de un an :( si nu prea stiu ca au aparut multe noutati: de ce am lvl 100 in baharama, nu imi amintesc sa fi facuut atat.:o
Buna seara! Insula Bahamarama a suferit schimbari atat grafice, cat si de mecanica a jocului. Astfel, printre altele, s-au schimbat nivelurile. S-a produs o tranzitie de la nivelul vechi al insulei la cel nou si astfel nivelul vechi avut pe insula a fost transformat in nivelul corespondent de pe noua Insula Bahamarama. Toate informatiile despre noua insula le gasesti AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=26075).

DANUTZA1965
19.10.2013, 05:02
Care sunt itemii ce dau PE tropicale pe insula comorii? Multumesc anticipat.

Chronos
19.10.2013, 05:47
Care sunt itemii ce dau PE tropicale pe insula comorii? Multumesc anticipat.
Buna dimineata! Itemurile care puteau fi amplasate pe Insula Bahamarama, vor oferi si pe Insula Comorii PE tropicale. Itemurile de la eventul "Pauza de cafea" vor oferi PE tropicale, toate pet-urile care ofera si PE vor oferi PE tropicale pe Insula Comorii. Mai multe informatii poti gasi si AICI. (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2)

antonela2706
22.10.2013, 09:54
mersi frumos ptr raspuns.sa inteleg ca in acest mod insula e un pic mai mare ca inainte

Edit (Chronos): cu mare drag. Intr-adevar, noua Insula Bahamarama este mai mare, ca spatiu folosibil, decat versiunea veche a insulei, insa numai prin deblocarea campului 4. O zi frumoasa!

iulian_chivu
22.10.2013, 20:44
am si eu o intrebare

pe insula comorii nu putem amplasa peturi cum ar fi dragon domestic,arborele ciorii si copacul bufnitei?

Chronos
22.10.2013, 20:45
am si eu o intrebare

pe insula comorii nu putem amplasa peturi cum ar fi dragon domestic,arborele ciorii si copacul bufnitei?
Buna seara! Da, binenteles ca se pot amplasa pet-uri, ca pe oricare teren disponibil al fermei.

iulian_chivu
22.10.2013, 20:49
Buna seara! Da, binenteles ca se pot amplasa pet-uri, ca pe oricare teren disponibil al fermei.

ok, am inteles ,inseamna ca da si PE in plus ? de ex : +20 % pentru dragon , 10 % pentru copac bufnita si 5% pentru arborele ciorii?

Chronos
22.10.2013, 20:54
ok, am inteles ,inseamna ca da si PE in plus ? de ex : +20 % pentru dragon , 10 % pentru copac bufnita si 5% pentru arborele ciorii?
Da. Bonusul va fi acelasi, timpul va fi acelasi, regulile de amplasare vor fi aceleasi, nu se va schimba nimic. Pet-urile care ofera si PE vor oferi PE tropicale daca vor fi amplasate pe Insula Comorii.

iulian_chivu
22.10.2013, 21:29
Da. Bonusul va fi acelasi, timpul va fi acelasi, regulile de amplasare vor fi aceleasi, nu se va schimba nimic. Pet-urile care ofera si PE vor oferi PE tropicale daca vor fi amplasate pe Insula Comorii.

perfect inseamna ca trebuie sa mai imi cumpar o bufnita si o cioara ( peturi)

mltumesc pentru lamuriri;)

antonnicolas
23.10.2013, 13:24
BUNA ZIUA :)
De ce nu pot accesa golful piratilor?
Scrie ca imi trebuie lvl 3 pentru a accesa dar eu am lvl 77...si am dat f5 de multe ori.:o

GrigorasDavid
23.10.2013, 13:31
BUNA ZIUA :)
De ce nu pot accesa golful piratilor?
Scrie ca imi trebuie lvl 3 pentru a accesa dar eu am lvl 77...si am dat f5 de multe ori.:o
Nu poţi accesa Golful piraţilor momentan, deoarece a început mini-eventul cu reduceri la achiziţionarea articolelor cu mamudele; iar pe parcursul acestei oferte, Golful piraţilor este inactiv. Anunţul oficial îl găseşti >>>AICI<<< (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1588034&postcount=253).
Succes!
EDIT: Cu mare plăcere.:)

antonnicolas
23.10.2013, 13:35
Nu poţi accesa Golful piraţilor momentan, deoarece a început mini-eventul cu reduceri la achiziţionarea articolelor cu mamudele; iar pe parcursul acestei oferte, Golful piraţilor este inactiv. Anunţul oficial îl găseşti >>>AICI<<< (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1588034&postcount=253).
Succes!

MULTUMESC MULT!!!:)

medeea99999
23.10.2013, 21:40
buna ziua,mi am deblocat baharama dar nu pot intra,cum fac sa pot intra?

va rog spuneti mi si mie de ce nu pot intra pe insula baharama daca am deblocat o ?

neo_drlove
23.10.2013, 22:51
va rog spuneti mi si mie de ce nu pot intra pe insula baharama daca am deblocat o ?
incearca o relogare.. si cu siguranta va merge.

medeea99999
24.10.2013, 08:08
dar tot nu merge,imi trebuie lvl mai mare?

Chronos
24.10.2013, 09:01
dar tot nu merge,imi trebuie lvl mai mare?
Buna ziua! Ca sa poti accesa Insula Bahamarama va trebui sa o deblochezi de la Arborele Intelepciunii, mai exact sa deblochezi cu 50 de stelute runa de la Arborele Intelepciunii, runa care iti asigura accesul la Insula Bahamarama. AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=26075) gasesti mai multe informatii.

kara_sz
27.10.2013, 11:28
am o nedumerire. am crezut ca toate itemele care ma lasa sa le pun pe insula comorii vor da puncte tropicale dar acum am adunat si vad ca apar impartite in pe de ferma si pe tropicale. deci numai cele din acea lista de la anuntul adelinei sunt pt insula? sau e undeva o alta lista cu mai multe ? in bahama era clar ce te lasa sa pui iti da pe tropicale.

Chronos
27.10.2013, 11:34
am o nedumerire. am crezut ca toate itemele care ma lasa sa le pun pe insula comorii vor da puncte tropicale dar acum am adunat si vad ca apar impartite in pe de ferma si pe tropicale. deci numai cele din acea lista de la anuntul adelinei sunt pt insula? sau e undeva o alta lista cu mai multe ? in bahama era clar ce te lasa sa pui iti da pe tropicale.
Buna ziua! Pe langa itemurile care puteau fi amplasate pe Insula Bahamarama si care si pe Insula Comorii vor oferi PE tropicale, mai sunt cele din postarea colegei mele si pe langa acestea mai sunt pet-urile care ofera si PE si Pomul fermecat, care daca este amplasat pe Insula Comorii va oferi PE tropicale.

neo_drlove
27.10.2013, 12:10
buna ziua. A trecut ceva vreme de la implementarea Insulei, este vreo posibilitate sa faceti si
voi o lista clara cu itemi si peturile care dau PE Bahama? ma refer la o lista total seperata de cea cu ferma. va multumesc!

nick7403
27.10.2013, 16:49
Buna! Am si eu o intrebare referitor la adaposturile de camile de la piata ,nu ar fi trebuit sa fie adapost de camile clasic+ si clasic++ in loc de adapost galben si portocaliu? Eu cred ca asa ar fi normal deoarece doar cele care sant la reproducere pot avea astfel de adaposturi,nu?:o:o:o

Chronos
27.10.2013, 17:57
Buna! Am si eu o intrebare referitor la adaposturile de camile de la piata ,nu ar fi trebuit sa fie adapost de camile clasic+ si clasic++ in loc de adapost galben si portocaliu? Eu cred ca asa ar fi normal deoarece doar cele care sant la reproducere pot avea astfel de adaposturi,nu?:o:o:o
Buna seara! Sa nu uitam ca jocul este intr-o continua dezvoltare si transformare. Adaposturile + si ++ au design-ul vechi, iar tendinta devoltatorilor este de a schimba treptat grafica adaposturilor. Deasemeni, putem sa facem un exercitiu de imaginatie si sa ne gandim, ca exista posibilitatea ca in viitor sa poata fi si camilele incluse in categoria animalelor ce pot fi reproduse. Eu zic totusi sa ne bucuram de grafica adaposturilor de camile, care este una reusita. O seara buna!

dary23
30.10.2013, 11:51
am si eu o intrebare cum fac rost de banane aurite .? nu am mai intrat demult pe joc si nu mai stiu . sant f multe noi pt mine va multmesc

Chronos
30.10.2013, 11:53
am si eu o intrebare cum fac rost de banane aurite .? nu am mai intrat demult pe joc si nu mai stiu . sant f multe noi pt mine va multmesc
Buna ziua! Bananele aurii le poti obtine doar la avansarea in nivel pe Insula Bahamarama. Primesti 5 banane aurii la fiecare avansare in nivel. Aceste banane aurii mai pot fi oferite ca recompensa la eventuri sau la concursuri organizate pe forum. Insa cea mai sigura metoda este cea de a avansa pe insula ca sa le primesti.

eduardvale
06.11.2013, 12:57
Am si eu o intrebare
Stie cineva ce plante ne trebuie sa deblocam insula comorii?
Eu am bagat bananele aurii si acum sunt la prima misiune la cooperativa si vreau sa stiu ce ma asteapta in continuare.

Adelina40
06.11.2013, 13:01
Am si eu o intrebare
Stie cineva ce plante ne trebuie sa deblocam insula comorii?
Eu am bagat bananele aurii si acum sunt la prima misiune la cooperativa si vreau sa stiu ce ma asteapta in continuare.

Bună, Eduard! :)

//AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1573428#post1573428)// ai tabelele cu informațiile de care ai nevoie.

Mult succes!

eduardvale
06.11.2013, 13:43
Bună, Eduard! :)

//AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1573428#post1573428)// ai tabelele cu informațiile de care ai nevoie.

Mult succes!

Multumesc mult pt raspuns!

EDIT (Adelina40):
Cu mare drag! :)

cezarmh
06.11.2013, 14:35
am si eu o mare nelamurire.pentru a putea avea centrul de colectare pene de papagal imi mai trebuie colectorul de pene. ma chinui de foarte mult imp si nu reusesc sa il obtin. o perioada am plantat numai plante de nivel mare si pe insula si pe ferma, apoi am bagat o gramada de Gg la misunile unde rau recompense cutii de scule XL sau XXL, si totul degeaba. ma poate ajuta cineva in aceasta problema?

Adelina40
06.11.2013, 15:05
am si eu o mare nelamurire.pentru a putea avea centrul de colectare pene de papagal imi mai trebuie colectorul de pene. ma chinui de foarte mult imp si nu reusesc sa il obtin. o perioada am plantat numai plante de nivel mare si pe insula si pe ferma, apoi am bagat o gramada de Gg la misunile unde rau recompense cutii de scule XL sau XXL, si totul degeaba. ma poate ajuta cineva in aceasta problema?

Din păcate, singurul mod în care ai putea fi ajutat, ar fi acela de a primi cutii cu scule de la prieteni și să sperăm cu toții că într-una dintre ele este și un colector de pene. :) Știu că și eu am plâns după un colector de pene până pe la nivelul 50 și ceva. Odată cu creșterea în nivel, vei avea mai mari șanse la obținerea unui colector de pene. De asemenea, cupele de la misiunile „Concurs agricultură” și Expoziție, precum și runa ”Expert în bricolaj”, te pot ajuta.

Mult, mult noroc și la cât mai multe unelte rare! :)

stefanschulte12363
09.11.2013, 08:46
:oajutor am deblocat campul 4 pentru cresterea perimetrului mi sau luat 40 banane aurii dar perimetrul nu mi sa marit ,m-am relogat dar nici o schimbare va rog faceti ceva:o

Chronos
09.11.2013, 08:59
:oajutor am deblocat campul 4 pentru cresterea perimetrului mi sau luat 40 banane aurii dar perimetrul nu mi sa marit ,m-am relogat dar nici o schimbare va rog faceti ceva:o

Buna ziua! Nu intra in panica. Daca intr-adevar ai deblocat statuia ce iti asigura accesul la campul 4, cel suplimentar, acea statuie aflandu-se in camera 7 a templului, atunci va trebui sa iti dispara acea vegetatie luxurianta alcatuita din palmieri care se afla pe marginile insulei. Daca nu a disparut atunci efectueaza te rog o relogare in joc si chiar o stergere de cache and cookies din browser si lucrurile vor fi bine. Terenul deblocat se afla pe locul acelor palmieri, prin disparitia lor obtii astfel terenul suplimentar.

stefanschulte12363
09.11.2013, 12:44
:odin nou plang de suparare am efectuat ce mi-ati propus dar aceeasi problema ,nu sa schimbat nimic pe insula ,va rog doresc doar sa mi se dea ceea ce mi se cuvine 40 de banane aurii sunt f greu de adunat si am muncit mult ptr a le avea si acum nu am nimic ;va rog nu vreau sa ma mai stresez:o

Chronos
09.11.2013, 12:48
:odin nou plang de suparare am efectuat ce mi-ati propus dar aceeasi problema ,nu sa schimbat nimic pe insula ,va rog doresc doar sa mi se dea ceea ce mi se cuvine 40 de banane aurii sunt f greu de adunat si am muncit mult ptr a le avea si acum nu am nimic ;va rog nu vreau sa ma mai stresez:o
Hai sa lamurim problema. Sunt doua posibilitati, ori ai deblocat statuia care iti deblocheaza campul 4 (cel suplimentar), aceasta statuie aflandu-se in camera 7 a Templului maimutelor ori ai deblocat camera 8 a Templului maimutelor. Daca ai deblocat statuia cu pricina te-as ruga sa te uiti in templu, in camera 7 si sa imi spui cum arata statuia respectiva: aurie sau maronie, inchisa la culoare?

stefanschulte12363
09.11.2013, 12:53
am deblocat campul 4 de culoare aurie

Chronos
09.11.2013, 13:05
am deblocat campul 4 de culoare aurie
Bun. In acest caz, palmierii si vegetatia luxurianta din partea de jos, partea dreapta si putin din partea de sus a Insulei Bahamarama ar trebui sa dispara si astfel sa ramana ceva spatiu gol in locul lor, spatiu in care poti amplasa ce doresti( parcele, pomi,adaposturi de animale, itemuri). Insa tot acest spatiu eliberat prin deblocarea statuii nu este foarte mare, este echivalentul a 54 de parcele mici, deci nu prea mult, acest lucru a creat la un moment dat confuzii printre jucatori. Daca spui ca statuia este deblocata, ai efectuat o stergere de cache and cookies si spatiul tot nu s-a eliberat, atunci iti recomand cu incredere un ticket la serviciul suport, ticket in care sa iti descrii problema, iar dansii vor verifica si te vor lamuri cu siguranta. Totusi, inainte de a trimite ticketul, iti recomand si logarea pe contul cu pricina de pe un alt browser. Raman totusi la ideea ca undeva este o neintelegere, dar pana la urma serviciul suport va lamuri problema.

talibababanu
09.11.2013, 20:29
pentru a debloca statuia portuara,trebuie deblocata statuia ;camp 4;.multumesc

Chronos
09.11.2013, 20:35
pentru a debloca statuia portuara,trebuie deblocata statuia ;camp 4;.multumesc
Buna seara! Daca ceea ce ai scris este o intrebare, atunci raspunsul este: pentru a putea debloca statuia portuara aflata in camera 8 a templului, va trebui initial sa deblochezi camera 8 a templului si abia apoi poti debloca statuia portuara, in caz ca ai bananele necesare.

mishelina86
18.11.2013, 09:58
pot sa stiu si eu de unde cumpar pomi pt insula?
kumkuat la ce nivel pot sa il cumpar?eu sunt la nivelul 104

Chronos
18.11.2013, 10:05
pot sa stiu si eu de unde cumpar pomi pt insula?
kumkuat la ce nivel pot sa il cumpar?eu sunt la nivelul 104
Buna ziua! Daca ai deblocat cu banane aurii statuia aferenta pomului kumkuat, statuie ce o gasesti in Templul maimutelor, atunci poti urma pasii din imaginea urmatoare:

Kumkuatul il poti achizitiona dupa ce deblochezi statuia din Camera 7 a templului. Nu trebuie un anume nivel pe insula, ci doar sa ai bananele aurii necesare, apoi sa fie Camera 7 deblocata si ulterior statuia respectiva deblocata.

mishelina86
18.11.2013, 11:13
multumesc de ras.
banane aurii cum pot sa fac mai multe?in afara de cele pe care le primesc la trecerea de nivel?

Chronos
18.11.2013, 11:40
multumesc de ras.
banane aurii cum pot sa fac mai multe?in afara de cele pe care le primesc la trecerea de nivel?
Banane aurii mai pot fi oferite ca recompense la unele eventuri sau ca premii la unele concursuri oraganizate pe forum si probabil vor mai fi si alte ocazii si situatii in viitor in care se vor oferi banane aurii. Deocamdata cea mai sigura metoda este cea a avansarii in nivel pe Insula Bahamarama.

viking77
18.11.2013, 13:18
am o nelamurire..ca sa deblochez camera 8 de la templu trebuie sa deblochez toate statuile din camerele anterioare? adica...camera 1.. o statuie, si camera 3 unde mai am de deblocat 2 statuete?

Chronos
18.11.2013, 13:22
am o nelamurire..ca sa deblochez camera 8 de la templu trebuie sa deblochez toate statuile din camerele anterioare? adica...camera 1.. o statuie, si camera 3 unde mai am de deblocat 2 statuete?
Buna ziua! Ca sa deblochezi o camera a templului, sa zicem camera 8, nu este nevoie sa deblochezi toate statuile din camera 7. Dupa deblocarea camerei 7 spre exemplu, poti debloca apoi camera 8, daca ai bananele aurii necesare.

viking77
18.11.2013, 14:13
am inteles. Multumesc...

Edit (Chronos): cu mare drag. O dupa amiaza placuta.

ruxi01
20.11.2013, 16:40
buna ziua .. unde gasesc si eu ms de la insula comorii nu ma descurc ..si de fapt nu stiu ce este o ms permanenta sau doar un eveniment care a trecut

~KitSune~
20.11.2013, 16:59
buna ziua .. unde gasesc si eu ms de la insula comorii nu ma descurc ..si de fapt nu stiu ce este o ms permanenta sau doar un eveniment care a trecut

Bună,
Insula comorii este un update permanent în joc. Informații găsești AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=114536).
Succes! :)

ruxi01
20.11.2013, 17:13
msy pt raspuns ..acum am inteles despre ce e vorba la insula comorii cum nu am bananele necesare voi astepta...

ubirt
22.11.2013, 12:31
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o indicatie.
Doresc sa achizitionez un Rodiu. Cum as putea sa-l procur sau mai exact de unde?

Chronos
22.11.2013, 12:34
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o indicatie.
Doresc sa achizitionez un Rodiu. Cum as putea sa-l procur sau mai exact de unde?
Buna ziua! Rodiul este un pom rar pe Insula Bahamarama, pe care il poti achizitiona cu putin noroc cumparand cu mamudele puieti misteriosi pentru insula, pe durata minieventului cu acelasi nume. Acest pom rar il mai poti procura pe durata minieventului Daruieste si comercializeaza sau poti cumpara fructele de la Piata.

.BUCULINA
25.11.2013, 07:38
de ce punctele rezultate de pe insula comorii nu se aduna la cele tropicale ? ele se aduna tot la ferma am observat ...

lucile71
25.11.2013, 07:53
de ce punctele rezultate de pe insula comorii nu se aduna la cele tropicale ? ele se aduna tot la ferma am observat ...
buna,asa este..,,,punctele se obtin pe ferma,dar sint anumite iteme care ofera puncte si ptr insula:)(pomul fermecat,gradina botanica,strand copacabana,lenesul cu coctail,oaia tiki cu oala,palmierul de craciun,masina de cafea,)sint citeva exemple...care dau puncte pe insula.bafta

.BUCULINA
25.11.2013, 07:54
multumesc !!!

raisa2005
26.11.2013, 05:34
Buna ziua,
Este posibil sa faceti accesul la insula mai facil? Trebuia sa dam atatea clicuri sa ne atingem scopul incat am impresia ca nu mi-am platit biletul de calatorie spre insule..... Va rog sa va ganditi la acest lucru sau daca v-ati gandit cam cat dureaza pana la implementare???? Multumesc!

vaza2010
27.11.2013, 12:08
Bună ziua, am văzut poze cu vechea Insulă Bahamarama şi era noapte, apoi am citit că noaptea se face cu ajutorul Telescopului de iarnă. Nu ştiu dacă e adevărat, dar dacă e, mai are efect şi pe noua insulă?????

-..Alessandra..-
27.11.2013, 12:15
Bună ziua, am văzut poze cu vechea Insulă Bahamarama şi era noapte, apoi am citit că noaptea se face cu ajutorul Telescopului de iarnă. Nu ştiu dacă e adevărat, dar dacă e, mai are efect şi pe noua insulă?????

Tocmai am testat si nu se mai poate aseza telescopul in Bahamarama.

vaza2010
27.11.2013, 12:21
Păcat, dar făcea noapte????
Am să mai vorbesc cu un moderator.

-..Alessandra..-
27.11.2013, 12:25
Păcat, dar făcea noapte????
Am să mai vorbesc cu un moderator.

Telescop magic de iarnă – nu oferă PE sau gologani. Similar ceasului solar, telescopul aduce o noapte rece, cu stele căzătoare în fermă.

cr3zylucky
01.12.2013, 14:55
Buna,
Eu nu am mai intrat de ceva timp timp si constat acum ca nu mai am acces la insula Bahamarama, cu toate ca eram lvl 7 sau 8. de ce?

Merci

~KitSune~
01.12.2013, 15:03
Buna,
Eu nu am mai intrat de ceva timp timp si constat acum ca nu mai am acces la insula Bahamarama, cu toate ca eram lvl 7 sau 8. de ce?

Merci

Salutare,
Ești sigur că nu mai ai acces la insulă? Cu toate că insula a suferit o mulțime de schimbări, accesul la insulă nu a fost retras jucătorilor care o aveau deja deblocată înainte de schimbarea ei. Încearcă să accesezi insula folosind alt browser. În cazul în care nu funcționează, trimite un tichet la Serviciul de Suport (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=12245). :)

rodi7070
01.12.2013, 17:49
am deblocat cu 40 de banane ultima camera din templu. am vazut in FAQ ca sunt 4 misiuni la cooperativa pentru bahamarama. eu nu am avut pana acuma decat 2. cum le pot obtine pe celelalte ? va multumesc anticipat pentru raspuns

-0ana-1
01.12.2013, 17:52
pe insula poti pune orice item

Chronos
01.12.2013, 18:12
am deblocat cu 40 de banane ultima camera din templu. am vazut in FAQ ca sunt 4 misiuni la cooperativa pentru bahamarama. eu nu am avut pana acuma decat 2. cum le pot obtine pe celelalte ? va multumesc anticipat pentru raspuns
Buna seara! Acele misiuni sunt pentru deblocarea terenurilor de pe Insula Comorii. Facand argint, aur si diamant de la sarcina5/5 vei putea accesa urmatoarea misiune si tot asa pana la deblocarea tuturor terenurilor de pe Insula Comorii.
pe insula poti pune orice item
Buna seara! Pe Insula Comorii poti amplasa orice item.

rodi7070
01.12.2013, 20:04
cred ca acum am inteles . trebuie sa deblochez intai statuia portuara si apoi incep sa primesc misiunile. eu facusem gala de deschidere I si II. multumesc pentru raspuns

Edit (Chronos): cu mare drag. Se pare ca ai inteles destul de bine, intai deblochezi statuia portuara si apoi apar misiunile la Cooperativa. Sa ai o noapte linistita si un somn odihnitor.

dutelu
02.12.2013, 19:22
cred ca acum am inteles . trebuie sa deblochez intai statuia portuara si apoi incep sa primesc misiunile. eu facusem gala de deschidere I si II. multumesc pentru raspuns

Edit (Chronos): cu mare drag. Se pare ca ai inteles destul de bine, intai deblochezi statuia portuara si apoi apar misiunile la Cooperativa. Sa ai o noapte linistita si un somn odihnitor.
Buna seara, in insula am descoperit gro****************s.... imi puteti spune ce se intampla?

Chronos
02.12.2013, 19:26
Buna seara, in insula am descoperit gro****************s.... imi puteti spune ce se intampla?
Buna seara! Sa inteleg ca pe Insula Bahamarama ti-au aparut pietre si alte lucruri specifice Pasunei salbatice atunci cand nu ai vecini? Daca este asa iti recomand o stergere de cache and cookies din browser sau sa te loghezi in joc cu alt browser.

dutelu
02.12.2013, 19:31
Buna seara! Sa inteleg ca pe Insula Bahamarama ti-au aparut pietre si alte lucruri specifice Pasunei salbatice atunci cand nu ai vecini? Daca este asa iti recomand o stergere de cache and cookies din browser sau sa te loghezi in joc cu alt browser.
am sa vad ce pot face.....
Multumesc

Edit (Chronos): cu mare drag. Probabil te confrunti cu o eroare vizuala, care de cele mai multe ori se rezolva in acest mod. Sa ai o seara linistita.

ERDEM30
02.12.2013, 21:23
ce este "carambola" ne trebuie la o misiune iar eu nu am am nivel144 pe baharama multumesc

Chronos
02.12.2013, 21:28
ce este "carambola" ne trebuie la o misiune iar eu nu am am nivel144 pe baharama multumesc
Buna seara! Carambola este fructul unui pom rar ( cu acelasi nume ) pentru Insula Bahamarama pe care il oti obtine in cadrul minieventului Puietii misteriosi pentru insula. Mai poti obtine acest pom in cadrul minieventului " Daruieste si Comercializeaza ". Mai poate fi oferit si ca recompensa sau premiu cu diverse ocazii. Poti deasemeni cumpara fructele de la Piata. Arborele respectiv il poti primi ca recompensa si AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1529903&postcount=48).

mariavali6767
03.12.2013, 07:10
Ca sa fiu sincer acum BAHAMARAMA este mult mai grea de facut .Inainte treceai nivelul si aveai unele plante sau animale acum trebuie banane.....deblocari.....misiuni etc.Este frumos dar este cam greu.

relaxbro511
06.12.2013, 12:37
m-am uitat pe tutorialul despre noua insula bahamarama si la modul in care se deblocheaza camerele din templu.am lvl 30 si din cate am inteles la acest lvl ar fi trebuit sa ma camera 3 deblocata, dar cu toate astea la mine nu e deblocata, iar eu de vreo 5 lvl stagnez, imi este greu sa avansez, nu pot face misiuni.cand mi se va debloca urm camera, aveti idee?

Adelina40
06.12.2013, 12:39
m-am uitat pe tutorialul despre noua insula bahamarama si la modul in care se deblocheaza camerele din templu.am lvl 30 si din cate am inteles la acest lvl ar fi trebuit sa ma camera 3 deblocata, dar cu toate astea la mine nu e deblocata, iar eu de vreo 5 lvl stagnez, imi este greu sa avansez, nu pot face misiuni.cand mi se va debloca urm camera, aveti idee?

Bună ziua!

Atât camerele Templului, cât și statuile trebuie să le deblochezi cu banane aurite, nu se deblochează nimic automat la avansarea în nivel. Îți recomand recitirea tutorialului. :)

Multă baftă!

jorjel_rapper
07.12.2013, 13:40
De asemenea, în aceeaşi perioadă vor fi disponibili şi puieţii misterioşi pentru insulă (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=88005). Veţi avea posibilitatea de a câştiga: arbori XL, arbori XXL, rodiu, fistic, carambola, nuc brazilian. (citat din anunturi oficiale)

Desi am puieti misteriosi , nu imi apar in inventarul de pe insula, ca sa ii pot planta...apar toti in inventarul de la ferma, dar nu pe insula... Gresesc cumva-ceva?

lucile71
07.12.2013, 14:04
De asemenea, în aceeaşi perioadă vor fi disponibili şi puieţii misterioşi pentru insulă (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=88005). Veţi avea posibilitatea de a câştiga: arbori XL, arbori XXL, rodiu, fistic, carambola, nuc brazilian. (citat din anunturi oficiale)

Desi am puieti misteriosi , nu imi apar in inventarul de pe insula, ca sa ii pot planta...apar toti in inventarul de la ferma, dar nu pe insula... Gresesc cumva-ceva?

trebuie sa te afli pe insula in momentul in care vrei sa cumperi puietii...ce ai tu in inventar sint puieti ptr ferma

veve47
10.12.2013, 15:13

Puietii pentru insula ii cumperi doar pe insula de la cosuletul rosu, din bara de meniuri din stanga.

Petrishoru23
13.12.2013, 09:39
Am deblocat 2 terenuri de pe insula comorii, am amplasat itemuri care dau PE si nu inteleg de ce nu toate punctele nu sunt pt insula cum s-a specificat in anunt. Sunt PE pt insula (f putine cca 25%) restul de PE pt ferma... ma poate lamuri cineva?

Chronos
13.12.2013, 09:43
Am deblocat 2 terenuri de pe insula comorii, am amplasat itemuri care dau PE si nu inteleg de ce nu toate punctele nu sunt pt insula cum s-a specificat in anunt. Sunt PE pt insula (f putine cca 25%) restul de PE pt ferma... ma poate lamuri cineva?

Buna ziua! Nu s-a specificat nicaieri ca toate itemurile asezate pe Insula Comorii vor oferi PE tropicale. Pe Insula Comorii pot fi amplasate toate itemurile, insa nu toate vor oferi PE tropicale. Gasesti AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2) o lista cu itemurile care ofera PE tropicale, daca sunt amplasate pe Insula Comorii.

Petrishoru23
14.12.2013, 09:08
mersi mult...

Edit (Chronos): cu mare drag. O zi buna!

ely301
15.12.2013, 21:41
buna seara . am lipsit o perioada buna de timp si nu mai gasesc insula bahamarama, in loc de asta am 2 insule mici pe care trebuie sa le deblochez. poate sa ma lamureasca si pe mine cineva unde imi gasesc animalele de pe insula si pomii?

Chronos
15.12.2013, 22:34
buna seara . am lipsit o perioada buna de timp si nu mai gasesc insula bahamarama, in loc de asta am 2 insule mici pe care trebuie sa le deblochez. poate sa ma lamureasca si pe mine cineva unde imi gasesc animalele de pe insula si pomii?
Buna seara! In timp ce ai lipsit, Insula Bahamarama a primit un "face lift". A fost adaptata la grafica fermei si totodata a suferit si modificari in modul de avansare. In acest moment pe noua insula beneficiezi de aceleasi lucruri de care beneficiai si inainte, adica ai acces la aceleasi articole la care aveai si pana acum, pana sa te lasi de joc. Nivelul tau pe insula acum este echivalentul nivelului vechi pe care il aveai pe insula. Acum, deblocarea accesului la pomi, plante si adaposturi de animale pe insula nu se mai face strict in functie de nivel, ci se face deblocandu-se cu banane aurii statuile din Templul Maimutelor.
Ca sa poti cumpara de la Complexul Comercial articole pentru Insula Bahamarama se procedeaza ca in imaginea urmatoare:

Ceea ce ti-am prezentat pana acum este doar o mica parte din modificari si este posibil mai rau sa te fi "bagat in ceata", asa ca AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=26075) si AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=111475) vei gasi toate informatiile despre Insula Bahamarama. Daca vei citi cu atentie si cu rabdare vei intelege noile modificari.

Cealalta insula se numeste Insula Comorii si este practic un al doilea Parc. Aici se poate amplasa orice item, doar ca unele itemuri vor oferi PE pentru ferma, iar altele vor oferi PE tropicale, pentru Insula Bahamarama. Informatii despre Insula Comorii vei gasi AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=114536). Informatiile noi sunt multe si pot parea coplesitoare, dar citite cu atentie sunt usor de descifrat. AICI (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1574071&postcount=2) gasesti lista cu itemurile care vor oferi PE tropicale daca sunt amplasate pe Insula Comorii. Sper ca ti-am fost de folos, iar pe viitor daca mai ai nelamuriri referitor la aceste doua insule poti posta in acest topic fara griji si vei primi ajutor.

vladutz426
16.12.2013, 09:09
Mie nu imi prea place ideea cu bananele aurite..Inainte aveam nivelul 9 si imi puteam planta multe plante peste cateva nivele.Acum m-am trezit cu nivelul 49 si aceleasi plante si pana deblochez ceva ma prinde Anul Nou pana fac suficiente banane aurite.. As prefera varianta veche...:(

ely301
16.12.2013, 10:24
multumesc frumos de ajutor. imi poti spune ce e cu bananele aurii? trebuie sa le cumpar sa le produc sau ies sin pamant? si unde la vad?

nikolae28
16.12.2013, 10:47
Bananele aurii nu se cumpara, nu se produc, nu ies din pamant. Acestea se obtin numai la trecerea in nivel in Bahamarama, 5 banane aurii pe nivel, precum si la unele eventuri, concursuri cand si daca va fi cazul. Poti vedea cate banane aurii ai atunci cand intri in Bahamarama, afisate in dreapta numarului de gologani, exact in locul unde iti este afisat numarul de stelute in ferma normala.

Citeste inca o data cu atentie toate indicatiile colegului meu Chronos si cu siguranta vei intelege tot !

Succes !

ely301
16.12.2013, 10:49
multumesc frumos.

nikolae28
16.12.2013, 11:06
Cu multa placere ! Sa ai o zi minunata !

ciudix
20.12.2013, 12:03
salut.. ce este 'carambola' si cum fac rost de ea pentru deblocarea terenului 2 de pe INSULA COMORII..sunt la nivelul 3, dar ajung repede la nivelul 5 si'mi trebuie carambola...nu stiu ce este

aha..multumesc pt raspuns Chronos

Chronos
20.12.2013, 12:44
salut.. ce este 'carambola' si cum fac rost de ea pentru deblocarea terenului 2 de pe INSULA COMORII..sunt la nivelul 3, dar ajung repede la nivelul 5 si'mi trebuie carambola...nu stiu ce este

Buna ziua! Carambola este un pom rar pentru Insula Bahamarama. Acest pom il poti obtine cumparand puieti misteriosi pentru insula, atunci cand este activ minieventul Puietii misteriosi. Acest pom il mai poti obtine la misiunea de la Cooperativa numita Gala de deschidere 2 (http://ro.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1529903#post1529903). Deasemeni acest pom il poti obtine in cadrul minieventului Daruieste ci comercializeaza. Poti cumpara deasemeni de la Piata direct fructul produs de acest pom.

nick7403
29.12.2013, 10:36
Buna ziua! nu sant noutati in legatura cu itemul ce ofera banane aurite,cand va putea fi cumparat si cu ce,mamudele sau moneda reala? astept cu nerabdare. An nou fericit tuturor!

Chronos
29.12.2013, 10:43
Buna ziua! nu sant noutati in legatura cu itemul ce ofera banane aurite,cand va putea fi cumparat si cu ce,mamudele sau moneda reala? astept cu nerabdare. An nou fericit tuturor!

Buna ziua! Deocamdata nici o veste, probabil dupa sarbatori. Toate cele bune.

tabascus
29.12.2013, 17:26
Eu avansez greu...pt.mine cea de a 2 a insula momentan este Insula Pustie sau Insula Foarte Indepartata..40 banane sa deblochez portul , 30 sa deblochez Insula...cine mai stie ce se va cere cand ajung acolo...alte banane????