Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Înapoi   Battlestar Galactica Online > Battlestar Galactica Online - Centrală > Anunţuri oficiale
Ajutor Lista de membri Caută Mesajele zilei Marchează ca citite toate forumurile

Temă încheiată

Opţiunile temelor Vizualizare
Vechi 12.03.2013, 17:49   #1
-pianoman-
Community Team

Imaginea de utilizator de la -pianoman-

Data înregistrării: 14.09.2009
Postări: 5,154
Standard Balancing - Interviu cu Tobias_BP – Game Designer

Salut Tobias_BP, ai putea să te prezinţi puţin şi să spui comunităţii cu ce te-ai ocupat înainte?
Salut – sigur, cu mare plăcere! Lucrez la Bigpoint de 2 ani deja. Am lucrat într-o varietate de domenii. Iniţial am crezut că mă voi ocupa de concepţia nivelelor, dar apoi traseul s-a schimbat în mod surprinzător. Am început să mă specializez pe echilibrare. Îmi place în mod special să concep sisteme noi şi să analizez/îmbunătăţesc sisteme vechi. Sistemele vechi prezintă mult mai multe provocări pentru că orice schimbări trebuie să fie în acord cu dorinţele comunităţii.

Îmi imaginez! Cum ai ajuns în echipa Battlestar Galactica Onlline?
După cum ştiu deja mulţi jucători, BSGO se află într-o situaţie delicată. După ce s-a decis că dezvoltarea jocului se va muta la Hamburg, s-a format o nouă echipă care a fost însărcinată să îmbunătăţească jocul şi să-i dea o direcţie de perspectivă. Dar, deoarece vorbeam despre diferite schimbări la sistemele existente, am căutat experţi în această zonă. Deja fusesem implicat în implementarea unor modificări similare în cadrul altor sisteme şi căutam o nouă provocare, aşa că încet lucrurile s-au conturat mai bine.

Cunoşteai jocul dinainte?
Da, îmi creasem un cont atunci când a fost lansat jocul. Am fost fascinat de design şi de posibilităţile pe care le oferea iniţial, lucruri care sunt remarcabile pentru un joc de browser. Am jucat activ timp de 2-3 luni.

Care a fost primul lucru pe care l-ai făcut atunci când te-ai alăturat echipei?
Am început să joc din nou BSGO dat fiind că rămăsesem în urmă cu ultimele noutăţi ale jocului. Pentru mine a fost destul de simplu. Ideea e că nu joci jocul pur şi simplu ci te pui în locul viitorilor jucători. Dai o mare atenţie inconsecvenţelor, regândeşti unele sisteme şi cauţi modalităţi de îmbunătăţire. Asta se numeşte „first user experience”. Dacă rămâi prea mult la un produs, devine mult mai uşor să scapi din vedere lucruri mici sau să vezi alte lucruri ca fiind evidente când ele nu sunt. Din aceste motive vrem întotdeauna să primim feedback din partea comunităţii, pentru că astfel se identifică probleme pe care nu le observaserăm.

Deja am vorbit despre Triada/Profeţie – ne poţi da câteva repere cu privire la ceea ce urmează?
Da, aşa cum s-a semnalat, aceste jocuri nu mai prezintă interes pentru jucători. Şi înţeleg perfect de ce, având în vedere două aspecte importante. Unul este accesibilitatea. Jucătorul trebuie să facă un salt înapoi prin toate sistemele pentru a ajunge la flotă ca astfel să folosească „rotirea zilnică”. Aşa că am schimbat acest lucru pentru a fi accesibil din orice avanpost. Pe de altă parte am căzut cu toţii de acord că nici câştigurile nu erau prea atractive. Opţiunea mea a fost să reducem categoriile de premii şi să facem fiecare categorie mai atractivă. Aceste modificări au fost deja implementate în BSGO şi sper să fie mai interesante acum. Mai încolo vom vrea să aruncăm încă o privire la experienţa de joc în ansamblu pentru a aduce unele îmbunătăţiri. Cred că există unele lucruri care ar putea aduce îmbunătăţiri.*winking *

Veştile sunt foarte bune, deci! Ce v-a determinat să schimbaţi acest sistem?
Pe de o parte aveam desigur un plan cu privire la modificările pe care voiam să le facem, iar pe de altă parte ne-a oferit o bună perspectivă asupra sistemului BSGO în ansamblul său. Recompensele oferite prin cele două mini-jocuri afectează şi celelalte sisteme. Ceea ce înseamnă de exemplu că am discutat că în câştiguri sunt premii pentru toate cele patru clase. Jucătorii pot ajunge în situaţia în care să nu se poată bucura de succesul lor din cauza faptului că premiile nu sunt compatibile cu nava lor actuală. Această problemă o vom aborda luna viitoare.
E doar una dintre sarcinile mele actuale, dar mai pot menţiona şi sistemul decoy care va suferi unele modificări de preţuri şi eficienţă sau chiar boosterele.

Superb! Ce ai în vedere după toate astea?
Acum câteva săptămâni am început mai multe sondaje în forumurile noastre, dintre care unul privea satisfacţia jucătorilor faţă de conţinutul de colectare a resurselor din joc. Am fost surprinşi de feedback şi de volumul opiniilor – de-a dreptul excepţional. Mulţumim tuturor celor care au participat. *Tobias gives a thumbs-up *
Sondajele au făcut parte dintr-o analiză complexă a sistemului economic din BSGO şi a direcţiei principale în joc. Cred că suntem cu toţii de acord că direcţia principală ar trebui să fie activităţile PvP şi nu adormirea jucătorilor în câmpurile de asteroizi. *winking *
Alături de unii jucători, contemplăm şi noi soluţii posibile, precum misiuni defensive pentru navele exploratoare ale facţiunilor. În plus, vom revizui structura de preţuri a jocului. Acestea sunt două proiecte majore, dar credem că e nevoie de o anumită măsură de optimizare..

Să înţelegem că totul va deveni mai ieftin?
Nu, nu cred că aş merge atât de departe. Cred că preocupările noastre au de-a face mai mult cu corectitudinea. Şi, chiar dacă nu vreau să fac nicio promisiune concretă în acest moment, e posibil ca unele articole să se ieftinească. Sistemul decoy ar fi un exemplu bun.

Încă tot nu am vorbit de subiectul interviului! În ce stadiu sunt planurile pentru schimbările de facţiune?
Asta chiar e o chestiune spinoasă. Am primit deja unele informări în această privinţă. Vreau să cer scuze comunităţii pentru că durează atât de mult.

Am avut unele discuţii despre dezechilibrul de facţiuni în cadrul noii echipe şi am ajuns la concluzia că vom oferi o schimbare de facţiune în curând.
Dat fiind că s-ar putea să nu fie soluţia cea mai bună pe termen lung, vom căuta şi alte soluţii.

Pentru a menţiona şi alte detalii, chiar identificăm soluţii pentru a combina unele servere în scopul de a umple sistemele existente.
Ne gândim şi la posibilitatea de a fi mai multe sisteme care să sprijine facţiunea dezavantajată numeric fără a avea un număr egal de jucători.

Asta pentru că, una peste alta, am fi prea optimişti să considerăm că se va obţine o egalizare perfectă de facţiuni doar prin egalizarea numărului de jucători.

O altă soluţie la care vom ajunge în curând e o modificare a sistemului actual de bonusuri pentru facţiuni. Chiar dacă facţiunea dominantă va continua să primească bonusuri miniere, facţiunea în dezavantaj va primi de asemenea unele bonusuri precum experienţă sau costuri de reparare mai reduse. Obiectivul este să sprijinim progresul facţiunii aflate în dezavantaj pentru a reveni în joc.

În plus, vom îmbunătăţi şi sistemul de selecţie a facţiunii de către noii membri pentru a face mai atractivă opţiunea de a se alătura facţiunii mai slabe.

Sună excelent! O ultimă întrebare! Ce îţi place ţie personal cel mai mult la acest joc?
Aşa cum am spus la început, e un joc extraordinar care stabileşte noi standarde de grafică pe piaţa jocurilor de browser. Dar, ca să fiu sincer, există unele lucruri cu care putem îmbunătăţi experienţa de joc. Dar avem o echipă excelentă aici în Hamburg şi am stabilit împreună o viziune ambiţioasă pentru acest joc. Sunt ferm convins că lucrând alături de comunitate ne vom atinge toate obiectivele.

Mulţumim foarte mult pentru interviu, Tobias_BP!

-pianoman- este offline  
Temă încheiată

Opţiunile temelor
Vizualizare

Regulament de forum
Ţi se nu permite editarea de teme noi.
Ţi se nu permite răspunderea la postări.
Ţi se nu permite introducerea de ataşamente.
Ţi se nu permite modificarea mesajelor introduse.

Codul vB este On
emoticoane sunt On
Codul [IMG] este On
Codul HTML este On
Mergi la...

Timpul este introdus în GMT +1. Ora este acum 20:30.